Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merhaba filitrede aşınma var.

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhaba forum , kullanmış olduğum fililtrede kabloda aşınma var iç kablolar görünüyor.Orayı bantladım ama elektrik kaçağı olma riski var mıdır? Düzenli olarak kontrol ediyorum bir şey varsa hayvanı direk su dan çıkaracağım.

Su dışında iç kablolar sağlamsa sorun olmaz. Yalnız bu açılan kısım su içinde ise o kısmı kalınca silikonlayıp komple kapamak gerek. Silikon kuruyup sertleştikten sonra gri su geçirmez banttan üstüne dolarsın. Kablonun motora girdiği nokta eritilmiş plastik ile kapanmıştır ama açık kablo içinden su motora gidebilir.

Cvp: RE: Merhaba filitrede aşınma var.

cem' Alıntı:
Su dışında iç kablolar sağlamsa sorun olmaz. Yalnız bu açılan kısım su içinde ise o kısmı kalınca silikonlayıp komple kapamak gerek. Silikon kuruyup sertleştikten sonra gri su geçirmez banttan üstüne dolarsın. Kablonun motora girdiği nokta eritilmiş plastik ile kapanmıştır ama açık kablo içinden su motora gidebilir.

Tam motorun birleştiği yerde genellikle yan yatırdığımız için gerginlikten plastik aşınmış.İç kısımda kalıyor yani su içerisinde.O zaman filitreyi çıkarayım akvaryumdan rahat 1 haftadır böyle çünkü volt düşüktür ihtimali ile tereddütteydim.Teşekkürler çıkarayım dediğiniz gbi yapaym olmazsa da yenisiini sipariş ederm

Filtredeki akım yüksektir, prizden aldığını doğrudan filtreye verir. Dalgıç florasan gibi ekipmanlarda düşüktür. 220 voltu 12 volta düşürür.

Filtre kabloları zaman içinde o kısımlardan çatlama yapar.

Suda çeşitli elektrikli ekipman kullanıyoruz. Kaçak olmasa bile rahatsız etmeyecek biçimde çok küçük bir akım her daim olur. Bunu hassas kontrol kalemiyle ölçebiliriz.

Cvp: Merhaba filitrede aşınma var.

Yani ben defalarca elimi soktum suya bir akım varsa hissedeyim diye tabi bu da tehlikeli ::) Sizle konuştuktan sonra direk çıkarttım fililtreyi onu akvaryumu yaptırdığım adamla beraber silikonlatacağım.Sonrada o su geçirmez bantla saracağım.hayvanın hareketler normal gibiydi ama hep içimde kuşku vardı teşekkürler

El ile kontrol etmemelisin. Yer ile bağlantın var. Şebeke elektriği zarar verir. Düşük akım ise eldeki tüyle belki hissedilir.

O hasarlı kablonun o bölgesine suya dayanımlı kalınca bir silikon sıksın sertleşip kuruduktan sonra o bant ile sar bu daha çok hayvanın silikonu dişlememesi için.

Bu değil bu çift taraflı bant. Bu o bölgeyi saracak kadar yumuşak değil ve ince. Bu mutfak ve banyoda düşey birşeyleri yapıştırmada kullanılır. Askı,çerçeve vs. gibi.

Benim dediğim gri bantlar. Paket bandı genişliğinde içinde ip lifleri var. Kuru yüzeyde sıkı yapıştırdın mı, su damlamasını da keser boru, hortum gibi. Gri bant diye yaz arama motoruna çıkar. Yapı marketlerde var. Scothbride, tesa gibi markalarda var. Metraja göre fiyatı yükseliyor.

Silikon mutlaka sıkılacak. Camcıda yaptırırsın. Tüpte ufak silikonda var. Sistanınki 15 tl, yerli malı olanlar 7-8 lira.

Cvp: RE: Merhaba filitrede aşınma var.

cem' Alıntı:
Bu değil bu çift taraflı bant. Bu o bölgeyi saracak kadar yumuşak değil ve ince. Bu mutfak ve banyoda düşey birşeyleri yapıştırmada kullanılır. Askı,çerçeve vs. gibi.

Benim dediğim gri bantlar. Paket bandı genişliğinde içinde ip lifleri var. Kuru yüzeyde sıkı yapıştırdın mı, su damlamasını da keser boru, hortum gibi. Gri bant diye yaz arama motoruna çıkar. Yapı marketlerde var. Scothbride, tesa gibi markalarda var. Metraja göre fiyatı yükseliyor.

Silikon mutlaka sıkılacak. Camcıda yaptırırsın. Tüpte ufak silikonda var. Sistanınki 15 tl, yerli malı olanlar 7-8 lira.

Aslında gri su geçirmez bant diye arattığımda çıkmıştı bu desene yanlış aldık ::)    Silikonu yaptırıp bundan kalınca sarsam faydası olmaz mı peki? Maliyetinde değilim de su geçirmez diye çıkınca budur diye aldım bugün geldi ürün

Bu kalıncadır. O kadar dar şekilde eğilip dönmez.

Ziyan olmaz illaki kullanırsın bir yerde.

Cvp: Merhaba filitrede aşınma var.

anE8Dg.jpg
Ydb8lE.jpg
861WbW.jpg
Merhaba Cem bey bantı özellikle n11 deki satıcıya sordum çift tarafı yapışkanlı donunca silikonu görürsünüz dedi bizzat denedim hava su gireceğe benzemiyor.Şu kapağı kırıp atsam mı diyorum bi işlevi yok gibi yoksa da deliği büyütüp takacağım.Ama ben fazlasıyla kaba sardım gerdirerek bir 24 saat bekleyecek baya sağlam oldu gibi.Akvaryumun içine koymadan yine de sizin görüşünüzü almak istiyorum.Bu arada iç kablolara baktım zarar görmemiş sadece dış erimişti

Tabandan da kestim hava almasın diye ondan şu kapağı takıp takmamakta kararsızım.Çok kalın oldu çünkü o deliği iyice büyütmeden girmeyecek :) Kapak işlevsiz gibi ama bizim minnoş bunu ısırır mı emin değilim

Motorun üstüne su geçirmesin diye eritilmiş plastik kaplarlar o şekilde kullanmanda sorun yok. Zaten o kapak arasından da zamanla su giriyor içine. Üzerine silikon sürmüşsün sanırım. Bant hayvanın bu silikonu ısırmaması için yinede olabildiğince sıkı sararsın.

Baya sıkı sardım ekstra silikon sürmedim tamamen silikonluymuş bi kaç kere ısırdı bıraktımsonra. Kapağı biraz genişletip taktım yinede suan halinden memnun uyuyor ? baya bi gergin sardım ama

İyi sardınsa problem çıkarmaz. Bu hayvanlar cisimleri ısırarak anlamaya çalışır ve sonra ilgisini kaybeder ama bazıları kafaya takarsa bırakmaz.

Yok gözlemdiğim kadariyla yüzüne bakmıyor o kopardığı silikonun. Neyi yiyip ne yemeyeceğini iyi seçiyor bence ? yardımlar için teşekkürler

Yemesinden değil bazen gıcıklığına bile yapıyorlar. Bazıları var ki, kızdır hayvanı yada istemediği birşey yap, ortalığı tarumar eder. Bende vardı bu model bir tane diğer hayvanı ısırıyordu sürekli, tutup azarlayıp burnuna fiske attım, hırslandı ertesi gün ben bakarken gitti bitkileri kökünden söküp attı sonra kıçını dönüp kafayı kaldırıp bana baktı. İki hafta bana küstü. O dönem elden besliyordum gelmedi tabanda durdu. Dibe batan yem atıp uzaklaştım, ben oradayken yemiyordu, kapı arkasından ayna ile takip ettim. Sonra barıştık.

Duygusal göze odaklanması laf dinlemesi olayını biliyordum ama bu kadar zeki olduğundan emin değildim ? baya trip atmış sana

Geri