Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lütfen yardım edin !

ZeyMit

Yeni Üye
Yaklaşık bir buçuk sene önce aldığım iki güzelleri güzeli kaplumbağamdan biri malesef dün hayata gözlerini yumdu :( bu günde diğer yavruma bakarken alt kabuğunun pembe olduğunu farkettim ve okuduğuma göre akciğer enfeksiyonu olma olasılığı varmış. Lütfen fotoğrafına bakarak bana yardım edin. Bir diğer yavrumu daha kaybedemem. İştahsızlık belirtisi yok fakat kuru alanda kalmayı tercih ediyor ve gözleri kapalı çoğu zaman

Ekli dosyalar

• 50FFEE37-14BF-4D97-B6DA-2AA79F71F4DE.jpeg
    50FFEE37-14BF-4D97-B6DA-2AA79F71F4DE.jpeg
    125.1 KB · Görüntüleme: 92
Akvaryumdaki ekipmanlar neler ? Su ısıtma, kuru alan için ısıtma lambası var mı ? Su 28; kuru alan 32 derece olacak.

Sudayken yan yüzme ve durma, ağzı açıp kapama, gözlerde şişlik ve kulaklarda şişlik var mı ?

Hayvanın tepeden başı dışardayken bir resmi iyi olur.

Su ısıtması var fakat kuru alan ısıtması yok malesef ilk işim o olucak zaten. Yan yüzme durumuda yok. Alt tarafa akvaryum ve kaplumbağanın fotoğrafını atıyorum. Yorumlarsanız çok sevinirim

Fotoğraflarda bunlar

Fakat yüzerken genelde gözleri kapalı

Ekli dosyalar

• 1783C18D-937B-4743-83AE-6622616740D8.jpeg
    1783C18D-937B-4743-83AE-6622616740D8.jpeg
    237.6 KB · Görüntüleme: 46
  • 9070DED8-9743-42F8-9DB7-F8AE563F4CA0.jpeg
    9070DED8-9743-42F8-9DB7-F8AE563F4CA0.jpeg
    521.3 KB · Görüntüleme: 54
  • 35A6B4C5-6922-4552-833F-EBA1939EB1C2.jpeg
    35A6B4C5-6922-4552-833F-EBA1939EB1C2.jpeg
    178.7 KB · Görüntüleme: 58
Eczaneden genta yada gentagut damla al. Hayvanda göz enfeksiyonu var. Üşümede cabası ama akciğer enfeksiyonu daha olmamış.

Suyu 28 derece kuru alanı 32 derecede tutmalısın. Onun için vakit kaybetmeden ısıtıcı lamba al. 40-60 wattlık soft armut ampul alacaksın. Lamba ya kıskaçlı yada deveboynu olabilir. E27 büyük duylu alacaksın. Anasayfa "aydınlatma" bölümünde öne çıkan konular da gerekli bilgi mevcut onları incele. Hayvan sıcak sudan her çıktığında dış ortamda üşüyor. Akciğer enfeksiyonu geçirmesi an meselesi.

Göz ve kulak enfeksiyonunun temel sebebi akvaryumdaki pisliktir. O çakılları yeriyle kaldır. Onlar kir toplayıp zararlı bakteri üretir. Lazım olan vitasand marka silis kumdur ama bunu sonra alırsın şimdilik temiz dursun. Arıtma su varsa onu, yoksa içme su takviyeli şebeke suyu kullan. Suyu rampa başından 1-2 cm aşağıda olacak kadar yükselt. Isıtıcının sadece tepesindeki plastik su dışında dursun cam kısım su içinde olacak. Çalışırken hava teması cam tüpü patlatır. Sudaki petrol artığı da hem salınım yapar hem de altında pislik barındırıp koku yapar. Onun yerine de mango veya mopani kökü koyabilirsin. Su içinde tutunup dinlenip uyuyabileceği bir tünek olsun. Gövde su içinde burnu su dışında olduğu sürece üşümez. Su yüzüne o yükselti de birşey olsun. İç filtre de iyi olur. Tabi kuru alanı yukarı çıkarıp suyu daha da yükseltmek gerek.

Kök alırsan nasıl steril edeceğini anlatırım.

Hayvanın kabuk boyu nedir ? Ona göre ilacın dozajını yazayım. Elinde metilin mavisi var mı ?

Cvp: Lütfen yardım edin !

Isıtıcı sorununu çözüyorum hemen önceliğim göz enfeksiyonu. Bir sonraki aşamada taşları çıkarıcam ama akvaryumu iki haftada bir temizlerken taşları mutlaka kaynatıp koyuyorum. Lambayı hangi dönemlerde kaç saat açık tutmam gerekiyor ? Akşamlarıda açık durursa rahatsız olmaz mı ? Gentagut aldım iki gündür uyguluyorum. Kabuk genişliği 8 cm. Kökü nerden temin edebilirim ? Elimde metilin mavisi yok ama bulabilirim. Ne etkisi oluyor acaba ? En son ısıtıcıyı şu şekilde akvaryuma taktım sizce doğru mu ? Gözünüm son durumunuda ekledim. (Fotoğraf ekte)

Ekli dosyalar

• 5BFF8C05-7B68-427B-ACBA-5D4AF68A8954.jpeg
    5BFF8C05-7B68-427B-ACBA-5D4AF68A8954.jpeg
    228.7 KB · Görüntüleme: 58
  • 31C8196C-F575-4F96-980C-F7A246BB6237.jpeg
    31C8196C-F575-4F96-980C-F7A246BB6237.jpeg
    349.1 KB · Görüntüleme: 56
Taşları kaynatmayla alakalı değil çakıllar kir barındırıp bakteri kolonisi oluşmasına neden olur. Ayrıca yeme riski de var bu da ayrı sorun. Resler kum yer.

Hayvan büyümüş silis kum alma vakti gelmiş. Hayvan hazımsızlık çektiğinde silis kumu yer. Bu midesindeki parçalanmamış yemleri parçalar ayrıca bağırsaklarında parazit varsa bunları atar. Eşelenerek vakit geçirir. Bacaklarındaki eski deriler ile alt bağadaki eski plakaları atmasına yardımcı olur. Silis ağır ve ince kumdur hayvan eşeleyerek sokmadıkça kir altına geçmez. Temizlerken dip sifonu kullanırız. Önce yüzeydeki kirleri alır sonra el ile kumu karıştırarak içerdeki pislikleri çıkarır tabana çökmesini bekler onları da alırız. Dip sifonu kullanırken bir miktar kum çekilir. Kirli suyu akvaryuma ait kimyasal değmemiş kovaya doldur. Dökerken yavaş döküp pis suyu boşalt, tabandaki kumu dökme. Temiz su doldurup kovayı çalkala ve o suyu da dök sonra tabandaki kumu akvaryuma boşalt. Kum ziyanın en fazla silme çay kaşığı kadar olur.

Silisi yıkarken ufak leğene 2-3 poşet halinde döküp lavaboda eli yakmayacak sıcak suda mıncıklayıp karıştırarak yıka. Bulanıklık gidene kadar birkaç defa doldur boşalt yap. Toz gidince alıp akvaryuma boşalt. Ne kadar temizlesekte bir miktar bulanıklık olur. Bu zaman içinde genel temizlik yaptığında geçer gider.

Su değişimleri mutlaka emsal sıcaklıktaki su ile olacak.

İç filtre alacaksın. Bu dışkı gibi kirleri süzer. İki hafta süre içinde kısmi su değişimleri yapmıyorsan süre uzun. Hayvan idrar yoluyla suya amonyak salıyor.

Isıtıcı lamba günde 12 saat yanar. 7'den 7'ye yak. Hayvan geceleri suda uyumalı. Böylece su içinde üşümez. Tutunacak birşeyler olsun. Vantuzla tutturulmuş küçük oklava olur. Bunu yüzeye yakın paralel konumlandırılmalı. Hayvan tutunup dinlenir uyur. Eğer kuru alanda uyuyor ise bu sefer 40 W mavi yada kırmızı renk armut ampul alıp kullanacaksın. Bu da akşamdan sabaha kadar yanar. Loş ışık verdiği için hayvan rahat uyur. Kuru alanda uyumuyorsa almana gerek yok.

Gece için loş bir ışık iyi olur. Hayvan direk karanlıkta kalmasın. Bu sokak lambası ışığı olur. Yoksa prize takılan gece lambası bu işi görür. Sensörlü led tip alırsan karanlıkta kendi otomatik yanıp söner. Osram'ın pinpon topu şeklinde kendinden fişli led lambası var. 25 tl civarı bir fiyatı var ama evladiyelik ben 10-15 senedir kullanıyorum hala çalışıyor.

Lamba için zamanlayıcı al. Lamba kendi açılıp kendi kapansın. Bunu da aydınlatma bölümünde yazdım.

Metilen mavisi olarak ya deep fix dezopur ya contra-ichthyo ya da bio-ichthyo al. Bu sudaki biolojik oluşumları öldürür ve amonyak zehirlenmesine karşı endikedir. Metileni 2 günde bir bir damla damlatacaksın çok damlatırsan maşrapa ile alıp suyu biraz incelt. Ama sadece ilk gün iki damla damlat.

Isıtıcı tam batabilen model değil mi ? Kutusunda resim ve/veya completely summersible yazıyorsa tam batar. Değilse üst plastik su dışında olsun.

Gentayı sabah akşam her göze 10-15 saniye arayla üçer damla damlat. Ağzına yada stick yeme 2 damla damlat. Bunu günde bir kez sadece sabahları vereceksin. İlk yem olarak ilaçlıyı ver, sonra normal yemleri verirsin. Göz enfeksiyonu çok ciddi değil içinde iltihap taşlaşması yok. En geç 1 hafta 10 güne tertemiz olur.

Şimdi alacaklarının hepsi için www.juenpetmarket.com sitesine bak. Bu site diğerlerine nazaran daha geniş ürün yelpazesine sahip. Yalnız ücretsiz kargo 150 tl üstü. Mango, siliste dahil hepsi bu sitede mevcut. Balık bölümüne de bak akvaryum malzemeleri orada.

İç filtre de sobolar fena değil. Fiyatta orta karar. Dip sifonunda resun marka mavi el pompalı olanı al. 1.80 mt. ve 2.10 mt. Boylarda satılıyor ama 2.10 pek bulunmuyor. Bu uzun olduğu için daha kullanışlı. Ucunu kovaya bırakıyorsun elin boşa çıkıyor. Diğer markalar kullanışlı değil. Pillilerde dahil. Maşrapa kovayı pazardan bulursun yok ise. Bir tane de bulaşık süngeri ve diş fırçası da olsun. Bunların hepsi temiz ve akvaryuma ait olacak.

Akvaryumun ölçüsünü de yaz. Bu ürünleri seçip almadan evvel resmini gönder uygunluğuna bakalım. Teleskop akvaryuma da bak bazı ürünler orada daha hesaplı ücretsiz kargosu 50 tl.

Verdiğiniz bütün bilgiler için çok ama çok teşekkür ederim çok faydalı şeyler öğrendim ve her dediğinizi yaptım. Şu an çok daha sağlıklı. Bir sorum daha olucak yanlız kalmasın diye iki yavru daha almayı planlıyorum. Bu gözdeki sorun geçti gözüküyor ama bulaşmaz dimi ?

İlaca devam et. Gözler tamamen iyileşip kendine gelsin. Göz ve kulak enfeksiyonu kirlilikten olur akvaryum ve su her daim temiz olmalı.

Küçük olduğuna bakma, sistemin durumuna göre erkekler 25-30 cm; dişiler 35-40 cm boya gelebilir. Çok istiyorsan bir tane daha ve emsal boyda al ama daha fazla değil. Her bir kaplumbağa akvaryumu iki katına çıkarır. Dolayısıyla ekipmanları da.

Mantar hariç hiçbir hastalık bulaşıcı değildir. Bizim için ek olarak salmonella onun için her türlü işlemde ellerini bolca sabunla. Öncesinde yıkamanda hayvanın sağlığı için.

Cvp: Lütfen yardım edin !

Size ne kadar teşekkür etsem azdır bütün yardımlarınız için teşekkür ederim. Son olarakta bu gönderdiğim fotoğraftan cinsiyet tahmini yapabilirmiyiz yoksa daha erken mi ?

Ekli dosyalar

• FD07CC20-896B-4239-9EE9-77EFB3ECDC8D.jpeg
    FD07CC20-896B-4239-9EE9-77EFB3ECDC8D.jpeg
    209.5 KB · Görüntüleme: 62
  • F7A3837B-277F-43FD-94B3-9F332AB73602.jpeg
    F7A3837B-277F-43FD-94B3-9F332AB73602.jpeg
    246.6 KB · Görüntüleme: 47
Şu an cinsiyet anlaşılmaz. 9-10 cm kabuk boyu civarı belli olur. Gözler toparlamış. Cumartesiye kadar damlatıp bırak.

Geri