Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Orta Kulak İltihabı Tecrübelerim

dermet

Taç 5 Üye
Bildiğiniz üzere Böcük 2 kere orta kulak iltihabından cerrahi müdahale geçirdi. Bu konuda öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kamplumbağalar konusunda oldukça bilgili veteriner Aslı Hanım ve Emel Hanım ile görüştüm bu süreçte. Cerrahi müdahaleyi ise Aslı Hanım gerçekleştirdi.

Orta kulak iltihabında antibiyotikler fayda etmiyor. Emel Hanım ile telefon görüşmemizde kendisi söyledi. İltihabın cerrahi yöntemle alınıp sonrasında antibiyotik tedavisi gerekiyor. Cerrahi müdahaleden sonra iltihap alınan bölgenin içerisinin şırınga yardımı ile batikonla temizlenmesi gerekiyor. Bunu veteriner gösteriyor zaten. Bir süre sonra ise sadece dıştan batikon uyguluyoruz. Böcük'ün ikinci cerrahi müdahalesinde ise bölgeye penisilin uygulandı. 5 gün boyunca da antibiyotik ve vitamin takviyesi yapıyoruz.

Oldukça zorlu bir süreç. Açıkçası ben Böcük'ün kışın soğuk havasından dolayı hastalandığını düşünüyorum. Artık geceleri mutlaka akvaryumun üstünün büyük bir bölümünü kapatıyorum.

Cvp: Orta Kulak İltihabı Tecrübelerim

Bilgilendirici bir paylaşım olmuş, konuyu sabitliyorum.

Derya hanım operasyonu gerçekleştiren veteriner kliniğinin ulaşım bilgilerini de yazarsanız daha iyi olur, ulaşmak isteyenlere kolaylık açısından :)

Bende hastalığı teşhis açısından bir kaç görsel ekleyeyim.

Bunlar böcüğün görüntüleri.

mailto:/img37/6494/dscf1383h.jpg
mailto:/img825/7432/dscf1393l.jpg
mailto:/img607/9969/dscf1394g.jpg

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LTJQCIQEBpU&feature=player_embedded[/video]

Buda ilerlemiş bir iltihap bezesi.

mailto::ANd9GcTLHvH1UWDOB5xnOBWN5pOQjbB1bpQwMYfDaOw24J1M77khmEkQ

Teşekkür ederim Umut Bey,

Müdahaleyi İzmir Bornova'da Öz Vet Veteriner Kliniği'nde Veteriner Aslı Varol gerçekleştirdi. Son derece bilgili ve yardımsever bir veteriner. Adresini yazıyorum. Ulaşımı çok rahat. Bornova Özkanlar Migros'un hemen orda.

Mustafa Kemal Cad. 194 Sok.No:48 Bornova/İzmir

Emel Başaran ile de telefonda görüşmüştük.
İstanbul Pet Vet Veteriner Kliniği Acıbadem Cad. 102/1
Kadıköy - İSTANBUL

Derya hanım ben İzmirliyim. İnşallah lazım olmaz ama veterinerin adresini rica etsem verir misiniz? İzmir/Buca'da maalesef su kaplumbağası ile ilgili bilgili bir veteriner yok :(

Aynı anda yazmışız :) Teşekkür ederim. Geçmiş olsun

Cvp: Cvp: Orta Kulak İltihabı Tecrübelerim

AlperDeniz' Alıntı:
Derya hanım ben İzmirliyim. İnşallah lazım olmaz ama veterinerin adresini rica etsem verir misiniz? İzmir/Buca'da maalesef su kaplumbağası ile ilgili bilgili bir veteriner yok :(

Alper yukarıda yazdım. Ulaşımı çok rahat. Anayol üstünde. Gitmek istediğin zaman yerini daha detaylı anlatırım sana.

Rica ederim Alper :)

Yazik ya kiyamam umarim cabuk iyilesir :(

Veteriner ne kadar ücret aldı öğrenebilirmiyim ? Malum öğrenciyiz :$

verdiğiniz bilgi için teşekkürler. bende de aynı durum olmuştu iltihabı kurutmadan antibiyotiğin faydasının olmayacağını doktor bana söylemişti. her canlıda sistem aynı demek. ankarada da bildikleri varmıymış fırsat bulursanız öğrenebilir misiniz. tekrar teşekkür ederim.

m.cagliyan' Alıntı:
Veteriner ne kadar ücret aldı öğrenebilirmiyim ? Malum öğrenciyiz :$

Öğrencisi olduğum veteriner fakültesine sordum ve kaplumbağama bakabileceklerini söylediler bende getirdim gösterdim.
Kayıt yaptırmana gerek yok bunun için dedi yani bi ücret almadılar. Ama başka durumlarda ne olur ileriki durumda ne olur bilemiyorum :)

Her yanak şişliği kulak enfeksiyonu demek değildir dedi, bazı nedenlerden tümörler oluşabilir dedi ve ilaç verdi. bir hafta sonra değişiklik olmazsa tekrar getir, bölgeden bir sıvı alalım ve mikrobiyolojide incelesinler ona göre gerekeni yaparız dedi.

Özel veteriner hekimlerinde ameliyatlarını başarıyla tamamladıklarına eminim ama, yinede bir hayvan hastanesine gitmesinde fayda var. dediği gibi başka hastalıklar olgularda olabilirmiş ve kesin tanı koyabilecek donanımlarıda mevcut.

Özel veteriner hekimlerde orta kulak iltihabı operasyonun ardından ilaç veriyolarmı bilmiyorum ama,hastane de Genta Ampul ampul 20 mg ilaç verdi. Vücuduna enjekte etmek amacıyla... Bi danışırsanız hekiminize iyi olur :)

Geri