Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Oogway ve Kuru Alan

Garubey

Gümüş 3 Üye
Merhaba arkadaşlar... Oogway ile ilgili kuru alan sorularım olacak. 1 hafta içinde yeni bir akvaryum gelecek ama şu gördüğünüz akvaryumda dünya gözüyle bir kuru alana çıktığını göremeden ölüp gideceğim. Geçen sabah ışığı kapalıydı ve baktım kuru alanda, ben kafamı kaldırınca suda tepinmeye başladı, yem istediği zaman bunu yapar. Yemini verdim, gizlice onu izledim kuru alana çıkmadı bir daha. Işığı açıkken zaten çıkmıyor. Fotoğraf burada acaba sistemde bir sorun mu var? Kayanın üzerine çıkabiliyor çünkü yemini bilerek orada veriyorum öğrensin diye ama yok, yem olmazsa adım atmıyor. Nedir derdi?

Not : Işığı bildiğimiz duylardan, masa lambasının üzerine astım çünkü masa lambasındaki ampül patladı geçen gün kullanılamaz hale geldi. Üzerinde 40 watt bir soft ampül var ve 15-16 cm civarı yükseklikte duruyor.

Ekli dosyalar

• photo (4).JPG
    photo (4).JPG
    294.2 KB · Görüntüleme: 187
Cvp: Oogway ve Kuru Alan

Vallahi ilk başlarda bazen yıllar sonra dahi odada insan varken kuru alana çıkmayan kaplumbağalar var. Karakteri gereği ürkek bir hayvansa belki korkuyor olabilir. Genelde benim ufaklıklar da ben salondayken en ufak harekette cama yapışıyorlar. Kuru alan ve aydınlatmanız normal gözüküyor, çıkmaması için bir sebep yok teorik olarak.

Akvaryuma alışma süreci 1 haftadan 1 aya kadar uzayabilir bence siz evde yokken yada odada değilken mutlaka az da olsa çıkıyordur diye düşünüyorum ancak emin değilim.

Bir kaplumbağa severin en çok istediği şey kaplumbağasının gerine gerine kuru alanda yatmasıdır bu açıdan endişelerinizi haklı buluyorum.

Bana 40 watt için 15 16 cm biraz uzak geldi belki çok az daha yakınlaştırırsanız çıkabilirler. Taş ve kaya türleri şeyler ısıtıcı birşey olmadan bayağı soğuk oluyorlar zaten braz yakınlaştırırsanız daha iyi ısıtacagnı düşünüyorum bu arada sıcaklıgı ölçtünüz mü 31 32 derece mi?

Yemle oraya kolayca çıkmasını sağlıyorsanız endişelenmeyin kendi tercihi demekki hep suda olmak istiyor ama ışığı yaklaştırırsanız ısıtır şimdi hiç etkisi yoktur diye düşünüyorm.

Kapluşlar ürkek bir yapıya sahip oldukları için çoğu kuru alana zor alışır ya da ortamda siz bulunduğunuz zaman kendilerini gücende hissetmedikleri için kuru alana çıkmazlar. Suyun içinde kendilerini daha da güvende hissederler.

Geri