Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Parazit

Bidik30

Bronz 5 Üye
Merhaba kaplumbağamın akvaryumunda küçük siyah kurt şeklinde canlı parazitler gördüm. Nasıl dezenfekte edebilirim? Akvaryum dezenfektesi ve kaplumbağam için alabileceğim ilaç var mı? Acil yardım ederseniz çok sevinirim.

Bunlar baş belasıdır. Tek çare akvaryumu komple temizlemen kum varsa ya atarsın yada tencerede kaynatıp daha sonra normal su içinde karıştırarak açığa çıkan kurt ölülerini döküp temizler, kumu akvaryuma dökersin. Diğer malzemeleri, özellikle filtre süngerini çok iyi temizlemen lazım. Bunlar hızlı ürer ve kolay temizlenmez.

İyi sterilize edilmemiş taban malzemeleri ve açık satılan yemlerden kaynaklı bulaşırlar. Yeni alınmış ve karantina sürecinde bekletilmeyen hayvanlardan da bulaşabilir. Bu aynı zamanda mantar bulaşması nedenidir. Onun için her ürün mutlaka iyice steril edilmelidir. Bunları yok edecek dezenfektan yok.

Bazı parazit türleri zararlıdır hayvanın içine girip hayvanı içeriden yer. Diğerleri zararsızdır. Bunlar genelde cam kenarlarında oldukları için hayvanla pek temasları olmaz.

Cvp: Parazit

Bazı sitelerde ilaç adı yazmışlar ama veterinere danışsak parazit temizleme ilacı bulabilir miyiz? Hayvanın icinde olduguna dair belirti var mıdır sadece akvaryumda olacagını nasıl anlarız? Yemitetra repomin onun dısında yumurta haslayıp verdik. Bu surecte nasıl beslemeliyiz lutfen yardım edin.

Hayvanda parazit olup olmadığı konusu ilk aşamalarda anlaşılmaz yalnız res ise 0.5-1 mm arası kalınlıkta silis kum al. Tercihen vitasand marka hayvan bu kuma ihtiyacı var ise yiyerek sindirim sistemi ve bağırsaklarındaki paraziti atar. Hayvan doğrudan gidip bu parazitleri yemez dolayısıyla bulaşma fazla olası değil. Ki zararlı parazit olduğu da belli değil.

Parazitin organlara geçme evresinde hayvan durgunlaşır hareket etmekten kaçınır yüzmek istemez ve yoğun ve yorgun biçimde suda tabanda ve kuru alanda durur iştah kaybı olur. Tedavisi antibiyotik ama hangi ilaç bilmiyorum.

Hayvana sera raffy P veya sera carnivor yemde al. Mineral ve protein de alsın. 8 cm kabuk boyu altı ise gammarusta almalısın. Üst boy için sera royal yada jbl energil yalnız bunlar pahalı. İndirimli dondurulmuş karides bulursan 5 dakika haşlayıp soğutup ver. Kalanı buzlukta tut. Haftada 1 yeterli.

Cem Bey cok tesekkurler yardımınız icin. Biz hayvani baska alana aldık ve dıskı da yaptı yeni alanında parazite rastlamadık. Umarım sadece akvaryumundadır
, kendinde değildir. Simdilik iştahı yerinde ve hareketli. Eğer kendinde rastlarsak da sizden veteriner tavsiyesi rica ederim. Silis kumu alınca koymadan kaynatayım mı?

Vitasand marka diğerlerine göre steril edilip paketlenir, yine de toz vardır. bunu 3-4 kiloluk partiler halinde küçük ve temiz leğende el yakmayacak kadar sıcak su altında mıncıklayarak tozu ve varsa kiri suya havalandırıp birkaç defa gidinceye kadar doldur boşalt yollu atarız. Kir toz gittikten sonra birkez kaynar su döküp eli yakmadan kaşıkla karıştırmak olası bakteri, paraziti, mantarı temizler. Su soğuyunca kumu yavaşça akvaryuma dökersin. Ne kadar temizlesekte yine bir miktar bulanıklık olacaktır. Bunu filtre çekip alır. Bir iki genel temizlik sonrası toz kalmaz dengeye gelir.

Markasız satılanları daha iyi temizlemek gerekir.

Hayvanda parazit olduğunu sanmıyorum. Burada birkaç arkadaşın akvaryumunda da oluşmuştu. Hayvanlarında birşey çıkmadı.

Cem Bey inşallah benim kaplumbağamda da bir sey çıkmaz, siz böyle yazınca içim rahatladı; çok korkmustum. Ben internetten dediginiz yemleri ve tavsiye ettiginiz marka kumu aldım. Filtreyi de degistirmek istiyorum cunku icim rahat etmeyecek. Hem daha yuksek kapasiteli bir filtre almak istiyorum fiyatı onemli degil sizin þavsiyeniz ve alacagım internet sitesi var mı? Yardımlarınız icin minnettarım.

Bu linkte yazdım. Sobo 808c köşe filtre. Yalnız 31-32 su derinliği istiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dış filtreyi ömürlük akvaryumda tavsiye ediyorum. Maliyeti yüksek.

Cem Bey akvaryumu sizden yardım alarak yaptırmıstım. Rampalı ve 100 60 60 ölçülü.

Tamam. Arkadaşlar fazla olunca kimde ne var takip edemiyorum kusura bakma ileride yine sorabilirim.

Hesaplı ve uygun olarak tavsiye edeceğim tetratec 1200 ex plus olanını alacaksın. New yazanlarda kafa contası çabuk aşınıp su kaçırıyor. Plusları biraz daha iyileştirdiler.

Tesekkurler Cem Bey bu dediginiz marka tekzende mevcut. Oradan alsam guvenilir olur mu sizce?

https://www.tekzen.com.tr/tetra-tec-ex-1200-plus-dis-filtre-2766011

Bu resimdeki yeni model, yeni nesil. Tekzen bu işe de girmiş ya. Artısı bir petshopa göre sağlam ve güvenilir firma, garantisi vardır. Her petshopu karalamayım ama güvenilir ve satış sonrası ilgilenen firma az. Şayet fiyat petshop ile aynı seviyelerde ise buradan almak daha iyi olur. Muhatap desen çoğu şehirde şubesi de var.

Cvp: Parazit

Bunu alıyorum o zaman. Cem Bey kurmadan önce icindeki malzemelerini kaynar suyla yıkayayım mı?

Plastik ekipmanları kaynar su ile yıkamıyoruz ama el yakmayan suda akvaryuma ait bulaşık süngeri ile anti bakteriyel sıvı sabun yada bulaşık deterjanı ile bir seferliğine kova ve sepetleri yıkayabilirsin sonra bol su ile durulayıp en azından birgün beklet koku gitsin.

Netten mi alacaksın, yapı marketten mi?

Geri