Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Malesef bugün yavrulardan birini kaybettik

t800

Yeni Üye
Diğer 3 kablumbağa için uğraşıyorum umarım bir an önce sağlıklarına kavuştururum.

Ekli dosyalar

• 20230526_090459.jpg
    20230526_090459.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 81
Başınız sağolsun.

Bir gün bekletin yine de.

Bu dönem 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakıyoruz. Üşütme kaynaklı hemen hastalığa yakalanıyorlar.

Bu konuda gerekli tertibatı alın. Lamba, su ısıtıcı...

Başınız sağolsun.

Bir gün bekletin yine de.

Bu dönem 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakıyoruz. Üşütme kaynaklı hemen hastalığa yakalanıyorlar.

Bu konuda gerekli tertibatı alın. Lamba, su ısıtıcı...
Gelen yavrular hastaymış benim 2 büyük olanda hasta oldu, akçiğerlerinde sorun var antibiyotik tedavisi uygulamaya çalışıyorum ama yemi kestiler.

Antibotik tedavisi olarak ne kullanıyorsunuz?
Vitamin veriyor musunuz?
Isıtma lambası ve su ısıtıcınız var mı?
Akvaryumunuzun fotoğrafını atmıştınız kuru alana rampa yaptınız mı yoksa hala aynı mı?

Antibotik tedavisi olarak ne kullanıyorsunuz?
Vitamin veriyor musunuz?
Isıtma lambası ve su ısıtıcınız var mı?
Akvaryumunuzun fotoğrafını atmıştınız kuru alana rampa yaptınız mı yoksa hala aynı mı?
Antibiyotik olarak veterinerin hazırladığı şırınga var, onu ağızdan enjekte etmeye çalışıyorum.
Vitamin ve metalin mavisi ekliyorum.
Su ısıtıcı var, ısı lambası olarak philips'in e27 60w'lık ampülünü kullanıyorum.
Kuru alan aynı yarın onun ile ilgileneceğim belki kuru alanın üstüne yapay çim ekleyip biraz aşşağıya sarkıtırım.

Akciğer enfeksiyonu bulaşıcı değil. Hayvanlar bir şekilde üşümüş o zaman.

Hırıltı, nefes almada zorlanma var mıydı? Halsizlik, iştahsızlık, lamba altında fazla durma, su yüzeyinde yamuk durma?

Vitamin ve antibiyotiği yem yiyorsalar stick yeme damlatıp ilk yem olarak verin. Bunlar için kaç damla önerdi?

Sadece metilen suya damlatılacak, bunda oran belirlemiş miydik?

Hırıltı ve nefes alma konusunda zorlanıyorlar ve yem yiyemiyorlar, kuru alanda duruyorlar bir kaç gündür, halsizler oldukları yerde duruyorlar. Hatta büyüklerden biri ağızdan nefes alıyor burunu tıkanmış öyle söyledi veteriner bu benim aklıma kabuk sertliği için verilen jeli getirdi acaba jel mi tıkadı bilmiyorum. Antibiyotik için küçükler için 1 büyükler için günde 2 damla ver dedi.

Kabuk sertliği için olan jel sadece kabuğa zarar verir.

Eğer suya inmiyorlarsa arada kafalarına birkaç damla su damlatın. Ağızlarını ıslatıp biraz su içmiş olurlar.

Hatta büyüklerden biri ağızdan nefes alıyor

Ağzından nefes alırken kafasını öne ya da yukarıya atıyor mu? Boynunu şişiriyor mu?

Kabuk sertliği için olan jel sadece kabuğa zarar verir.

Eğer suya inmiyorlarsa arada kafalarına birkaç damla su damlatın. Ağızlarını ıslatıp biraz su içmiş olurlar.

Ağzından nefes alırken kafasını öne ya da yukarıya atıyor mu? Boynunu şişiriyor mu?
Ağızından nefes alırken kafasını yukarıya doğru tutuyor sonra tekrar aşşığıya indiriyor.

Verdiği antibiyotiğin ismini biliyor musunuz? Baytril ise akciğer enfeksiyonunda işe yaramaz.

Birkaç gün kullanın işe yaramaz ise haber verin benim tedaviden gidelim.

Ağızlarına her gün bir damla vitamin damlatın. Bu iştahı açıp kırgınlığı alır.

Kabuk jeli direk çöpe.

Verdiği antibiyotiğin ismini biliyor musunuz? Baytril ise akciğer enfeksiyonunda işe yaramaz.

Birkaç gün kullanın işe yaramaz ise haber verin benim tedaviden gidelim.

Ağızlarına her gün bir damla vitamin damlatın. Bu iştahı açıp kırgınlığı alır.

Kabuk jeli direk çöpe.
İsterseniz siz yazın vakit kaybetmeyelim, antibiyotik adını bilmiyorum kendisi içeride hazırladı.

Onu bırakın o zaman. Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 1 damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün. Biraz öyle tutun. Az da olsa ağzından girer. Bu geniş spektrumlu antibiyotiktir.

Büyüklerin kabuk boyu kaç cm?

Onlarda ufak aynı sıkıntı varsa aynı şekilde 1 damla verin.

Geri