Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ne kadar uyumaları ideal?

Tosbik2838

Bronz 5 Üye
İyi günler. İyi forumlar.
Genç kapluşların günlük ne kadar uyuması ideal? 5-6 yeterli mi?

Cvp: Ne kadar uyumaları ideal?

Kaplumbağalar karanlığı gördüğünde uyur. Tan yeri ağarmasıyla uyanırlar. Yavru kaplumbağaların büyüme potansiyeli yetişkinlere göre daha fazla olup daha hareketlidirler. Enerji kontrolünü bilmedikleri için daha fazla uyumaya ihtiyaçları olur. Bu sebeple yavruların 19:00-20:00 gibi yetişkinlerin ise 21:00-22:00 gibi uyumaları makbuldur. Ama hangi boyda olursa olsun fazla uyuyan hayvan dingin ve huzurlu olur hırçınlık yapmaz. Sağlığı yerinde olur. Hayvanlar uyku modundayken daha hızlı boy atar.

Ne kadar uyanık kalırlarsa akvaryum ekipmanlarına okadar zarar verirler :D

sadece ekipmanlara değil birbirlerine karşı da saldırma eğilimleri artar. hafif sürtüşmeler ciddi kavgalara dönüşebilir.

Ayrıca fazla uykusuzluk sağlık sorunları da getirir. Öreneğin fazla yüzüp gereğinden fazla enerji harcayarak vücudun zayıf düşmesi, uykusuzluğa bağlı stres, lambasız ortamda karaya çıkarak üşütme riski gibi.

Cem abi soylemis dogada gunes batti mi uyur onla uyanirlar yani kisin daha az olmak uzere yazin dahi evlerimizde oldugundan cok uyurlar buyuzden soruya benim cevabim mumkun oldugu kadardir ben hayvanlari isiklari sondugu gibi yani 18:30 da yatiriyorum ornegin

Evet en iyisi hava karardığında odada fazla ışık olmaması. En azından nadiren özel durumlarda oda saat 12 öncesi rahatsız edilmeli.

benimkiler gece 2de yatıp 5de kalkıyorlar ışığı akşam 10da kapatmama rağmen
benmkiler gündüz uyuyorlar gece ayaktalar benide uyutmuyor keretalar :)

bu uyku düzensizliği kötü. akabinde hırçınlık ve saldırgan davranış gösterebilirler. saat 20:00-20:30 gibi kapa gerekirse akvaryum üstüne ışık gelmemesi için örtü ört ama bir yerden hava alsın.

bu birazda akvaryumun küçüklüğünden ileri geliyor uyku sırasında birbilerine çarparlarsa uyanırlar.

abi yanyana uyumuyorlarki benim keretalar kule yapıp öyle uyuyorlar kurualan geniş olmasına rağmen denedim o örtüyü abi yok hiçbi işe yaramıyor televizyonun sesi açık anlıyorlar hemen uyumuyorlar tv seyredecez diye tuturuyorlar hatta üst delikleir gördün abi benim akvaryumun oraya çıkıp ordan ötrüyü kaldırmaya çalışıyorlar ...:)

benim oda kış geldimi oturma odası olarak kullanılıyor abi salon kocaman ısınmıyor diye benim odada kalıyor ev halkı onlarda bnu biliyorlar uyumuyor keretalar..

Geri