Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantarmi kirecmi

Hafiz

Bronz 5 Üye
Selamun aleykum kucuk olan kaplumbagamda aylardir kabugunda beyazlik var bazen gorunmeyip bazen gorundugu icin kirec kanisina varmistim ama artk hep gozukuyo suda bazen daha belirgin oluyo ama herzaman gozukuyo resimleri yukluyorum aydinlatirsaniz sevinirim cem abi
bu kuru hali

mailto:/9NDqQQ.jpg

Kabuğu ıslak diş fırçasına sofra tuzu yada karbonat tozu döküp yavaşça ovaladıktan sonra akvaryumdaki ile emsal sıcaklıkta su ile durula. Eczaneden devit damla alıp kabuğu peçete ile kuruttuktan sonra bir iki damla damlatıp yedir. Kuru bir yerde 10 dakika bekletip kalanı sildikten sonra bir resmini daha çekip gönder. Kabuk altında olduğu için net seçemiyorum.

Plaka katmanlaşmış ve kenarlardan açılmış. Açıldıkça araya su girip içinde kurudukça birikim yapmış. Plakalar döküldükçe alttan temiz kabuk ortaya çıkar.

Devit plakaları yumuşatır, kuru alanda ısıtma lambası altına geldiğinde kuruyarak gerilir ve açılır. Mango köküne sürtünerek atar.

Şebeke suyu kullanıyorsan kireçtir. Suya temas ettiğinde beyazlık kaybolur.

Koku varsa, suyun temas ettiği bölgelerdeki yerler ıslandığında kaybolmuyorsa mantardır. Mantar akvaryuma iyi steril edilmemiş bir ürün konmuşsa oluşur.

Plaka içindekiler plaka düşmedikçe temizlenmez. Devit plaka atımını hızlandırır. Atımına çok yok. Yakında başlar hepsi peşi sıra çıkar. Diş fırçası ile ovalarken dahi bir iki tanesi çıkabilir.

Cvp: Mantarmi kirecmi

Yarin yapip aticam insAllah 8cm alti oldygu icin devit surmuyodum

mailto:/qvJWB5.jpg

mailto:/zMJBnY.jpg

mailto:/nlJWE0.jpg

Yaptim dedigin gibi 1 plak dustu fircalarken hergun yapmamda bi sakinca olurmu bunu

Deviti 6 cm kabuk boyu altı ağızdan vermiyoruz. Bu dönem kabuğun esnek yapıda olması gerekiyor. Bu darbe yerse absorbe etmesini ve büyürken iç organların basınç altında kalmasını önler.

Kabukta ise plaka yoğunlaşması yani piramitleşme yoğun olursa yada kabarmış açılmaya yüz tutmuş plakaların atımını hızlandırmak için kullanırız. Aynı senin hayvanın kabuğu gibi.

Her gün bir defa yap. Fırçalarken fırçaya 45 derece eğim vererek fırçala. Plaka arasına kıllar girerse açılıp atar.

Mantara benzettim. Bu sebeple fırçalarken tuz kullan. Tuz mantarı dezenfekte eder. Her çıkan plaka üstünü daha yoğun fırçala.

Plakalardan belli kısmı açılmış ve çıkmayan var ise ağzı düz cımbız ile plaka arasına paralel biçimde ittire ittire ilerle plaka açılır. Yalnız çok zorlama kabuğu kanatırsın.

Bu işlemlerden ve akvaryum ile ilgili işlemlerden sonra elini bol sabunla yıka. Cımbızı da.

Elinde metilen mavisi yok ise al bir tane. Deep fix dezopur, contra-ichthyo yada bio-ichthyo hangisini bulursan bu biolojik oluşumları yok eder. Kaç litre su var ise yaz ona göre damlatacağın miktarı yazayım.

Diğer hayvanı da kontrol et. Bu metilenden evvel genel bir temizlik yap. Akvaryum ve ekipmanları yıka, sıcak suda bozulmayacak şeyleri de ya kaynat ya üstüne sıcak su dök. Akvaryumda zaruri olmayan şeyleri steril ettikten sonra akvaryuma koyma bir kenarda dursun hayvan düzelince bir kez daha akvaryumu elden geçireceksin.

Diğer hayvanı da ara ara kontrol et.

Simdi gelince suda 3-4 plak daha vardi atmis onlarida mavi damla var kac litre akvaryum bilmiyorum ama 1 damla damlatiyorum haftada bir fln resmini atarim onunda

En*boy*su yüksekliği/1000= su hacmi

50 litreye kadar 1 damla; 50-100 lt arası 2 damla. Şimdilik haftada iki kez yap.

Plakaları gördüğünde hemen al. Yumuşak olanları yerler. Yetişkinlerde sorun değil ama küçükler için şimdilik sakıncalı.

Kabuk sertleşmiş ise diş fırçasını biraz bastırarak fırçala takılan atsın. Yalnız deri ve göz kısımlarına temas ettirme. Kabuk temizlenince devit sürmeyi bırakırsın.

Cok saol cem abi 2.gunde dedigini yaptim hepsini atti fircalarken 2 tabe kaldi sadece en buyukler onlarda

İçlerinde noktasal kabarcıklar var. Kenarları açıldı mı çıkmaları yakındır.

Güzel, sırt tepesindekiler ile sol üstteki de çıktı mı tamamdır. Yarın bir kez daha tuz ile fırçala sonra bırak. Sadece devit sür. Bunu da pazar gününe kadar devam et sonra bırak. Hayvanı fazla strese sokmayalım.

Kafa arkası sağ ön taraftaki küçük kısımda birikme var ona tırnağını takıp bak. Çıkmazsa çok zorlama. Ama çıkacak gibi duruyor.

Merhabalar arkadaşlar bir kaplumbağamın sol tarafında minik bir beyazlık var ne olduğunu çözemedim ama yumuşak değil foto çektim siz bakabilir misiniz ? Yavru daha kaplumbağam hergün güneşleniyor. Yem olarak da sera raffy p ve l veriyorum bide minera

Baticon var evde ama ne olduğunu bilmediğim için tedaviye baslamadım. Tuzlu su , fırçalama vb. henüz yapmadım.

Ekli dosyalar

• BEED60B5-35A6-4603-9446-642D872A5462.jpeg
    BEED60B5-35A6-4603-9446-642D872A5462.jpeg
    684.1 KB · Görüntüleme: 45
  • 369DB8A6-5148-4622-9FED-733B23581B6E.jpeg
    369DB8A6-5148-4622-9FED-733B23581B6E.jpeg
    614.1 KB · Görüntüleme: 50
  • A923D7FD-5475-4F53-876A-F6E1E6302B92.jpeg
    A923D7FD-5475-4F53-876A-F6E1E6302B92.jpeg
    621.6 KB · Görüntüleme: 43
  • A82E55E1-0317-442E-88D0-1A221F2627AF.jpeg
    A82E55E1-0317-442E-88D0-1A221F2627AF.jpeg
    588.8 KB · Görüntüleme: 43
Islak diş fırçasına tuz döküp yavaşça ovala sonra emsal sıcaklıktaki su ile durula. Kaptaki suyu değişip kabı da yıka. İçinde başka ne varsa. İş bitince ellerini de bol sabunla yıka. Baticona gerek yok.

Plaka altına işlemiş ise plaka çıkana kadar gitmez.

Baticon var evde ama ne olduğunu bilmediğim için tedaviye baslamadım. Tuzlu su , fırçalama vb. henüz yapmadım.

Dediğiniz gibi tuzlu fırça ile sürttüm beyazlık gitti altında siyah bir leke gibi birşey var aynı noktada hergün fırçalayayım mı ?

Bu şekilde oldu. Bide şu küçük küçük kabarcık gibi olan nedir kabuktaki? Rengi de kabukla aynı acaba fazla yem mi yiyorlar da olmuş bilemedim diğerinde de var. Buarada çizgili dere ikisi de

Ekli dosyalar

• AD7157AF-8915-4966-B588-35B909D0CECA.jpeg
    AD7157AF-8915-4966-B588-35B909D0CECA.jpeg
    564.7 KB · Görüntüleme: 29
  • BDE7FC55-98D7-4235-ABCB-54773933D460.jpeg
    BDE7FC55-98D7-4235-ABCB-54773933D460.jpeg
    321.9 KB · Görüntüleme: 30
  • A1640B8A-1CA3-4664-9AD4-8E39385556E8.jpeg
    A1640B8A-1CA3-4664-9AD4-8E39385556E8.jpeg
    321.9 KB · Görüntüleme: 29
O siyahlık pigmentten kaynaklı büyüdükçe siyahlık artacak. O birşey değil temizlendi ise tekrar yapmaya gerek yok. Bu tip işlemler hayvanı strese sokar.

Hayvan büyüdükçe eski plakalar piramitleşmeye başlar bir süre sonra açılır ve atılır. İçtekiler hava kabarcığıdır. Kenarlardan açılınca atılır.

Kuru alanda ısıtma lambası altında ısındıkça plakalar gerilir ve açılır hayvan mango köküne sürtünerek bunları atar. Isıtma lambası aynı zamanda kabuğu kuruttuğu için üzerinde bakteriyel oluşumlar oluşmaz.

Ömürleri boyunca üç boy alırız. İlki 7-8 cm boyu ile başlar. 2. 14-15, 3. 20 üstü. Bunların ölçüleri farklıdır. Şekli, düz yere koyduğunda orta kısmında biraz boşluk olacak ve hayvan altına girip kaşınacak yapıda olmalı. Hayvanın altında kalmayacağı biçimde hafif ama kaşınırkende üstünden kayıp düşmeyecek kadar ağır olmalı. Mango yada mopani kökü olabilir. Bu kökler farklı şekildedirler bu sebeple görerek almakta fayda vardır.

Aldığında steril etmeyi anlatırım.

Haftaiçi bulabildiğim ilk yerden alacağım. Alır almaz yazarım Cem bey. Fiyatları nasıl ortalama ?

Şu an ne civarda bilemiyorum. Dolarla geliyor. Malezya civarı mangrow ormanlarından getiriliyor. Alacağın boy tahminimce 30-50 tl arası olmalı. 10*25 cm gibi bir ölçü uygun düşer. 10-15*25-30 cm arası bir ölçüde alabilirsin. Uygunu bulması biraz zor oluyor.

Geri