Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

mantar mı kabuk değişimi mi,ne yapmalıyım

kaplumumm

Yeni Üye
merhaba,öncelikle size çok teşekkür ederim,bende çoğu bilinçsiz insan gibi kaplumbağalarımı ölüm fanusuna hapsetmiştim,hangi yiyeceklerin ne kadar verilmesi gerektiğini araştırırken onlara haksızlık yaptığımı anladım ve hemen en iyi ortamı hazırlamaya çalıştım...

kaplumbağalarım 2gün ölüm kabında yaşadılar,yaklaşık 2 3 haftadır normal akvaryumda yaşıyorlar.son iki gündür birinin kabuğunun üstünde beyaz çizik gibi lekeler oluşmaya başladı.siteden mantar olabilirmi diye baktım ama pek benzemiyo.kabuk değiştiren kaplumbağalarda kabuklarının bi kısmı kabarıyo sanırım baktığım resimlerde,benim kaplumbağamda öyle birşey de yok..

belki yardımcı olur diye akvaryumun ortamından bahsedeyim.ısıtıcı,filtre,kuru alan,kuru alan ısıtması mevcut.yem olarak tetra reptomin kullanıyorum ve hergün bir yem büyüklüğünde kıyma veriyorum (yemden daha çok seviyolar).suyunun da,yararlı bakterileri öldürmemesi açısından her hafta üçte ikisinin değiştirilmesi gerektiğini duymuştum,öyle yapmaya çalışıyorum..

bu arada,kaplumbağamın hareketlerinde bi anormallik yok.yemeğini yiyo kabuğunu kurutuyo,bazen uyuyo,bazen yüzüyo,tepkileri de normal.

bu da kaplumbağamın resmi,neyi eksik yaptığımı bulamadım bi türlü,yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi geceler...
(resimde beyazlıklar normalde olduğundan biraz daha kalın çıkmış)

Ekli dosyalar

• Photo-0012.jpg
    Photo-0012.jpg
    87.2 KB · Görüntüleme: 171
Cvp: mantar mı kabuk değişimi mi,ne yapmalıyım

Suyun içindeyken de oluyor mu?Çünkü benimkinde bazen dışarı çıkardığımda oluşuyor.Kireçten dolayı olduğunu düşünüyorum.Fırçalayınca filan geçiyor.

Bence kaplumbağanız kireçlenmiş.Benim kaplumbağamda da vardı eskiden.Sularını 3-4 gün bekletip koymaya başlayınca geçti. Sizinki de geçer. (Kabuk değiştiriyorda olabilir ama mantar olmadığına emin gibiyim beyazlıkları tırnağınızla kazımaya çalışın pamuksu ve pis bir koku yayıyorsa mantardır)

bence de kireç olabilir ama siz çeşme suyu mu kullanyorsunuz eğer çeşme suyu kullanıyorsanız kireçlenebilir ama ben size içme suyu kullanmanızı tercih ediyorum ben de hiç öyle birşey olmadı. Ama yanlış bilgilendirmek istemem

100 de 100sudan kaynaklanıyor ... mesela ben rizede yaşıyorum ve sularımız çok az kireçli.. bu yüzden sularını direkt koyuyorum fakat trabzondaki kuzenımın kaplumbağasında dışarı çıkardığında ve kaplumbağa kuruduğunda aynı sizinki gibi beyazlıklar oluşuyor.

Sudan kaynaklandığı doğru ama bi nokta atlanılmış. O kabuğun tam ortasındaki beyaz çizgi büyüdüğünü gösteriyo. Kabuk değişimine hazırlanıyor yani. Telaşlanıcak bişey yok o konuda. Çeşme suyu kullanmayı bırakırsanız diğer beyaz lekeler geçer.

Geri