Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Kuru Alana Çıkmıyor

efeyilmazz

Moderator
Yönetici
iyi günler. yaklaşık 3-4 saat önce ısıtıcı lambam patladı. hayvan da korktu sanırım kuru alana çıkmıyor.

Isı hayvanda kuru alana çıkma isteği engeller. Isıyı algılayamıyor ve etraf hareketli ise hayvan güvenli sudan çıkmaz.

Akvaryumunu iyice temizle. Toz zerrecikleri akvaryuma ve odaya yayılmıştır. Cam parçaları olabilir.

Sadece ampulün teli koptu ise temizliğe gerek yok. Ampulleri yedekli al. Zamansız patlarlar.

Son düzenleme:
Isı hayvanda kuru alana çıkma isteği engeller. Isıyı algılayamıyor ve etraf hareketli ise hayvan güvenli sudan çıkmaz.

Akvaryumunu iyice temizle. Toz zerrecikleri akvaryuma ve odaya yayılmıştır. Cam parçaları olabilir.

Sadece ampulün teli koptu ise temizliğe gerek yok. Ampulleri yedekli al. Zamansız patlarlar.
Camı patladı ampulun o kadar çok şiddetli patladı ki ben bile korktum yani. o dediğiniz halojen lambalardan alacağım spot tipi aşırı ısındığı için patlıyor sanırım.

Cam parçalarını temizledim ama zaten suyunu değiştirdikten 10 dakika sonra patladı.

Spotlar aşırı ısınır. Titreşime uğrarsa yada su temas ederse patlar. Bu noktada en dayanımsız ampuldür.

Spotlar aşırı ısınır. Titreşime uğrarsa yada su temas ederse patlar. Bu noktada en dayanımsız ampuldür.
Peki hayvan travma falan geçirmiş olabilir mi patlamadan dolayı? Hiçbir şekilde kuru alana çıkmıyor dünden beri.

Hayvan kuru alanda iken patladıysa gözlerini kontrol et. Kızarıklık yada bir arıza var mı bak!

Ama büyük ihtimal lamba olmadığı için çıkmıyor ısıyı algılaması lazım.

Hayvan kuru alanda iken patladıysa gözlerini kontrol et. Kızarıklık yada bir arıza var mı bak!

Ama büyük ihtimal lamba olmadığı için çıkmıyor ısıyı algılaması lazım.
Yedek lamba vardı onu taktım daha yeni yeni çıkmaya başladı, lamba patladığında hayvan suyun içindeydi birşey olduğunu sanmıyorum.

Birde benim kaçmasını önlemek için yapıştırdığım kartonları yiyor. Bir sorun olurmu?

Nasıl? onları cam dışından yapıştırmadın mı?

Cam dışından yapıştırdım fakat cama tutunup dışarıdaki kartonu ısırıyor.

O zaman suyu biraz daha indir. Cama tutunamamalı. Tutabilirse kendini çekip dışarı atlar.

Hava hortumunu çıkarıp yatay vaziyette tabandan birkaç cm yukarı konumlandır. Başka türlü olmaz. Böyle idare et sonra yeni akvaryuma geçeceksin zaten.

Geri