Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mango kökü sararma sorunu

cenkyenmez

Gümüş 3 Üye
Merhabalar,
Bir adet mango kökü almıştım, kaynar suyla 2-3 sefer yıkadım. Bunun haricinde de 3 aydır kovada tutuyor iki günde bir suyunu değiştiriyorum fakat hala inanılmaz derecede sarartıyor. Akvaryuma koyamıyorum.
Nedeni ve çözümü konusunda yorum yaparsanız sevinirim.

Kökü kaynar su ile yıkama değil büyük tencere içine koyup 1 saate yakın kaynatacaksın. Su çay gibi olacak. Eğer sığdıramaz isen bir, bir ucunu sonra çevirip diğer ucunu kaynatırsın. Bundan önce ve sonrasında en ufak çukuruna kadar fırçalayacaksın. Kaynatmadan sonra fırçalamayı da bitirip üstünde sivri kenar varsa traşlayıp çıkmış lifleri kes. Yine bir gün temiz su ile kovada dursa iyi olur. Elinde varsa metilende damlatabilirsin. Su mavi renk olacak kadar ama yoksa kullanmana da gerek yok. Ertesi gün akvaryuma alırsın.

İlk bir yada iki ay bu kökün yapısına bağlıdır. Ana kökler çabuk özsu salar dal kökler sıkı lifli olduğu için biraz geç bırakır. Bu sararmalar olursa temiz su ekleyerek rengi inceltirsin. Özsuyun faydası pH dengesini sağlamasıdır. Sakıncası ise bu renk amonyak patlaması ile karıştırılabilir.

Cvp: Mango kökü sararma sorunu

Teşekkürler, 8-10 güne kadar hem kaynatıp fırçalamayı hemde maviyi deneyeceğim.

Geri