Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Müzik ve Kokular

toprak2817

Bronz 3 Üye
Merhaba,uzun zamandır merak ettiğim ve aslında çoğumuzun atladığı ve bilmesi gerektiği bir konu aklımda.Daha önce bu konuyla ilgili pek yazıya ve soruya rastalamadım o yüzden onların rahatı ve mutluluğu açısından bilmemiz gerek diye düşünüyorum.
Kaplumbağaların koku alma özelliklerinin oldukça gelişmiş olduğunu biliyorum bu yüzden bazı kokuların onları rahatsız edebileceğini düşünüyorum.Günlük hayatımızda ev için de zaman zaman oluşan kokular (yemek kokuları,deterjan kokusu,parfüm,kolonya vs.)onları rahtsız eder mi?ve onların daha rahat hissetmesini sağlayan kokular var mı?Çiçek vb. gibi ya da kokuları ayırt etme özellikleri var mıdır diye genel olarak sorayım.
Bir diğer konu ise ses konusu.Koku alma kadar gelişmiş olup olmadığını bilmiyorum ama ani seslerden ve gürültüden hayvanların rahtsız olduğunu ve hoşlanmadığını biliyorum.Müziğin ve doğa seslerinin bir çok hayvan üzerinde stresi azalttığını,ruhsal ve içgüdüsel anlamda olumlu etki ettiğini ve rahat hissettirdiğini okumuştum.Ben ara sıra güneşlenme esnasında özellikle,bazen de yüzerken doğa taklidi sesleri açıp dinlettiğim de daha rahat hissettiğini düşünüyorum.Ama müziğin ve doğa seslerinin hayvanı gerçekten iyi hissettirip hissettirmediğini bilemiyorum.
Akvaryum ortamında kullandığımız görselliğin ve yeşilliğin bu tip detaylarla birleşince onlar için daha da hoş olanileceğini düşünüyorum.
Tabi bunlar küçük detaylar ama önemli olduğunu düşünüyorum.Bilgili uzman arkadaşlarımızın görüşlerini merak ediyorum

Doğal ortamlarında olmayan herşey sakıncalı. Her türlü kimyasal, sigara kokusu vs. Bizi rahatsız eden herşey onları da rahatsız eder. Ortamdaki nem yoğunluğu da dahil.

Hayvan su içinde olmak kaydı ile havanın temiz ve belli bir sıcaklıkta olduğu zamanlarda kısa bir süre oda havalandırılabilir. Hava sıcak olsa dahi ufak bir esinti hasta edebilir, onun için su içinde olduğu vakit pencere açılabilir. Oda kapısı açık olup başka bir oda penceresi de açılabilir. Bulunduğu oda kapalı olduğunda nem oranı yükselir bu hayvanı rahatsız eder.

Ses konusu da aynı koku gibidir. Ufak sesleri dahi ayırt edebilirler. Görme yoluyla da bunu desteklerler.

Bu hayvanlar sürekli içgüdüsel olarak tetikte bekler. Onun için ortamın sessiz olması hayvanın daha rahat hareket etmesini sağlar. Ses duyduklarında da suya kaçarlar.

Su içi güvenli ortamdır. İç filtre sesine ise zamanla alışıyorlar ondan yana bir sıkıntı yok. Keza yüzeydeki su sesine de. Uyumaları açısından bu sesler sorun değil.

Gözleri yavru iken bütüne ve renge odaklıdır. Misal yüzü ayrıntılı olarak seçemezler. Gözlük kullanma ile kullanmama dahi yabancılama nedenidir. Büyüdükçe netleşir hafızalarına kazırlar ve sesi de birleştirirler. Farklı giysi giyilse de tanırlar.

Yalnız bu da belli bir süreye kadar bir sene 40 gün kadar uzak kalmıştım hayvanlar beni yabancıladılar. Elden yem verdiğimde gelmediler. Baştan başladım iki hafta kadar sonra eski hallerine döndüler elden yemeye başladılar.

Geri