Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Pembelik mi var?

elif.

Gümüş 5 Üye
20210503_112400.jpg

Pembelik mi var yoksa normal rengi mi?

Forumda okuduklarımdan etkilenerek bana mı öyle geldi bilmiyorum. Evhamlı bir insanım biraz. Ses duydum mu emin değilim.

Tül gibi derisi dökülüyor. Kabuğunun da plakaları çıkmaya başladı. Büyümeden olabilir mi?

Az önce baktım 40 saniye durdu suyun altında hasta oksa durabilir miydi?

Sistemde lamba ve su ısıtıcı var mı? Hayvanı hiç su dışına daha doğrusu alıp yere taşa, seramik yüzeye koydun mu?

Su ısıtıcısı var ama lamba yoktu. Oda sıcak ama yine de sıkıntı olmasın diye bir masa lambası yansıttım. Bir rampası var her zaman yaptığı gibi aşağı atlıyor.

Yanılmıyorsam su ısıtıcısı 28 dereceye ayarlı

Belki rampada üşümüştür soğuk bir günde ama şimdi baktım suyun içindeydi

Kuru alana koyunca biraz bekleyip suya atladı. Işık yeni olduğu için sanırım, kuru alana çıkmıyor. Suyun altında ağzını açması normal değil mi? Hırıltılı nefes alıyor mu bilmiyorum. Duyuyor gibiyim ama emin olamıyorum psikolojik de olabilir bilmiyor. Korkuyorum ona bir şey olmasından.
Kabuğu da böyle.

20210503_151041.jpg

Nefes alırken arada bir mi ses duyulur? Yoksa hep hırıltı mı olur?

Rampaya tekrar koydum. Suya atlayınca fıh gibi bir nefes alma sesi çıkardı. Hasta mı???

Yarın veterinere görürmeli miyim? İstabul Anadolu yakasında su kaplumbağasından anlayan veteriner var mı?

Su içinde ağız açma esneme yada ağız esnetmedir.

Ciğerler iltihap dolu ise sürekli hırıltılı ses çıkarır.

Dış ortam ısısı iyi değilse hayvan sudan çıkmaz. Tersine su olduğundan çok soğuksa bu seferde kuru alandan suya inmek istemez.

Hayvan tepki gösterip savunmaya geçerken pıhlar.

Eczaneden genta damla alıp sabah akşam beşer damla ilk vereceğin yemine damlatıp elden uzatabiliyorsan elden, yalnız dikkat et parmakları kaptırma yaralayacak boyuta gelmiş yada hemen önünde suya at. En çok hangi yemi seviyorsa o stick yeme damlatıp ver.

Bilmediğimden soruyorum ne damlası acaba bu? Hayvanın önemli bir şeyi yoksa zarar vermez mi?

Pembelik iki sebepten olur,
1. Büyüdüğü için
2. Hasta olduğu için.

Eğer düzenli besleniyor ve su içinde hareketliyse yüzüyorsa, sürekli uyku halinde değilse hasta değildir. Bir iki gün bunları takip edip ona göre sonuç yazın.

Tül tül soyulmalar büyüdüğünü ve deri değiştirdiğini gösterir bu normaldir.

Sizin müdahaleniz ile kuru alana rampaya ya da su dışında herhangi bir yere konulursa strese girer ve direk suya kaçmak ister. Bu da normaldir.

Suya atlarken çıkardığı her türlü ses normaldir.

Kuru alanda durgun olduğu yerde garip hırıltılar çıkarırsa hastalık belirtisi olur.

Doğru sonuç alabilmek için sakince ve uzaktan gözlem yapmak gerekir.

Ve lütfen soruları tek bir mesajda toplayın, tek mesajlar gözden kaçabilir.

Pembelik iki sebepten olur,
1. Büyüdüğü için
2. Hasta olduğu için.

Eğer düzenli besleniyor ve su içinde hareketliyse yüzüyorsa, sürekli uyku halinde değilse hasta değildir. Bir iki gün bunları takip edip ona göre sonuç yazın.

Tül tül soyulmalar büyüdüğünü ve deri değiştirdiğini gösterir bu normaldir.

Sizin müdahaleniz ile kuru alana rampaya ya da su dışında herhangi bir yere konulursa strese girer ve direk suya kaçmak ister. Bu da normaldir.

Suya atlarken çıkardığı her türlü ses normaldir.

Kuru alanda durgun olduğu yerde garip hırıltılar çıkarırsa hastalık belirtisi olur.

Doğru sonuç alabilmek için sakince ve uzaktan gözlem yapmak gerekir.

Ve lütfen soruları tek bir mesajda toplayın, tek mesajlar gözden kaçabilir.
O zaman 1-2 gün gözlemleyip ona göre hareket edeyim. Peki Cem beyin söylediği damladan alıp kullansam, mahmut hasta değilse bir şey olur mu?

Genta göz damlasıdır. Düşük oranlı ve geniş spektrumlu antibiyotiktir. Zarar vermez dozu ona göre ayarladım. Pembe renk biraz garip geldi bunu uygulayalım. 1 hafta sonra durumuna bakarız.

Geri