Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumdan kaçmış. Sağlık durumu nasıl

elffclk

Bronz 3 Üye
Eve geldiğimde kaplumbağam akvaryumunda değildi evde değildim sabah 11de yemek verdim gittim akşam 11 gibi geldiğimde akvaryumunda değildi tüm evi aradıgımda buldum ne kadar süredir dış alandaydı bilmiyorum kabuguna çekilmişti hareket etmiyordu kabugu tamamen kuruydu ılık suyla hafif hafif ıslattım kabugundan cıktı ve hareket etmeye başladı normalde çok hareketli bi kaplumbağa, akvaryumuna koydum şuan hareketlerinde herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. İşin tuhaf yanı akvaryumun her yanı kartonla çevrili boyu hayatta yetmez nerden atladıgınıda bilmiyorum tekrar atlama ihtimalide var bir sorun olup olmadıgını tuvaleti dısında nasıl anlayabilirim

Ekli dosyalar

• IMG_8315.jpeg
    IMG_8315.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 21
  • IMG_8314.jpeg
    IMG_8314.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 21
  • IMG_8313.jpeg
    IMG_8313.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 21
Gördüğüm kadarıyla kırık yada çatlak yok. Çene ucunda bir iz var. Kafa üstü düşüp altbağa ucu vurdu ise iz bırakmış.

Yem yerken çenesini rahat kullanıyorsa sorun yok.

Hayvan hareketli yüzerken bacaklarını rahat hareket ettiriyorsa ezilme de yoktur.

Dışarıda o kadar durması da sorun değil. Suya ihtiyaç duyarsa bağırsakları yoluyla dışkıdaki sıvıyı emer.

Hayvan iyi durumda önceden yoksa tek dikkatimi çeken çenedeki iz.

Kartonda delik var mı bakın tırnaklarını takmışsa tırmanıp atlar. Yada birşeyin üstüne basıp destek alarakta kaçmış olabilir.

Bulunduğu oda kapısını kapayın. Altı boşluksa bezle kapayın. Odadan çıkarsa dış kapıya yönelebilir. Esintiyi algılıyorlar.

Kaçma ihtimaline karşı kapıyı yavaş açın arkasında olursa ezilebilir.

Banyo ve tuvaleti kapayın. Özellikle alaturka tuvaletler tehlikeli. İçine düşerler.

Çenesi önceden oluşmuştu çenesini akvaryum kenarına koyup öyle uyuyor ondan oldugunu düşünüyorum bi tane küçük verdim yemek yedi sorun olmadı ama 1 saat sonra falan kustugunu gördüm

Kustuğunda kan kırmızı ya da bordo renk yoksa mide kanaması yoktur. Hırıltılı ve derinden nefes alma yoksa akciğerleri sağlamdır.

Dışkılamasına da bakın. Dışarıda iken halı ipliği, yumağı tarzı birşey yemiş olabilir. Kustuğunda buna benzer birşey gördünüz mü?

Yediği ile kustuğu aynı oranlarda mıydı?

Bugün hareketlerine bakın. Normal halinden farklı birşey var mı kontrol edin.

Bugün yem vermeyin. Kıvırcık yada marul yaprağını ikindi civarı verin. Bu midesini rahatlatır.

Geri