Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lütfen Akciğer Enfeksiyonundan kurtulmamıza yardım edin

elf_dmrkrn

Yeni Üye
Öncelikle merhaba , çok çaresiz bir şekilde internette tedavi ararken sitenizi gördüm ve bana umut ışığı oldunuz,aynı durumdan muzdarip küçük bir dostumuzun tedavisi için yardım etmişsiniz , ben de kendi kaplumbağam için desteklerinizi bekliyorum.

Yaklaşık 1 hafta önce kaplumbağamın akvaryumunu temizlerken alt karın bölgesinde pembelik farkettim internetten baktığımda akciğer enfeksiyonu olabileceğini gördüm.Belirtileri okuduğumda bir süredir sürekli kuru alanda oturması,ağzından vıraklama benzeri sesler çıkarıyor olması gibi belirtilerin de uyduğunu gördüm.

Kaplumbağam 12 yaşında , dişi.Kuru alanda kalma ve ses çıkarma dışında halsizlik,iştahsızlık,suyun dibine çökme,göz şişmesi gibi hiçbir belirti yok.Hala çok hareketli.

Bulunduğum şehirde kaplumbağalara bakan veteriner bulamıyorum.Çok çaresizim.İnternette antibiyotik iğne tedavisi önerilmiş ancak kaplumbağadan anlamayan bir veterinerin yanlış uygulama yapması beni çok daha fazla korkuttu.

Pembeliği farkettiğim zamandan beri su sıcaklığını arttırdım,akvaryumda detaylı bir temizlik yaptım,daha fazla sebze yedirdim ilk 1-2 gün kuru alana hiç çıkmadı ve ses çıkarma kesildi ancak bugün yine hep kuru alanda oturdu ancak ses çıkarma hala yok.

Lütfen yardım edin , ne yapmam gerekiyorsa her şeye hazırım.Cevaplarınız benim için çok kıymetli.Heyecanla bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Not:İlk fotoğraf pembeliği farkettiğim güne ait 2.fotoğraf ise 1 hafta sonrasına bugüne ait.

Ekli dosyalar

• BF8E842B-E173-4E12-ACC0-F98E3758FD35.jpeg
    BF8E842B-E173-4E12-ACC0-F98E3758FD35.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 32
  • 4F3591E3-9EC7-47EE-9B19-A182DE21F267.jpeg
    4F3591E3-9EC7-47EE-9B19-A182DE21F267.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 32
Foruma hoş geldiniz. Kuru alanda ısıtma lambası var mı? Su 28 kuru alan 32 derece olacak.

Dış ortam ısısı nedir? Hayvan kuru alandayken esintiye maruz kaldı mı?

Verdiğiniz yemlerin ve sebzelerin ve başka şeyler veriyorsanız isimlerini yazın.

Vitamin veriyor musunuz?

Akvaryumda ve kaplumbağa üstünde kullandığınız bir ürün var mı?

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Hayvanın iki yan tarafından ve mümkünse başı dışardayken önden ve tepeden birer resmini çekip atabilir misiniz?

Hayvan alt bağasını bir yere sürtmüş olabilir mi? Sadece bir noktada kızarıklık mevcut. Pütürlü taş kaya vs. dekor var mı?

Herhangi bir deri bölgesinde kızarıklık mevcut mu?

Son düzenleme:
Foruma hoş geldiniz. Kuru alanda ısıtma lambası var mı? Su 28 kuru alan 32 derece olacak.

Dış ortam ısısı nedir? Hayvan kuru alandayken esintiye maruz kaldı mı?

Verdiğiniz yemlerin ve sebzelerin ve başka şeyler veriyorsanız isimlerini yazın.

Vitamin veriyor musunuz?

Akvaryumda ve kaplumbağa üstünde kullandığınız bir ürün var mı?

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Hayvanın iki yan tarafından ve mümkünse başı dışardayken önden ve tepeden birer resmini çekip atabilir misiniz?

Hayvan alt bağasını bir yere sürtmüş olabilir mi? Sadece bir noktada kızarıklık mevcut. Pütürlü taş kaya vs. dekor var mı?

Herhangi bir deri bölgesinde kızarıklık mevcut mu?
Hoşbulduk ,ilginize çok teşekkürler.

Kuru alanda ısıtma lambası yok.Ancak suyun sıcaklığını sürekli 27-28 derecelerde tutuyorum.

Evde baktığım için dış ortam ısısı 20-25 derecenin altına düşmüyor.Yalnız yeterli güneş ışığı alabilmesi için pencerenin önünde tutuyorum arada cam açıldığı için esintiye maruz kalmış olabilir.

Sahiplendiğim günden beri sera raffy p ile besliyorum.Nadiren marul ve karides veriyorum.

Vitamin vermiyorum geçen hafta kabuktaki pembeliği görünce 1 damla yeme damlatarak d vitamini verdim bir kez bu hafta tekrar vermeyi düşünüyorum.

Üstünde bir ürün kullanmıyordum,yine pembeleşme görünce internetten okuduğuma göre geceleri neredeyse tamamını gündüz akvaryumun yarısını bir örtüyle örtmeye başladım.

Kabuk boyu 19 cm.

Sürtünmeden kaynaklı kızarıklık olabileceğini ben de düşündüm kuru alanı biraz pütürlü ancak normalden çok çok daha fazla kuru alanda vakit geçirmesi ve ses çıkarması akciğer enfeksiyonu olduğunu düşündürdü.Başka yerlerinde kızarıklık yok.Ne yapmalıyım ne önerirsiniz ?

Ekli dosyalar

• E18F6D5E-0774-44F5-9594-8EBDEA4B4C55.jpeg
    E18F6D5E-0774-44F5-9594-8EBDEA4B4C55.jpeg
    2.5 MB · Görüntüleme: 25
  • AFB1EB7D-B52D-4141-8EB8-96EF33DC04CE.jpeg
    AFB1EB7D-B52D-4141-8EB8-96EF33DC04CE.jpeg
    2.4 MB · Görüntüleme: 23
  • DBE3D7A8-3512-4CE1-9167-92DF0D9D64CC.jpeg
    DBE3D7A8-3512-4CE1-9167-92DF0D9D64CC.jpeg
    3.2 MB · Görüntüleme: 25
  • DC3CB04C-F3D7-4FF3-9C7F-B197F00910EE.jpeg
    DC3CB04C-F3D7-4FF3-9C7F-B197F00910EE.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 25
Isıtma lambası almalısınız. Uvb lambada gerekli. Isıtma lambası olmayan bir ortamda kaplumbağanın akciğer enfeksiyonu olması kaçınılmazdır.

Uvb olarak exo terra uvb 5.0 13-25-26w kuru alanın boyutuna göre watt değerini seçersiniz. Bunu kaplumbağanın en çok kuru alana çıktığı saatlerde 2-3 saat yakıyoruz. Farklı marka uvbler Türkiye stoklarında varmı bilmiyorum.

exo terra uvb

Isıtma lambası olarak 40-60w halojen soft bir ampul alın. Bunu 12 saat boyunca yakıyoruz. Derece ile mesafe ayarını yaparsınız 32 derece olmalı.

soft ampul

Bu lambaları mandallı masa lambası, akrobat veya deveboynu lambalar ile kullanabilirsiniz (40-60w kaldıran).

Akvaryum güneş almamalı. Yosun sorunları oluşturur ve pencereden alınan Güneş ışığı hiçbir işe yaramaz. Kaplumbağa kuru alandayken cam açılmamalı. Su içerisinde olduğu zamanlarda cam açılabilir ancak fazla esinti oluşturursa kapatılmalıdır.

Eğer akciğer enfeksiyonu olmuşsa tedavisinde @cem bey yardımcı olacaktır.

Isıtma lambası almalısınız. Uvb lambada gerekli. Isıtma lambası olmayan bir ortamda kaplumbağanın akciğer enfeksiyonu olması kaçınılmazdır.

Uvb olarak exo terra uvb 5.0 13-25-26w kuru alanın boyutuna göre watt değerini seçersiniz. Bunu kaplumbağanın en çok kuru alana çıktığı saatlerde 2-3 saat yakıyoruz. Farklı marka uvbler Türkiye stoklarında varmı bilmiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 2957

Isıtma lambası olarak 40-60w halojen soft bir ampul alın. Bunu 12 saat boyunca yakıyoruz. Derece ile mesafe ayarını yaparsınız 32 derece olmalı.

Ekli dosyayı görüntüle 2956

Bu lambaları mandallı masa lambası, akrobat veya deveboynu lambalar ile kullanabilirsiniz (40-60w kaldıran).

Akvaryum güneş almamalı. Yosun sorunları oluşturur ve pencereden alınan Güneş ışığı hiçbir işe yaramaz. Kaplumbağa kuru alandayken cam açılmamalı. Su içerisinde olduğu zamanlarda cam açılabilir ancak fazla esinti oluşturursa kapatılmalıdır.

Eğer akciğer enfeksiyonu olmuşsa tedavisinde @cem bey yardımcı olacaktır.
Tamam hemen edinicem dediğiniz lambaları peki bu yeterli olur mu kendi kendine iyileşmesi için yoksa antibiyotik tedavisi şart mı?

Isıtma lambası elzem malzemedir. Emre gereken bilgileri vermiş. Güneşe çıkarmanın dahası esintili ortamda tutmanın zararı daha fazladır. Gündüz 12 saat boyunca ısıtma lambası yanmalı hayvan istediği zaman çıkabilmeli. Su kuru alandan daha düşük derecede olacak su 28 dış ortam 25 derece olsa dahi bu da üşütme sebebidir. Su ile kuru alan arası fark 4 derece olacak. Lambayı en kısa sürede temin edin. Aydınlatma bölümünde gerekli bilgi mevcut.

Hayvan yetişkin olduğu için az bir kırgınlıkla kurtarmış. Lamba ile toparlar. Hayvan gece su içinde uyuyorsa akvaryum üstünü kapatmaya gerek yok.

Ses nasıl bir ses cikleme mi; derinden gelen bir hırıltı mı yoksa burundan gelen bir ses mi? Sürekli mi yapıyor yoksa arada bir mi gece ve gündüz oluyor mu?

Burnunda sarı yada şeffaf sıvı akıyor mu?

Altbağadaki sürtünme kaynaklı sadece orta bölgede var. O dediğiniz taş zaruri değilse sökün. Aşağıda önerdiğim yemlerde A vitamini de mevcut bu kızarıklığı toparlamasına yardımcı olur. Ama sürekli sürtünme olursa toparlaması zor olur.

Hayvanın arka üst bağasında deformasyon var. Bu D vitamini eksikliğinden kaynaklı, takviye gerekecek. Elinizdeki d vitamininin markası nedir? Ona göre dozajı belirleyelim.

Tek yönlü yemlemek hayvanın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri yeterli derecede almasını önler. Yem olarak raffy P yanında sera carnivor, tetra reptomin, jbl agil ve kurutulmuşta tropical reptiles carnivore (cırcırböceği ve kan kurdu içerir) veya tropical dried fish (balık) yemlerinden birini alın. Bunların yarımlık ortaboy kutuları var. Sera royal ve jbl energil 1000'lik dediğimiz büyük kutuda satılır. Bunları bitiremez, bayatlar.

Bu yemleri alın, bunlar için program yapalım. Netten alın taze ve daha ucuz olur.

Isıtma lambası elzem malzemedir. Emre gereken bilgileri vermiş. Güneşe çıkarmanın dahası esintili ortamda tutmanın zararı daha fazladır. Gündüz 12 saat boyunca ısıtma lambası yanmalı hayvan istediği zaman çıkabilmeli. Su kuru alandan daha düşük derecede olacak su 28 dış ortam 25 derece olsa dahi bu da üşütme sebebidir. Su ile kuru alan arası fark 4 derece olacak. Lambayı en kısa sürede temin edin. Aydınlatma bölümünde gerekli bilgi mevcut.

Hayvan yetişkin olduğu için az bir kırgınlıkla kurtarmış. Lamba ile toparlar. Hayvan gece su içinde uyuyorsa akvaryum üstünü kapatmaya gerek yok.

Ses nasıl bir ses cikleme mi; derinden gelen bir hırıltı mı yoksa burundan gelen bir ses mi? Sürekli mi yapıyor yoksa arada bir mi gece ve gündüz oluyor mu?

Burnunda sarı yada şeffaf sıvı akıyor mu?

Altbağadaki sürtünme kaynaklı sadece orta bölgede var. O dediğiniz taş zaruri değilse sökün. Aşağıda önerdiğim yemlerde A vitamini de mevcut bu kızarıklığı toparlamasına yardımcı olur. Ama sürekli sürtünme olursa toparlaması zor olur.

Hayvanın arka üst bağasında deformasyon var. Bu D vitamini eksikliğinden kaynaklı, takviye gerekecek. Elinizdeki d vitamininin markası nedir? Ona göre dozajı belirleyelim.

Tek yönlü yemlemek hayvanın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri yeterli derecede almasını önler. Yem olarak raffy P yanında sera carnivor, tetra reptomin, jbl agil ve kurutulmuşta tropical reptiles carnivore (cırcırböceği ve kan kurdu içerir) veya tropical dried fish (balık) yemlerinden birini alın. Bunların yarımlık ortaboy kutuları var. Sera royal ve jbl energil 1000'lik dediğimiz büyük kutuda satılır. Bunları bitiremez, bayatlar.

Bu yemleri alın, bunlar için program yapalım. Netten alın taze ve daha ucuz olur.
Lamba ihtiyacını anladım hemen inceleyip yarın sipariş vericem.Peki uvb lambası ne kadar yakında tutulmalı bir kaplumbağam daha var yan yana duruyorlar ancak onun akvaryumu ayrı.Akvaryumlarının üstüne ikisine de ışık gidecek şekilde tek lamba taksam yeterli olur mu yoksa ayrı ayrı lambalar mı almalıyım?

Gelen ses cikleme veya hırıltı gibi değil.Vıraklama gibi ağzını açık kapatırken çıkan bir ses gibi daha çok.Son 1 aydır daha çok akşamları 6-7 kere ses oluyordu.1 haftadır yalnızca bu sabah bir kere ses çıkardı.Bugün kuru alana da nerdeyse hiç çıkmadı.

Burundan gelen herhangi bir sıvı yok.

Kullandığım d vitamininin markası devit3.

Dediğiniz yemlerden de birini sipariş vericem baktım ama miktara karar veremedim sera yemi sabah öğle akşam 6 şar tane olacak şekilde veriyordum 1000 ml olanlardan alıyordum yeni yemi ne kadar vermeliyim bilmediğimden miktara karar veremedim 100ml mi yoksa 250 ml mi tavsiye edersiniz? Bu arada ilginize tekrar tekrar teşekkür ederim .

6cm kabuk boyu sonrası günde tek öğüne düşeriz. Yani günde 1 defa yem veririz. Bu yemi saat 10-11 gibi verebilirsiniz. Bu boyuttaki bir kaplumbağa için 18 stick yem çok az. 30-35 stick yem vermelisiniz. Normalde 12 yaşındaki dişi bir kaplumbağa 25cm kabuk boyunu geçmeliydi. Akvaryumunuz kaç litre?

Yemleri 250ml alırsınız 100ml çok çabuk bitiyor. İsterseniz Tetra reptomin ve Sera carnivoru 1000ml alabilirsiniz daha ucuza geliyor.

Alacağınız uvb'nin watt'ına göre mesafesi değişir. Alacağınız/aldığınız watt değerini söylerseniz @cem bey mesafesini söyleyecektir.

Eğer o bölgenin resmini atabilirseniz net bir şey söylemek mümkün olabilir.

Emre anlatmış ama ben kısaca özetleyeyim. Günde tek öğün toplam kafa hacmi kadar vereceksiniz. Tam ölçüyü tutturamazsanız bir iki fazla verebilirsiniz. Yalnız bu hafta sabah akşam gidin. Sonraki hafta tek öğüne düşün. 3 öğünden bire bir anda düşmeyelim.

Bu yazdığım yemlerin hepsini alın.

Her akvaryuma ayrı lamba olacak. Yakın mesafeden ısıtıp metabolizmasını canlandırıp kabuğunu kurutacak.

Uvb şu an pahalı durumu devit ile götürelim bir süre. Hayvana ilk hafta, 2 defa bir yeme 3 damla devit damlatıp elden verin sonraki hafta 2 defa 2 damla damlatıp verin. 3.haftadan itibaren hazirana kadar haftada bir 2 damla damlatıp verin. Bu verdiğiniz ilk yem olsun. Normal yemin tadını alırsa yemez.

Hayvanı güneşe çıkarmayın. Uvb camdan geçmez dışarı çıkarırsanız üşütür. Birde kuş tehlikesi var. Deniz kenarları martılar. İç bölgelerde karga ve saksağanlar. Alıp götüremese bile ya aşağı atarlar yada gagalayıp öldürürler. Bu olayı yaşayanlar oldu.

Diğer hayvan kaç cm kabuk boyunda? Onunda resmini atabilirseniz iyi olur ona da bakayım.

O ses gagasını birbirine vurarak çıkardığı ses ise akciğerle alakası yok iletişim kurmak daha doğrusu dikkat çekmek için yapıyor. Yem istiyor. Öğün harici asla yem vermeyin. Adam sömürmeyi iyi bilirler. Ajitasyona gelmeyin.

Akvaryumda tabanda silis kum yoksa alın. Vitasand marka steril edilmiştir. Bu hayvanın eşelenip vakit geçirmesi yanında yiyerek hazımsızlığını gidermesi ve olası parazitleri atması için gereklidir. Bunun yanında sürtünüp bacaklarındaki eski derileri ve alt bağasındaki plakaları atmasına yardımcı olur.

Burada su kaplumbağası bakımıyla ilgili oldukça fazla bilgi var. İsterseniz okuyabilirsiniz.

Slider Türü Su Kaplumbağası Bakım Kılavuzu
Emre bey bu kılavuzu bilmiyordum her şey ne kadar da detaylı açıklanmış,bilmediğimiz ne çok şey varmış.

Daha önce bu kadar ayrıntılı açıklamanıza rağmen her soruma bıkmadan cevap verdiğiniz için de hepinize çok teşekkür ederim.Geri kalan konular için eksiklerimi tamamladıktan sonra son bir kez fikrinizi alsam daha iyi olacak sanırım.İyi geceler

Emre anlatmış ama ben kısaca özetleyeyim. Günde tek öğün toplam kafa hacmi kadar vereceksiniz. Tam ölçüyü tutturamazsanız bir iki fazla verebilirsiniz. Yalnız bu hafta sabah akşam gidin. Sonraki hafta tek öğüne düşün. 3 öğünden bire bir anda düşmeyelim.

Bu yazdığım yemlerin hepsini alın.

Her akvaryuma ayrı lamba olacak. Yakın mesafeden ısıtıp metabolizmasını canlandırıp kabuğunu kurutacak.

Uvb şu an pahalı durumu devit ile götürelim bir süre. Hayvana ilk hafta, 2 defa bir yeme 3 damla devit damlatıp elden verin sonraki hafta 2 defa 2 damla damlatıp verin. 3.haftadan itibaren hazirana kadar haftada bir 2 damla damlatıp verin. Bu verdiğiniz ilk yem olsun. Normal yemin tadını alırsa yemez.

Hayvanı güneşe çıkarmayın. Uvb camdan geçmez dışarı çıkarırsanız üşütür. Birde kuş tehlikesi var. Deniz kenarları martılar. İç bölgelerde karga ve saksağanlar. Alıp götüremese bile ya aşağı atarlar yada gagalayıp öldürürler. Bu olayı yaşayanlar oldu.

Diğer hayvan kaç cm kabuk boyunda? Onunda resmini atabilirseniz iyi olur ona da bakayım.

O ses gagasını birbirine vurarak çıkardığı ses ise akciğerle alakası yok iletişim kurmak daha doğrusu dikkat çekmek için yapıyor. Yem istiyor. Öğün harici asla yem vermeyin. Adam sömürmeyi iyi bilirler. Ajitasyona gelmeyin.

Akvaryumda tabanda silis kum yoksa alın. Vitasand marka steril edilmiştir. Bu hayvanın eşelenip vakit geçirmesi yanında yiyerek hazımsızlığını gidermesi ve olası parazitleri atması için gereklidir. Bunun yanında sürtünüp bacaklarındaki eski derileri ve alt bağasındaki plakaları atmasına yardımcı olur.
Tamamdır o zaman ben öğün sayısını düzenliyorum,ısıtma lambası alıyorum ayrı ayrı,uvb şimdilik almıyorum devitle devam ediyoruz.Ve silis kum tabi.Bir de ajitasyonlara kanmak yok ????

Gerçekten çıkardığı sese ben de anlam veremedim benimle oyun oynadığıma inanıyorum hatta sesi duyup yanına gittiğimde hiçbir tepki vermezken yanından ayrıldığım an tekrar ses çıkarıyor ????Eğer alt kabuğunda pembelik olmasaydı enfeksiyon aklıma bile gelmezdi çok şükür ki diğer belirtilerin hiçbiri yok çünkü çok hareketli çok iştahlı hala.Ama normalde çıkarmadığı ses pembelikle de aynı zamana denk gelince enfeksiyona yordum tabi.

Yalnız bu yazdığım yemlerin hepsini alın demişsiniz “sera carnivor, tetra reptomin, jbl agil ve kurutulmuşta tropical reptiles carnivore (cırcırböceği ve kan kurdu içerir) veya tropical dried fish (balık)” ben bunlardan birini seçip sera raffy p nin yanına ek olarak vericem diye anlamıştım önceki yazdıklarınızdan.Onu tekrar sorsam size ?

Yem olarak raffy P yanında sera carnivor, tetra reptomin, jbl agil ve kurutulmuşta tropical reptiles carnivore (cırcırböceği ve kan kurdu içerir) veya tropical dried fish (balık) yemlerinden birini alın.

Burada @cem bey kurutulmuş yem olarak tropical reptiles carnivore ya da tropical dried fish yemlerinden birini alın demek istemiş. Yani bunlardan birisini seçmelisiniz.

Bu üstteki kurutulmuş yeme ek olarak; Sera carnivor, Tetra reptomin ve Jbl agil almalısınız.

Tetra reptomin yosun içerikli bir yemdir. Kaplumbağanın bitkisel beslenmesini sağlar.

Jbl agilin içerisinde lizin bulunur. Bu kemik gelişimi için önemlidir.

Sera carnivor mineral yem ve raffy P nin birleşimidir. Sadece içerisinde tahıl bulunmamaktadır.

Sera raffy P bittiğinde tekrar almanıza gerek yok. Bunun yerine Sera raffy P bittiğinde çeşiti arttırmak isterseniz Tropical biorept W alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: cem
Bu arada Türkiye stoklarında Tropical dried fish yok.
Keşke imkan olsa da dediklerinizi harfi harfine uygulayabilsem ama 4 çeşit yem birden almak beni çok zorlayacak.Siz de tabiki olması gerekeni söylüyorsunuz ama.Nasıl yapsam bilemedim sera raffy p zaten bitmek üzere onun yerine 2 çeşit yem alsam ve evden bazı takviyelerle beslesem olmaz mı acaba ?

Hepsini bir arada almak zorunda değilsiniz.

Tetra reptomin ve tropical reptiles carnivore yi şimdi alıp, daha sonrasında jbl agil ve en son sera carnivor alabilirsiniz.

Jbl Agil haftada bir gün veriliyor. Bunu 2-3 hafta sonra alabilirsiniz.

Sera raffy P niz bitene kadar carnivor almayabilirsiniz.

Yem çeşidi ne kadar fazla olursa kaplumbağa o kadar vitamin alır ve yem çeşidini ne kadar arttırırsanız yemlerin bitme süresi o kadar uzar. Mesela ben Jbl Agil 250ml yi 4 ayda bir alıyorum.

Ama eğer sera raffy P bitti bitecek gibiyse sera carnivor ve tetra reptomin alırsınız.

Tekrar merhaba .Yem olarak sera carnivor,tetra reptomin,jbl agil ve tropical reptiles carnivore almaya karar verdim.

Rica etsem hangisinden hangi sıklıkla ne miktarda vereceğimi yazabilirseniz gramajlarına ona göre karar vericem.Normalde 1000ml sera raffy p alırdım onun yerine 4 tane 250 ml lik alsam ya da mesela jbl agil in haftada 1 verildiğini yazmıştınız onu 100 ml lik alsam olur mu ?

Bir de şu temel yemdir mutlaka alın şunu şimdilik almasanız da olabilir şu ikisi mutlaka olsun gibi belirtebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Yem programı oluşturabiliriz.

Pazartesi: Sera carnivor
Salı: Tetra Reptomin
Çarşamba: Jbl Agil
Perşembe: Sera Carnivor
Cuma: Tetra reptomin
Cumartesi: Tropical reptiles carnivore
Pazar Tetra: reptomin

Jbl Agil 100ml alabilirsiniz. 1.5 - 2 ay gibi bir sürede biter. Diğer yemleri 250ml alabilirsiniz 2-3 ay gibi bir sürede biter. Tropical reptiles carnivore 500ml satılıyor bu 1 yılda bitebilir. Cem beyin dediği gibi 1-2 hafta günde 2 öğün verin sonra günde 1 öğüne düşürürsünüz.

Sera raffy P yi bitirmek için pazar günleri verebilirsiniz.

Bunlar yetişkin kaplumbağalar için temel yemdir. Mesela bebek kaplumbağalar için temel yem sera raffy P ve raffy I dır.

Geri