Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merry projemde bana yardımcı olacak :)

happy

Altın 3 Üye
Merhabalar,
uzun zamandır hiç bir konu açmıyorum, malum yazılı haftasındayız :)
Dönemlik projem için seçtiğim konu:
Hayvan besleme ve gözleme
seçtiğim hayvan ise tahmin edebileceğiniz gibi:
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası ^^
Şöylee güzel bir proje yapmak istiyorum, öncelikle türü hakkında bir şeyler yazmam gerek, daha sonra beslenmeleri, hastalıkları ve yaşam alanlarını yazmam gerek.
Ölüm fanusunda değil akvaryumda beslenmeleri gerektiğinin üzerinde iyice durucam, ve tabii ki resimlerini koyucam :)
örneğin;
> mama verirken tam ağzını açmışken fotoğrafını, :lol:
>camda çırpınıp şımarıklık yaparken ki fotoğrafını, :lol:
> ve çok güzel pozlardan bir kaç tanesini koyabilirim :lol:

önerilerinizi bekliyorum :D

Cvp: Merry projemde bana yardımcı olacak :)

E-book ta kaplumbağalara neler lazım vb şeyleri bulabilirsiniz.Güzel bir proje olucaktır.

Açtığım konulardaki bilgi ve fotoğrafları kullanabilirsiniz. İzin konusunda benim için bir sakınca yok :) Özellikle yurtdışı kaynaklı bir siteden yaptığım çeviride evde bakım konusu detaylı işlenmişti.

alcatraz' Alıntı:
E-book ta kaplumbağalara neler lazım vb şeyleri bulabilirsiniz.Güzel bir proje olucaktır.
teşekkürler :) umarım merry bu süreçte bana yardımcı olur :t65y:

eminemre' Alıntı:
Açtığım konulardaki bilgi ve fotoğrafları kullanabilirsiniz. İzin konusunda benim için bir sakınca yok :) Özellikle yurtdışı kaynaklı bir siteden yaptığım çeviride evde bakım konusu detaylı işlenmişti.

izin için teşekkürler :D konularınız yardımcı olacağa benziyor :rolleyes:

Bakımının zorluğundan da bahset :) İstersen bende kendi objektifimden kareler paylasabilirim :133:

wikipedia'da çok güzel bir yazı var onu da koyucam kısaca genel bakımdan bahsetmiş işte o yazı:
Genel Bakım [değiştir]

Küçük fanuslarda veya petshoplarda satılan plastik kaplarda değil geniş akvaryumlarda büyütülmelidir. Bakımı kolay zannedilse de aslında oldukça zor ve özen isteyen bir iştir. Beslenmesi için özel satılan kaliteli hazır yemler en iyi seçenektir. Diyetleri yaşlarına göre farklılık gösterir. Akvaryumda bir ısıtıcı mutlaka bulundurulmalıdır. Akvaryumu çok çabuk kirleten hayvanlardır. Eğer çok sık su değişimi yapmak istenmiyorsa bir su motoru alınmalıdır.

güzel bir yazı :)

eğer kendi kaplumbağalarınızın fotoğraflarını bu forum altına koyarsanız sevinirim çünkü internette bizimkilerin fotoğraflarından pek yok :(
yalnızca merry'nin resimlerini de koymak istemiyorum... Şimdiden teşekkürler :D

tüm hastalıkları ve yapılması gerekenler hakkında çok uzun olmayan bir yazıya sahip olan varsa aranızda rica etsem yazabilirmisiniz??
sitede tüm hastalıklar hakkında tek tek konu açılmış internettekilerde fazla uzun, güzel bir yazısı olan paylaşırsa çok sevinirim... :)

ebook.sukaplumbagasi.com buradan faydalanabilirsiniz. Ayrıca mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-hastaliklari-belirtileri-tedavileri.html kısaltabilirsiniz bence.

Daha da kısa isterseniz,
Solunum yolları hastalıkları:
Sebepleri-Üşütme, Akciğer Enfeksiyonu, aşırı soğuma kaynaklı, az yem
Semptomları-Burun deliklerinden sümük akması (baloncuk) ve ağızdan, duyulabilir soluk alıp verme,Su kaplumbağasında: eğik yüzme, dalmada sorunlar ayrıca ileri safhalarda gözlerin şişmesi.
Veterine başvurma-Optimal bakım (soğuk yerde tutmayınız!), optimal yem hijyenik ortam ve veterinere başvurunuz.

İshal:
Sebepleri-Yanlış yem verme, Enfeksiyon ve bakteri, mantar ve parazit
Semptomları-Zayıf düşme, yeme isteği, ishal, aşırı su içme
Veterine başvurma-1-2 günlüğüne yemekten kesme: papatya çayı düzelmez ise veterine başvurunuz.

Kabızlık:
Sebepleri-Bağırsak içeriği birikmesi, lifli maddeler, kum, normal olmayan bağırsak içeriği, hareketsizlik
Semptomları-Uzun süreli dışkı eksikliği Günlük banyo, bol çeşitli yemleme, hareket, düzelme olmazsa veterinere başvurunuz.

Yem yememe, anoreksi:
Sebepleri-Soğuk hava-su, kış uykusundan uyanma, psikolojik rahatsızlık, Genel eksiklik,Parazit
Semptomları-Yem yememe ve zayıflık Veterine başvurunuz.

Göz hastalığı:
Sebepleri-Su kaplumbağalarında Vitamin A-eksikliği
Semptomları-Göz kapaklarının şişmesi, yapışması, hayvanın kör olması
Veterine başvurma-Veterine başvurunuz.

Mantar:
Sebepleri-Güneşsizlik, hijyen olmayan ortam
Semptomları-Beyazımsı kaplama, derinin enfeksiyon hali, kabuk kalkması, yumuşak ve kırık kabuk
Veterine başvurma-Veterine başvurunuz. Hijyen sağlayınız Güneş ışığı

Genel Eksiklikler:
Sebepleri-Vitamin ve Mineral eksikliği Eksikliği göre: Kabuğun değişmesi ve yumuşaması, Göz kapaklarının şişmesi, iskelet değişikliği, halsizlik, iştahsızlık
Veterine başvurma-Veterine başvurunuz Uygun şekilde yem veriniz

Kabuk:
Sebepleri-Enfeksiyon, Yaralanma, Gelişim bozukluğu, su kaplumbağalarında su eksikliği
Semptomları-Sebebine göre değişir.Veterinere başvurunuz Uygun şekilde bakım

Yumurta bırakmama:
Sebepleri-Cinse uygun olmayan bakım, Kalsiyum eksikliği, yumurtalıklarda sorun
Semptomları-Genel rahatsızlık hali, kum eşeleme, iştahsızlık, kloakta sümüksülük, ağızdan nefes almaVeterine başvurunuz

Bağırsak paraziti:
Çeşitli sebeplerSebebe bağlı olarak: ishal, zayıflama, halsizlik, alınan yemi kusma Veterine başvurunuz.
kaynak: http://www.zuerchertierschutz.ch/de/tier...ankheiten/ schildkroete.html

Çoook teşekkürler Yeşim abla yazdığın şeylerden o kadar çok faydalandım ki, çok sağol :)

Geri