Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

mantar olabilir mi?

tetenoss

Bronz 1 Üye
mailto:/8gkJ6W.jpg

Simetriğinde de aynı noktalar mevcut. Yaklaşık 1 haftadır varlar. Çoğalma göstermediler pek

Cvp: mantar olabilir mi?

Plakalar arası açıldığı için araya giren suyun kuru alanda buharlaşmasından ötürü oluşan bir görüntü.Kısaca buharlaşmadan ötürü kalan kireç kalıntısı.Artan beyaz noktalar dekalsifikasyona da işaret edebilir.Vitamin takviyesi ve UVB ampul sağlıklı kabuk gelişimi açısından elzemdir.Mantar daha çok kahverengimsi,yumuşak ve koku yapan bir yapıya sahiptir

Açıkcası şu sıralar biraz kötü kokuyor.. Ondan mantardan şüphelendim.. Başka ne kötü kokuya sebep olabilir? Antibiyotik kullanıyorum ondan mı ki?

Akvaryumdaki yem artıkları,dışkılar ve yosun kötü kokuya sebep olabilir.Akvaryumda oluşan koku ile kabukta oluşan mantar kokusunu karıştırmamak gerek.Su değişimlerini ve filtre temizliğini ihmal etmemekte fayda var.Stcik yemleri de kaplumbağanın tek seferde yutabileceği eşit parçalara ayırarak vermek yem artıklarının önüne geçmek açısından faydalı bir uygulama.Bunun dışında kokuyu önlemek için biyolojik koku giderici malzemeler var,bunlar kullanılabilir.

Antibiyotiğin fazlası da vücuttan idrar ile atıldığı için onun da etkisi olabilir.

Ben kabuğunu kokluyprum da kabuğu kokuyo bana.. :)) sevindîm mantar olmamasına:)

Teşekkürker

mantar yok üst plaka açıldıkça arada hava kabarcıkları yapmış. havaların iyi olduğu günler sırtını kurulayıp devit sürerek 10 dakika kadar bekletip peçete ile kalanı sildikten sonra akvaryuma al. devit yumuşatır ısıtıcı lambada plakaları gerip çıkmalarını hızlandırır. her gün yapmana gerek yok.

Arkadaslar mantar olmadigina emin misiniz ? Bolgesel olmalisi ve ozellikle ortada ki beyaz en belirgin noktanin yapisi bana mantar gibi geldi ?

Ali Sarp bey, bana da mantar gibi geliyor çünkü biraz kokuyo.. Yavrucağın başına gelmeyen kalmadı şu sıralar..:( veterinere sorucam zaten yzarım buraya da

2'ye benzeyen şekli mi diyorsun alisarp. özge o nokta plaka altında mı üstünde mi ? plaka altında ise plaka çıkmadan yapacak birşey yok. çevresi kapalı. tırnağını taktığında o plaka atıyor mu bir bak. o adanın sağ ve üst köşesinde açılma var gibi oradan tırnağınla hafifçe kaldırmaya çalış.

Acaba tirnak surtunce biraz rengi degisiyor yada gidiyor mu ? Kabugu kokmasi da mantar oldugu yonunde buyuk gosterge.
Bahsettigim nokta:

mailto:/23a4qv.jpg

Hayır turnak sürtünce hiç bi şey olmuyor.

Olmaz çünkü plakanın altında yer alıyor.Mantarın büyüme hızı türüne göre değişse de belirli bir ivmesi var.Şimdiye kadar daha geniş bir alana yayılması gerekirdi.Bahsedilen simetrik kısım da dahil olmak üzere daha net ve farklı açılardan çekilen fotoğraflar paylaşılırsa;daha iyi olur.

Yarın tekrar çekerim fotoğraf şimdi geç oldu.. Ama bi yayılma yok, o nokta en az 2 haftadır orda öyle duruyor.

o plakayı tırnağınla sökmeyi dene ama fazla zorlama.

peki mantar için acrifix ilacını önerdiler bana, balıkların mantar hastalığı için ama su kaplumbağalarına da kullanılır dediler onu aldım, su kaplumbağası için kullanlabilir mi bu ilaç?

o bölgenin net bir resmini çek. kireçte olabilir. biz ıslak diş fırçasına tuz döküp o şekilde uygulama yapıyoruz. mantar ilaçları genelde göze zararlıdır. ama dediğin ilacı incelemedim.

Geri