Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ninjamın elde güneşlenme keyfi- Örnek elde güneşlendirme

batsguer

Altın 4 Üye
mailto:/2mgqryx.jpg

Elle güneşlendirme de önemli birkaç öneri:
1. Sıkı sıkıya kaplumbağanın tam ortasından tutmak
2. Yarı gölgeli bir şekilde güneşin gelmesini sağlamak
3. Güneşin kuyruk kısmına gelmesini sağlamak ( gözlerinin rahatsız olmaması için )
4. Güneşin dik gelmeyeceği zamanlarda güneşlendirmek
5. Çok hızlı hızlı hareket edip rahatsız olduğunu hissettiğiniz anda güneşlendirmeyi bırakmak
6. Güneşlendirmeden sonra 10 dk vücut ısısının dengelenmesini sağlamak ( şok geçirmesin diye )
7. Tekrar akvaryumunu koymak ( susuz kaldığı için )

Cvp: Ninjamın elde güneşlenme keyfi- Örnek elde güneşlendirme

Ben 2 elimle zaptedemiyorum kapluşumu, siz çok güzel alıştırmışsınız. Çok tatlı poz vermiş :) Paylaşım için teşekkürler.

Teşekürler ve benim kapluş sizden ufak ama, tubidik'in dediği gibi 2 elle bile zar zor tutuyorum.

çok güzel tebrik ederim bide birkaç soru soracaktım

1-sadece kafasına gölge yapsak olurmu
2-vücut ısısından bahsetmişsin nasıl dengeleyebiliriz
3-böyle 5 10 dk mola vermelimiyiz yoksa huysuzlana kadar devammı?
4- huysuzlandığı zaman güneşlendirmeyi sonlandırmalımıyız yoksa az ara verdikten sonra devam edebilirmiyiz ?

1. Sadece kafasına gölge yapmak gözlerine gelen güneş ışınlarının daha az gelmesini sağlayacaktır. Ondan yapıyorum. Zaten rahatsız olmaya başlayınca hareket ediyor bazen yönünü değiştiriyor ama hertürlü kafasını güneşe doğru tutmayın.
2. Vüct ısısnı vücut kendi dengeler. Bunu sıcaklıklar arası yavaş geçişle sağlarız. Mesela güneşlendirmeden sonra hemen suya koymadan bir süre 10 dk gibi ev içinde bir kapta durabilir. Sonra susuz kalmasın diye suya koymanız gerekir.
3.ve 4. Huysuzlanmazsa devamlı olarak 30-60 dk arası haftada 2 3 saat güneşlenmesi yeterlidir. Tabi küçük kaplumbağalarda ve hasta kaplumbağalarda bu süre hergüne çıkar.
Mesela 30 dk geçti huysuzlanıp hareketlendi ellerini ayaklarını hareket ettirmeye başladı o zaman gölge alana çekin. Eğer gölge alanda da aynı şeyi tekrarlarsa rahatsız olmuş demektir. Bazen tuvaleti gelince de huysuzlanabiliyor. Onu zamanla ayırt edersiniz zaten Genelde 30 dk sonra huysuzlanıyor ortalama olarak 30-60 dk yeterlidir. Eğer 30 dkdan önce çok huysuzlanırsa rahatsız olmuş demektir. Gölge alanda birkaba koyup serbest bırakın biraz kendine gelsin.

Kaplumbağaları küçüklükten alıştırmak gerek elle güneşlendirmeye elle beslemeye oynamaya zamanla yaptıkça size alışacak ve güvenecektir. Aslanlar bile size güvenecek kadar eğitildikten sonra kaplumbağanız da eğitilir bence. Zaman zaman kısa aralıklarla da olsa bence deneyin önce rahatsız olacak sonra size güvendikçe kollarını ellerinizi tutarak güneşlenecektir.

tubidik' Alıntı:
Ben 2 elimle zaptedemiyorum kapluşumu, siz çok güzel alıştırmışsınız. Çok tatlı poz vermiş :) Paylaşım için teşekkürler.

Devamlı güneşlendirmeyle ilgili sorular gelince de ben de kendi yazımı yazayım dedim. Teşekkürler ninja için söylediklerinize

Elinizde harika duruyor :D
Ben Pakize'yi elimde o şekilde tutamam.Tırnakları parçalıyor kaçmaya çalışırken elimi.
Ben güneşli havalarda balkonda ki şişme havuza koyuyorum.İstediği zaman yüzüp istediği zaman güneşleniyor :)

merhaba ben az önce çıkardım güneşlendirmeye fakat ilkte çok huysuzlandı kafasına güneş gıdım kadar gelmiyo ilk duruyor sonra huysuzlanmaya başlıyor sonra tekrar duruyor ve sonra elimi ısırmaya çalıştı :(:)
bende bıraktım yani 10 15 dk güneşlendi sora vücut ısısını dengeledikten sonra akvaryuma koydum sizce gittikçe alışır mı yoksa bidaha elde güneşlendirmeyeyimmi eğer elde yapmıcaksam başka şekilde öneri alabilirmiyim

İyi yapmışsınız ama öğlen saatlerinde güneşlendirmemek lazım kapluşları.Ya sabah ya da öğleden sonra 1-3 gibi.

Tutarken kabuğunun ortasından arka ayağına doğru tutup güneşlelndirmeyi deneyin elinizi ısırmaması için. Daha alışmadığı için yapıyor olabilir. Güneşlendirmeden önce kabuğundan sıvazlayın önce elinize alıştırın ki güneşlendirirken elinizi ısırmasın. Ninja da sinirleniyor bazen hareketleniyor ama ben öyle tutuyorumki kaçamıyor 4 parmağınızı kabuğun altına baş parmağınızı da kabuğun üstüne koyun ve kaplumbağanızı yandan kavrayın huysuzlanınca kabuğunun üstünü sıvazlayın. Pes etmeyin.
Eğer başka alternatif varsa arkadaşlardan öğrenebilirsiniz.

Leğenin içine kaplumbağanın tamamı suyun içinde kalabilecek şekilde su dolduruyoruz.Leğenin ortasına kaplumbağamızın çıkıp güneşlenebilmesi için kayalar koymalıyız.Yalnız dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de ; kaplumbağamızı güneşlendirirken leğenin bir kısmı gölgede kalmalıdır.Kaplumbağamız güneşten çok bunalırsa kaçıp saklanabileceği gölgelik alanlara ihtiyaç duymaktadır.

zencefil' Alıntı:
Elinizde harika duruyor :D
Ben Pakize'yi elimde o şekilde tutamam.Tırnakları parçalıyor kaçmaya çalışırken elimi.
Ben güneşli havalarda balkonda ki şişme havuza koyuyorum.İstediği zaman yüzüp istediği zaman güneşleniyor :)

Teşekkürler Arzu Hanım
En başından beri alıştırınca oluyor. Tırnaklarıyla tabiki elime geçiriyor ama sonra tuta tuta tırnaklarının uzanamayacağı noktadan tutmayı başarınca hiçbir şey yapamıyor :D
Güneşlendirirken elinize aldığınız için önce huysuzlanıp sonra güneşi görünce iyice mayışıyor sonra da kaplumbağa yarışmasındaki o sevimli fotoğrafta oluğu gibi başı düşmüş bir şeklide kucakta uyuuor çoook sevimli yaratıklar :D
mailto:/61/upload/44a246c2.jpg

Ne kadar güzel durmuş...Gofretim durur ama Cicoş elde küçüklüğünden beri durmayı sevmiyor.Alınca sinirleniyor hemen.Ağzını kocaman açıp ısırma pozisyonuna geçiyor.Gofretle deneyelim bakalım nasıl olacak :) ben kapta güneşlendiriyordum genelde.

paylaşım için teşekkürler :)

Çok tatlı uyumuş :D

Teşekkürler konuyu paylaşmak istedim ve insanlar sevgisini verince hayvanların da ona nasıl bağlandığı güvendiği ve sevdiğini göstermek istedim. Yorumlarınız için teşekkürler

Geri