Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ömürlük akvaryum

duygu1111

Bronz 5 Üye
Merhabalar. Ömürlük akvaryum kurmak istiyorum bir tanem bıdırcan için. :) 75×50×60 gibi düşündüm odamda tam bu boyutlarda boşluk var. Mas akvaryumdan sipariş vermeyi düşünüyorum kuru alanlı olacak şekilde. Ancak henüz konuşmadım. Bu ölçülerde bir akvaryuma hangi dış filtre ve ısıtıcı en uygundur? İleride sorun çıkmaması açısından kaliteli ürünler almak istiyorum. Şimdididen teşekkürler:)

75 uygun degil ben tek hayvan icin 90*55*55 yaptirdim 95 te olabilir ozellikle disiyse
Dediginiz akvaryuma tetra ex 700 yada eheim 2215 olur isitici jbl protemp 200 w

Cvp: RE: ömürlük akvaryum

Himura Kenshin' Alıntı:
Mas akvaryum agustos başı sipariş almaya başlayacakmış , haberin olsun. ;)
Teşekkürler:)

Alisarp' Alıntı:
75 uygun degil ben tek hayvan icin 90*55*55 yaptirdim 95 te olabilir ozellikle disiyse
Dediginiz akvaryuma tetra ex 700 yada eheim 2215 olur isitici jbl protemp 200 w
O zaman dolabı itip yer açıp daha büyük yer ayarlamaya çalışayım. Peki 90×50×50 gibi bir akvaryuma da tetra ex 70ü ve 200w ısıtıcı uygun olurmu?

Cvp: ömürlük akvaryum

Bence boyu en az 100 cm olmalı. Geçenlerde 100*50*50h akvaryum yaptılar. Üstge kuru alanda 100 cm aşağıda boy sıkıntı. Hatta ben 120 cm yaptırdım.

İtilebilecek yer varmı eve gidince bir bakayım en kötü ihtimalle mobilyasız alıp şifonyerin üzerine koyabilirim

Duygu şifonyerin ana iskelet kalınlığı en 3 cm. 4 cm kalınlık daha uygun olur. Demonte tip sunta ise montajı kendin yaptığın tip. o ağırlığı kaldırmaz.

Demonte değil ama kalınlığına bakmam lazım o zaman. Teşekkür ederim:)

AEK' Alıntı:
Bence boyu en az 100 cm olmalı. Geçenlerde 100*50*50h akvaryum yaptılar. Üstge kuru alanda 100 cm aşağıda boy sıkıntı. Hatta ben 120 cm yaptırdım.
Abi dedigine disiler icin katilsamda bence benim limona tam oldu

300 watt daha iyi olur tetrada 1200 olabilir 700 den cok verim alamassiniz bence en iyisi eheim 2215 tir ama

En fazla 95 olabilir o da ucu ucuna anca. 95×50×50de karar kıldım mecburen. Son bir sorum olacak tetra tec1200 fazla gelirmi çok akım yaratırmı acaba?

Aa bir de odamda olacağı için sessiz olması oödukça önemli. Eheim 2215 çok ses yapar mı?

Ya da eheim 2217 daha mantıklı geldi ama çok mu gelir ya da ses çok sıkıntı olurmu

Benim iyice kafam karıştı vallahi.. :(

dış filtre olarak tetra önermem eheim yada fluval al tetralar sızdırma yapabiliyor

Yeni modellerde sızdırma yok. Fluval türkiyede tutmadı.

Akvarymun da filtrenin de siparişini vardim. Filtre tercihim tetra tec1200 oldu. Herkese teşekkür ederin :)

Hayırlı olsun. Duygu hortum içini temizlemede jbl'nin boru fırçası var. O tertemiz yapıyor. Ayrıca ek alacakların seachem denitrate 500 gr ( bu zeolit yerine ikinci kata), bir aylık süreç sonrası carbon yerine substrat veya lav taşı ve filtre torbası al bir kaç tane. İleriye dönük olarak tavsiyem bir de jbl silicate ex alman. Bunların hepsi juenpetmarkette mevcut.

Abi gecen buyuk alim yaptim bu boruyuda alirdim valla aklima gelse, iyi temizliyor mu ?

Tek seferde temizliyor. Ama ben bir tur daha temizliyorum. Bu tetrada oluyor. Emre eheimın hortumu dar girmiyor demişti.

İçinde rahat hareket etmesi için hortum düze yakın olmalı. Küçük fırçasını eğip borunun dirseklerini de temizliyorum. Yalnız çok eğdiğim için yeşil tüyleri tutan tel kısımlar genişleyince tüylerin bir kısmı döküldü.

Hayırlı olsun Duygu. Bende Mas a uğradım bir işin. Hayvan için güzel bir ev olacak. Kuru alan taşlarıda bizimkiler gibi olacak. Rahat çıkıyorlar buna. Benim yeni akvaryumun da kuru alanını kullanmaya başladılar.

Filtre malzemeleri hakkında pek bir bilgim yok ama dün biraz araştırdım ve zeolit aldım juenden keşke almasaymışım.. diğer malzemeleri de ancak birkaç aya alabilirim malesef.. zeoliti kullanamazmıyım bu süreçte?

Çok teşekkür ederim. Darısı diğer miniklerin başına diyeyim :)

Kullanabilirsin. Sadece carbon ve lav taşı veya substrat değişimi yapılır. Denitratı uzun süredir bekliyordum yeni düştü siteye.

Geri