Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merhaba kaplumbağam neden uyuyor?

bıcırık_

Bronz 5 Üye
Kaplumbağamın donanımları tamam ama sürekli uyuor neden? Güneşe ihtiyacı olduğu içinmi yoksa kış uykusuna yatmaya hazırlandığı içinmi? Elime alınca gözlerini açıor. Yemeğini verirken uyandırmak zorunda kalıorum. Yoksa uyuduğu için yemiyor. Güneşe çıkınca biraz hareketleniyor ama güneşi sürekli bulmam zor. Nasıl uyanık kalmasını sağlayabilirim? Ne yapmalıyım?

Cvp: Merhaba kaplumbağam neden uyuyor?

Su sıcaklığı 28 derece ise kış uykusuna yatmaz. Yemini uyandırdığınız zaman yiyor mu? Ne kadar zamandır bakıyorsunuz kapluşunuza? Ağzını açarak nefes almaya çalışma, eğri yüzme, alt kabukta pembelik gibi hastalık belirtileri de var mı?

eger bu tarz belirtiler yoksa ve uyandırdıgınızda yem yiyorsa endişelenmeyin bence.

Evet uyandırıldığında yemek yiyor ve tuba hanımın söylediği gibi belirtilerde yok. Kapluşuma 2-3 aydır bakıyorum.

Kaplumbağanızın kabuğu ya da derisinde mantar benzeri bir lezyon, ishal, kusma, ağzından salya akması gibi bir durum yani sürekli uyumak dışında size ters gelen herhangi birşey var mı?
Isıtıcı 28 derecede sabit olmalı. Günlük kafası hacminde yem yedirin.

Isıtıcı şuan 29 derece. Dediğiniz semptomlar yok. Birde kuru alana hiç çıkmıyor. Yazlıkta hep güneş vardı bolca güneşlenirdi kuru alana çıkardı ama kışlık ev pek güneş almıyor. Birde uyumak için kafasını sokacak bir yerler arıyor sürekli. Filtre ile kuru alan arasında bir baoşuk var oranın arasına giriyor ve orada uyumayı seviyor. Birde elime aldığımda hareket ediyor ama gözlerini hemen açmıyor.

Kuru alana ısıtma lambası koyun. Gözlerinde şişlik ya da beyazlık var mı?

biraz şişlik var gibi beyazlıkta var evet.

Gözlerinde bir problem olabilir. Fotoğraf ekleyebilir misiniz?

Merhaba kaplumbağam neden uyuyor?

mailto:/b499o9.jpg

mailto:/30sko3k.jpg

mailto:/20u30up.jpg
mailto:/ncfdaq.jpg
mailto:/sql7nq.jpg

Gözleri kapalıyken hafif bir şişlik var gibi ama o kadarı normal gibi geldi bana.Elleri ile gözlerini ovuşturuyor mu? Kuru alan üzerine bir masa lambası tutturup kuru alan ısısının 32 derece civarında olmasını sağlayın. Kuru alan sıcaklığı su sıcaklığından fazla olduğunda kuru alana çıkacaktır tabii eğim müsaitse. Fotoğraflarda başka bir anormallik göremedim.

evet bazen ovuşturuyor bana gözlerinin çevresinde beyazlık var gibi geldi. O neden olur?

gördüğüm kadarıyla hiçbir sorun yok biraz sosyalleşmeye ihtiyacı olabilir. :) Arada bir sizi hissetmesini sağlayın sudan çıkardın akvaryumunuzun dışında sizinle beraber vakit geçirsin.

Dışarı çıkardığımda da gözleri kapalı ve uyuyor sadece arada bir açıyor. Gözleri kapalıyken hareket halinde kafayı bi taraflara saklamaya çalışıyor. Ellerimi tırnaklarıyla itiyor ve kafayı saklıycak yer arıyor uyumak için :)

Benim beslediklerimde küçüklar daha dediğiniz gibi bezgin bir haldelerdi yavaş yavaş düzelip hareketlendiler, onlarla vakit geçirdim hatta üzerimde bile uyudular ve şimdi kıpır kıpırlar yani demek istediğim sorun bazen PİSKOLOJİK olabiliyor. Umarım en kısa zamanda düzelir.

Gözlerde şişlik,beyazlık genelde enfeksiyondan olur. Filtre kullanılmayan kirli suda kaldıysa ya da evin içinde, balkonda tozlu yerlerde gezdiyse olabilir. Sizin kapluş gözleri açıkken gayet normal gözüküyor ama ısrarla gözleri kapalı geziyorsa isterseniz antibakteriyel bir damla kullanın birkaç gün. Çünkü gözleri kapalı olan fotoğrafta biraz şişlik var gibi.

bende üzerimde uyutuyorum üzerimi eşeliyor saklanıp uyuycak yer arıyor. Bu durumda benim hoşuma gitmiyor. Zaten yeterince ilgiliyim üstüne titriyorum :)

bir yerde okudum sirkeli su sürsem gözlerine iyi gelir mi?

Fatma arkadaşımın söylediğine katılıyorum ama endişelenicek bir durum olduğunu varsaymassak alışma ve büyüme aşamasında olduğunu düşünüyorum. Siz ilginizi eksik etmeyin karşılığını kesinlikle alırsınız.. :)

Sirkeli suyu akvaryum ve ekipmanların dezenfeksiyonunda kullanabilirsiniz ama kapluşun gözlerine sürmeyin. Gentagut göz damlası sabah akşam 2 şer damla 3 gün kullanabilirsiniz.
Ben de çok endişelenecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

sirkeli su zarar mı verir gözlerine? gentagut göz damlası gut hastalığı için mi?

Geri