Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantar var mı ?

bugra1062

Yeni Üye
kapluşumun boyun ile kol arasında sarı yerler var bu mantar mıdır ?

mailto:/2zjf80p.jpg

mailto:/2hf5a8l.jpg

mailto:/ama8w.jpg

Cvp: Mantar var mı ?

Mantar veya başka bir deri hastalığı olabilir. Bence ilk fırsatta bir veterinere kontrol ettirmek gerekir.

ah yavrum çokta tatlı görünen belli bir sarartı yok ama bencede veterinere gösterin bu bir başlangıçsa bile önlemi alınsın

Resimler çok bulanık, net göremedim ama mantar değil bence onlar. Mantarlar genelde beyaz pamuk yapışmış gibi oluyo bide koyu kahverengi türleride var o tür daha nadir görünüyo. Resimlerde mantar hastalığına yakalanmış kaplumbağaları görebilrsin.

mailto:/Reptile%20PIX/turt%20head%20injury.jpeg

mailto:/169/414497231_d29feb3b0b.jpg

Mavi damla ilaç değil dezenfektan. Veterinerden öneri almak gerekiyor.
Yayılma falan olursa zor bir durum olabilir.
Net olarak yakından görünce tespit edilr. Sadece yüzeyde mi yoksa deri altına nüfuz etmişmi anlamında.

AEK' Alıntı:
Mavi damla ilaç değil dezenfektan. Veterinerden öneri almak gerekiyor.
Yayılma falan olursa zor bir durum olabilir.
Net olarak yakından görünce tespit edilr. Sadece yüzeyde mi yoksa deri altına nüfuz etmişmi anlamında.

biliyorum .. mantarı öldürüyor diye

LaW' Alıntı:
Resimler çok bulanık, net göremedim ama mantar değil bence onlar. Mantarlar genelde beyaz pamuk yapışmış gibi oluyo bide koyu kahverengi türleride var o tür daha nadir görünüyo. Resimlerde mantar hastalığına yakalanmış kaplumbağaları görebilrsin.

mailto:/Reptile%20PIX/turt%20head%20injury.jpeg

mailto:/169/414497231_d29feb3b0b.jpg

beyaz değil , sarı. off neyki acaba :ff:

internette aradım ama böyle bir şey bulamadım :(

daha fazla resim :
mailto:/a/img546/687/dscn2999q.jpg
mailto:/a/img844/8171/dscn2996d.jpg
mailto:/a/img820/3481/dscn2995y.jpg

Mantar olup olmadığının tam olarak bilinmesi için veterinerin biyopsi yapması gerek. Yani o bölgeden doku örneği alınıp mikroskop altında incelenmesi gerekir. Kaplumbağalar konusunda uzmanlaşmış deneyimli bi veteriner değilse biyopsi yapmadan doğru teşhis koyamaz. Yanılma payı çok yüksek olur o yüzden her veterinere güvenmemek gerek. Başka bi deri hastalığı veya basit bi yaralanmada olabilir.

Burada yardım beklemekle yada internette araştırmaya çalışmakla vakit kaybetmeyin bence. Eğer mantarsa ilerlediği zaman başa çıkılmaz bir hal alıyor ve kayıp yaşanıyor. İçimizde veteriner dahi olsa sadece resimle yorum yapamaz.
Şöyle örnek vereyim kahverengi mantar şüphesiyle gidip tümür teşhisiyle karşılaşma dahi mümkün oluyor. Yada bir deri paraziti.

Geri