Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Northern Chinese softshell turtle,Pelodiscus maackii hakkında bilgisi olan varmı?

octo73

Bronz 5 Üye
Northern Chinese softshell turtle,Pelodiscus maackii hakkında bilgisi olan varmı? 

türkiyede genelde Chinese softshell turtle bulunuyor.Bunlar yeşil deri ve kabuklu olanları.Bende Kahvengi ve benekli kabuklu olanı var.Ve bunun Pelodiscus maackii oldunu tespit ettim.

Bu türü besleyen ve özelliklerini bilen varmı?

Cvp: Northern Chinese softshell turtle,Pelodiscus maackii hakkında bilgisi olan varmı?

bende de 15 aylık yeşil deri ve benekli kabuklu olandan var yani pelodiscus sinensis olması lazım.

İlk ve tek kaplumbağam olduğu için kıyaslama yapma şansım yok ama forumdan gördüğüm okuduğum kadarıyla resler gibi kuru alana çıkıp güneşlenmeyi(31 dereceye ayarladığım lamba altında) sevmiyorlar,benimki bi kere bile çıkıp güneşlenmedi. acaba geceleri çıkıyodur belki diye yem koyup denedim ama hiç dokunmadı bile ve kuru alan için yaptığım ve alt plastik tabanın üstüne tek tek delikler açarak diktiğim halı kaydırmazları suyun içinde kalan kısmını ısıra ısıra paramparça ettiği için kaldırdım. bunu da tecrübe etmiş bulundum.

Yaşam alanı olarak, birkaç dekordan sonra en sevdiği şeyin çöl gibi sadece silis kumuyla dolu akvaryum olduğunu söyleyebilirim.hatta arada bir iç filtreden rahatsız olup altından ite kalka vantuzlarından çıkarıp gezdiriyor.

Yem olarak, çeşit olmadığı zamanlarda bile gammarus gibi etçil olan yemleri çok seviyor. raffy p gibi stick yemleri haftada 3 gün üst üste verirsem bazen kustuğu bazende hiç dokunmadığı oluyor.

Özgüven olarak, küçükken uyucağı zaman kumun altına girip sadece burnunu çıkarır uyurdu.temizlik için ellediğim zaman korkup kumun altına girer tüm gün oradan çıkmazdı. ama biraz büyüyünce hem ortama hem de rahatsız etmediğim için bana dönük olarak kumun üstünde uyumaya başladı, önüne geçip izlesem bile rahatsız olmuyor. tabi ele alınca durum bambaşka. ölümüne ısırıyor D:

Genelleme yaparsak softsheller dipte yaşıyorlar. Kuytu korunaklı yerlerde olmayı seviyorlar. Pek kuru alanla alakaları yoktur. Bu sebeple kabukları yosun tutabilir. Bunu gidermek için fırça ile yavaşça ve fazla bastırmadan yosun oluşumları alınır. Kir yosun bağlamadıkça fırçalamaya gerek yoktur.

Kabuk yapılarının yumuşak olması çizilmeye ve yaralanmaya müsait olduğu için sivri yada keskin kenarlı malzemeler kullanılmıyor.

Acı suları seviyorlar çok az oranda tuz ihtiva edebilir. Bunu madensuyu ile karşılayabilirsiniz. Her 25 litre için bir şişe madensuyu yeterli gelir sanırım. Tuzda ihtiva eder.

Softlar protein ağırlıklı beslenir bu sebeple vital ve herbivor gibi kara kaplumbağası yemleri ve yemezler. Protein oranı yüksek olduğu için reptomin ve eheim professional food denenebilir. Bu ikisi yosun içerikli protein yemdir. Yinede yemeyebilirlerde. Bazıları su yüzeyine çıkmak istemeyebilir. Bu hayvanlar için dibe batan yemler uygundur. Jbl tortil bu tip bir yemdir. Yalnız dağılabilir bir yem olduğu için tek tek yedikçe atılmalıdır.

Bu hayvanlar her ne kadar çekingen gözükse de saldırgan ve kavgacıdır. Bu sebeple tek beslenir. Bulunduğu bölgeyi sahiplendiklerinden saldırıları şiddetli olabilir. Elden besleme risklidir. Boyunları uzun ve çeneleri kuvvetli olduğu için tutarken de dikkat edilmesi gerekir aksi halde uzanarak yaralayabilir. Bu sebeple evde mutlaka batikon bulundurun.

Softlar fazla hareketli suları sevmezler. Dogal ortamlarında durgun sularda yaşarlar. Yinede akvaryum temizliği için filtre gereklidir. Reslerde normal üstü debili kullanırız. Softlar için balıkların ayarında belki bir tık alt debili kullanılabilir. Yine resler kadar fazla gezinmedikleri için kirleri fazla havalandırmazlar. Dip sifonu kullanırkende hayvanı fazla rahatsız etmeden çekim yapın. Hayvan hangi tarafta ise diğer tarafı gibi.

Tüm su kaplumbağa türleri büyüdükçe özgüvenleri artıp cesaretlenirler. Saldırı ve savunma yetenekleri gelişir.

Maackiilerin boyları ne kadar uzuyor bilmiyorum. Soft türleri çeşitli. Max 30 cm ila 1 metre boya ulaşan soft türleri var.

Cvp: Northern Chinese softshell turtle,Pelodiscus maackii hakkında bilgisi olan varmı?

Teşekkürler...

Foto atarsan kaplumbağanın türüne bakarım. Sadece renkten sinensis olmadığını söyleyemeyiz. Kabuk biçimi önemli. Bu arada tüm softshellerin bakımı aynıdır.

Snapper' Alıntı:

Foto atarsan kaplumbağanın türüne bakarım. Sadece renkten sinensis olmadığını söyleyemeyiz. Kabuk biçimi önemli. Bu arada tüm softshellerin bakımı aynıdır.

octo73' Alıntı:
Snapper' Alıntı:

soldaki tür benim kaplumbağanın aynısı

Ekli dosyalar

• medium.jpg
    medium.jpg
    118.3 KB · Görüntüleme: 7
Geri