Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağaların karakteristik özellikleri

Şekerli

Gümüş 4 Üye
Merhaba. Yeni edindiğim yavru kaplumbağamın bazı huylarından bahsetmek istiyorum. Açıkçası hareketleri o kadar hoşuma gidiyor ki her kaplumbağanın en az diğer evcil hayvanlar kadar farklı karakterlere sahip olduklarını ve gerçekten zeki olduklarını yaşayarak anladım. 😊

Mesela en basitinden çoğu kişi bunu yaşıyordur, beslenme zamanlarını anlayıp harekete geçmeleri. Ben yanına gelip ışığını açtığımda ve yem kutusunu sallayınca resmen kedi, köpek gibi yuvasında hareketlenip çırpınıyor. 😊

Ve kendisi çok küçük olduğu için mesela yemini biraz büyük verdiğimde parçalayıp yemeye çalışıyor ama beceremeyince resmen yorulup etrafa bakıyor benim küçültmemi bekliyor o şekilde yiyor. 😄

Bir de doyduğu zaman doyuyor yani çok obur değil. Öğün başlarında heyecanlanıyor yiyebildiği kadar yiyor ama doyunca bırakıyor fazlasında gözü yok yavrumun. 😄 Bazen de bir iki dolanıp dinlenip tekrar gelip yemeğine devam ediyor. 😊

Ayrıca yemini yerken profil fotoğrafımda olduğu gibi genelde iki ayağının üstüne kalkıyor önce yemi inceleyip koklayıp sonra atlıyor yemeye, ama boyu yetişmediği için bir iki kere suya geri düşünce sinirlendiğini hissediyorum resmen hızlı hızlı arkasına dönüp bir iki tur atıp sonra tekrar yemeyi deniyor. 😄

Ben benim kapluşumun inatçı bir kişiliğe sahip olduğunu düşünüyorum minicik bedeniyle yem yemek için verdiği mücadeleyi izlediğimde. 😄 Kıyamıyorum yardım ediyorum elime uzatıp yediriyorum ya da yem geriye kaçmasın diye destek sağlıyorum. Onunla böyle şeyler yaşayıp iletişim kurdukça en az diğer evcil hayvanlar kadar bizi, etrafında olup bitenleri anlayabildiklerini düşünüyorum. 😊

Son düzenleme:
İnatları meşhurdur, yapmaya görsün. Sevmediği bir yem olduğunda aç kalır yine yemezler. İstediklerini yapmayınca yada tepki gösterince hırslanırlar. Hırslarını akvaryumda birşeylerden çıkarırlar.

Adam kullanmayı iyi bilirler onun için ajitasyonlarına gelmeyin. Yemde ölçüyü aşmayın. Şimdi yeme dokunmuyor olabilir ama ilerde başa çıkılmaz hale geliyorlar. Öğün konusunda dik durun. Yakayı kaptırırsanız elinde oynatır.

Dediğiniz gibi öğünler konusunda dikkatli olacağım. 😄 Gerçekten çok komik ve sevimli hayvanlar. 😊

Büyüyüp parmakları kaptıklarında sevimlilik gidiyor.

Şimdi minik gücü yetmiyor büyüyünce dikkat etmek lazım 😄😄

Bende kaplumbağamin tavrını paylaşmak istiyorum normalde çok hareketli bazen gezmesi için yere de bırakıyorum ama kucağıma alıp sarıldığım da ısınıyor çok sakinlesiyor uyuyor sizce rahat ettiğinde mi yoksa rahatsız mı oluyordur

Dışarı çıkarmıyoruz. Göz enfeksiyonu kapabilir.

Sağlık kontrolü ve genel temizlik harici akvaryumdan çıkarmıyoruz. Ele alınmayı sevmiyorlar bu stres yapıyor.

Kucak işini de bırakın. Bu hayvanlar salmonella taşır, bulaşma riski var her türlü temas sonrası ellerinizi bol sabunla yıkayın. Salmonella göz ve ağız yoluyla bulaşır. Su sıçrarsa hemen bol suyla yıkayın.

Stres olduğu bı hareket gozlemlemiyorum aksine uysallasiyor bacaklarını geriyor evet riskli biliyorum ama ufakligindan beri temas halindeyim öpüyorum seviyorum 6 yıldır bir şey olmadı umarım sonunda öyle bı hastalık görmem

Merhaba kaplumbağaların esnediğini biliyorum fakat ağız açıp kapatmanın akciğer enfeksiyonu belirtisi olduğunu da duymuştum sanırım normal esnemekten ayırt edilebilir bir şey değil mi bu durum? Mesela çok nadiren ağzını büyükçe açıp bir saniye kadar kısa süre sonra kapatıyor tıpkı esneme hareketi bunun normal esneme olduğunu düşünüyorum.

Bir de suyun içine daldığında bazen ağzını çok küçük aralayıp kapatıp birkaç saniye sonra tekrar aynı hareketi yapıyor ama her zaman değil ve genelde de böyle yapınca baloncuk çıkarabiliyor bu da bana su altında bir çeşit nefes alma gibi geldi ama umarım doğru anlıyorumdur.

Kısacası özellikle son bahsettiğim hareket normaldir değil mi akciğer enfeksiyonu belirtilerinden oldukça farklı bir hareket olsa gerek? Allah korusun böyle bir hastalık zaten kendini belli eder herhalde ağız hareketlerinin belirgin farkları oluyor mu bunda?

Son düzenleme:
Akciğer enfeksiyonunun son seviyesinde hayvan nefes almada zorluk çeker . Sürekli ya da belli aralıklarla devamlı olarak ağızını açıp öyle nefes alır. Sizin söylediğiniz normal esneme . Hayvan ağzını kocaman açar ve kapatır . (aslan kükremesine benzetiyorum ben)

Anladım teşekkür ederim çok şükür kaplumbağamın sağlığı yerinde umarım hepsi çok sağlıklı olur, aradaki farkı ayırt etmek istedim sağ olun yanıtınız için 😊🙏🏻

Diğer minik ağız açıp kapama da yanılmıyorsam su altında bir tür nefes alma gibi geldi bana, birkaç saniye aralıklarla belli belirsiz birkaç kez saniyelik bir ağız açıp kapama şeklinde yani. normaldir değil mi?

Son düzenleme:
Diğeri ya çene eklemini esnetme yada ağzında, damağına yapışmış birşey varsa onu çıkarmak için yaptığı hareket.

Geri