Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mango kökü

Kapluştron

SKF Delisi
Bugün mango kökü aldım bu da fotoğrafı;

Şimdi ne yapmalıyım?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Mango kökü

yıkayıp suda kaynatmalısın. sarı suyunu biraz atması için. kaynattıktan sonra akvaryumuna koymalısın. ben kaynatıp kullandığım halde 2 hafta suyumu sarartmıştı. ama şu an sararmıyor. istersen iki kez de kaynatabilirsin.

Sıcak suda bir iki saat beklettikten sonra akvaryuma atınız.

ben sitedeki arkadaşlardan kaynatılması gerektiğini okudum ve kaynattım. bir sorun yaşamıyorum şu an.

tabii ben de yanlış hatırlıyor olabilirim. bir kaç arkadaşın daha fikrini alman lazım :)

Ben kaynatmadan sıcak suda bir iki saat beklettim. İlk zamanlarda suyu sarartsa da akvaryum suyunu değiştirdikçe zamanla etkisi azalıyor.

Kaynar suyun icerisine koyun . 1 saat kadar bekletin . Suyu bosaltin ve bir daha sicak suya koyin 1 saat daha bekletin . Sarilik iyice yok olur . Sekli guzel ama siz mango kokunu koydugunuz yeri kaplumbagalar begenmezse ertesi gun mangoyu baska bir yerde bulabilirsiniz :) ve 4-5 gun surekli gidip onu isirip koparmaya calisacaklardir . En azindan benimkiler oyleydi

Duygu kökü güzel seçmişsin. Bunun gibi bende denk gelseydim keşke. Tam altına girip sürtünecekleri cinsten.

Kaynatman sararmayı bir nebze düşürecektir. Yalnız ben biraz daha farklı bir şey denedim ve suya koyduğumda sarılığı hiç görmedim veya çok dikkat etmedim. 1 saat aralıklarla 3 kar kaynattıktan sonra bir kovanın içende 3 gün beklettim. Ve bu süre içerisinde 7 kez kovanın suyunu değiştirdim. (4 ü kettle da kaynattığım suyu ilave ettim) Biraz fazla olsa da dediğim gibi sararma durumunu yaşamadım diyebilirim.

Şimdiden hayırlı olsun, inşallah aktif bir şekilde kullanırlar.

mangonun şekli şemali güzel. akvaryuma da bu şekilde konumlandıracaksın.

yıkama konusuna gelirsek önce musluk altında eli yakmayacak şekilde akan suda diş fırçası veya benzer bir fırça ile fırçalayıp ilk pisliği at. sonra sığacağı bir tencereye koyup en az 1 saat kaynat. rengi suya aksın. tam sığacağı tencere bulamazsan önce bir ucunu sonra diğer ucunu kaynat. bu arada ufak toz parçaları da çıkmış olur. sonra tekrar lavaboda sıcak suda bir kez daha fırçala kalan toz ve parçalar çıksın. lif şeklinde açılmış parçaları makasla kes ve son durulama sonrası akvaryuma koy. sıpalara hayırlı olsun.

Kullanacaklarını düşünüyorum çünkü kuru alanda birbirlerini aktif olark kullanıyorlar bu amaç uğruna :) çok teşekkür ederım tavsiyenizi deneyeceğim. Petshopta sağolsunlar bütün kökleri döküp karıştırmama izin verdiler o sayede bulabildim bir de başka bi kökten bahsettiler adını hatırlayamıyorum bitane ondan seçmişim garketmeden cok beniyoru mango köküne adam o başka bişey diyince bıraktım

Teşekkür ederim cem abi :)

mopani kökü benzer, birde opuwa kökü vardır ama o beje, griye çalar bir renktedir.

aslında bir fark yok. özelliklerine bakarsan daha faydalı ama o balıklara daha uygun. kaşınma anlamında mango bize yakın olandır.

kaplumbağaların bulunduğu doğal ortamda yetişen mango yani mangrow ağacıdır.

Annem onu bana tencereye sokturmadığı için ben direk aldığım gibi yıkayıp akvaryuma koydum. Sararta sararta rengi açtı yaklaşık 2-3 haftamı aldı. Benimkisi de biraz büyüktü zaten videodan görmüşsündür, :) onu batırmak nerdeyse 1 ayımı aldı. 1 ay boyunca akvaryumun içinde üzerinde mermerle durdu. Şimdi battı ama, küçücük kaplumbağa o kocaman şeyin altına girip kaşınmaya başladığı zaman mango kökünü havalandırıyor buna gıcık oluyorum :) Ağırlığını tam alamadı benimki.

kökün sekli gercekten cok iyi bol bol yaramazlik yaparlar :) bende yeni aldim ama internet uzerinden sekil secme sansim pek olmadi cokta begenmedim, buyuk oldugu icin kaynatamadim once fircayla yikadim bir kovaya koyup kaynar su doktum uzerine soguyuncaya kadar bekledim 4 kere yaptim ayni islemi birgecede suda beklettim cunku batmiyordu :) simdi akvaryuma koydum ve hala batmadi umarim birgun batar cunku zıpırlar hic durmuyorlar, mango koku sari su birakmaya bile zaman bulamadi :D su temiz :)

Geri