Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Aşırı küçük bebek kaplumbağa için yaşam alanı ve boyutu

Marim

Yeni Üye
Merhaba, benim minnacık (3cm kabuk boyu galiba ve gözleri yeni açılmış) olan su kaplumbağam Yaşariye için Yaşam alanı öneriniz nelerdir? Yaşaması gereken alanın boyutları ne kadar olmalı ve bari konu açmışken Yaşariye için UVa-UVB yi ne kadar kullanmalıyım?😅

Su ısıtıcısı, ısıtma lambası ve kuru alandan oluşan minimum 30 litrelik bir akvaryum alacaksınız. Ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider. Düz dikdörtgen olsun.

Şu aşamada uv ampule ihtiyaç yok. 8 cm kabuk boyu sonrası alırsınız.

Yem olarak tetra reptomin baby yada tropical axotlh yem alın. Yanında ise herhangi bir markanın gammarusunu.

Lamba için bu konuya yazdım.

Kuru alan örnekleri de bu konuda var.

Merhaba benim de henüz 6 ay civarı kaplumbağam var, dikdörtgen akvaryumda ama akvaryum şuan boyut olarak küçük sonbahara doğru büyüteceğim. 29 25 civarında büyüklüğü şu seviyesi ne kadar olmalı ya da akvaryum sonbaharı beklemeyecek kadar küçük mü sizce hayvana zulüm olmasın bir de metilen mavisi bu akvaryuma da kullanılabilir mi? Suyunu hazır su kullanıp temizliğine önem veriyorum aslında. Bir de bu boyutta kaplumbağa ne kadar cm olmalı sizce. Son olarak tek gözü hafif kapanıyor ama sürekli değil sanırım mikrop kaptı ama şuan kötü durumda değil yine de kahroluyor insan bu genta göz damlası demişsiniz onu damlatacağım ama daha kötü olmaz değil mi

Ekli dosyalar

• 20230424_224542.jpg
    20230424_224542.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 32
  • Screenshot_20230425_002221_Gallery.jpg
    Screenshot_20230425_002221_Gallery.jpg
    907.5 KB · Görüntüleme: 47
Foruma hoşgeldiniz.

Akvaryumun ölçüleri nedir? En boy yükseklik.

Akvaryumdan lavtaşlarını, minareyi ve plastik bitkileri çıkarın. Sadece silis kum kalsın. Tüm bunlar göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üretir.

Kuru alan için bu konuyu inceleyin. Taş soğuk verir.

Su minimum 15 cm yükseklikte olacak. Su ısıtıcı ve ısıtma lambası olacak. Lamba ile ilgili bilgiyi bu konuda yazdım.

6 aylık kaplumbağa 6 cm civarlarında olur. Ayda 0.5 ila 1 cm civarı uzarlar.

Diğerlerini akvaryum ölçüsüne göre yazayım.

Bu akvaryum olmaz. Suyu yükseltme imkanı yok. Dolayısıyla su ısıtıcı da konamaz. Bu karantina akvaryumu dediğimiz hayvan hastalandığında koyduğumuz akvaryumlardan tabi çoklu hayvan bakılıyorsa ayırmak için.

Siz bunu sadece ana akvaryumda genel temizlik yaptığınızda o akvaryumdaki sudan bir miktar alıp hayvanı buna koyarak kullanabilirsiniz. Başka işe yaramaz.

Minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litre ne kadar büyük akvaryum alırsanız o kadar uzun süre gider. Misal 30 litrelik akvaryum 6 ay civarı gider. 100 litrelik 7 mm cam kalınlığı olmak kaydıyla 2 sene kadar. Sonrasında sıkıntı hayvan büyüyeceği için kabuğu kalınlaşacak ve akvaryum camına vurup çatlatma riski oluşacak bu yüzden kalın camlı ömürlük akvaryuma geçiyoruz.

Sürekli ara geçişli akvaryumlarda su ısıtıcı ve filtre değişimleri de ek maliyet getiriyor.

80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum camı çatlatamayacağını varsayarsak 3,5 sene rahat götürür. Ekipman ömürlüğe göre alınır. Maliyet düşer.

Akvaryumda boyca uzunluk hayvanın bolca yüzerek sağlıklı gelişimini, derinlik ise nefes tutabilme kapasitesini artırıp akciğerlerinin gelişmesini sağlar.

Bu akvaryumda metilen mavisi de kullanılamaz 1 damla bile fazla gelir.

Akvaryuma karar verin ona göre ekipmanları saptarız.

Merhaba tekrardan aşağıda eklediğim 65 lt akvaryumu alıyorum bebek kaplimbagam için su seviyesini ne kadar ayarlamam gerek. Ayrıca ısıtıcı suyun içinde tamamen mi giriyor sanki elektrik çarpar diye korkuyor insan. Son olarak İzmir'de hava sıcaklığı yüksek oluyor zaten ne kadar bi ısıda sabitlemem gerek?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230524_135646_Chrome.jpg
    Screenshot_20230524_135646_Chrome.jpg
    353.2 KB · Görüntüleme: 10
En az 15 cm yükseklikte su olacak. Isıtıcı tam batabilen model olmalı.

Set içeriğindekilerin yarısı gereksiz. Kum silis kum olacak başka olmaz filtre olmaz. Hayvan ufak şu aşamada olmaz. Kepçe olur. Su ısıtıcı tam batabilir değilse işe yaramaz.

İzmirde zaman zaman soğuk olabiliyor. Suyu 28 dereceye sabitliyoruz. Ama ısıtma lambası da olmalı. Yazın su ısıtıcıya gerek yok. Zaten devreye girmez ama eylül itibariyle takılmalı.

Geri