Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

pıtır sünnet oldu :(

pıtırım

Altın 3 Üye
arkadaşlar deminden çok kötü bir olay başıma geldi :( kardeşimin çığlığıyla odaya koştum bir baktım köfte pıtırın cinsel organını ısırmış sonra bir baktım bir parça koparmış ufak bir parça ama çok panik yaptım birşey olur mu pıtıra yardımcı olun bana ne yapabilirim şu anda?
bunlar fotoğrafları

bu arada kaplumbağaların ikisini ayırdım suyuda değiştirdim dezenfekte ettim

Cvp: pıtır sünnet oldu :(

Çok geçmiş olsun Hande hanım, ayırmakla en iyisini yapmışsınız ve bundan sonra da sürekli ayrı kalmaları bence en iyisi olur. Yoksa daha üzücü olaylar yaşanabilir. Eğer kanama yoksa veya kanama durduysa bir sorun olmaz. Yara en azından kapanana kadar suyunu temiz tutmaya bakın. Birde cinsel organını dışarıda tuttuğu zaman eğer geri içeri sokmuyorsa, Bepanten ve teramycin sürebilirsiniz. Bepanten hızlı iyileşmesini, teraymcin ise iltihap ve mikrop kapmamasını sağlar. Tekrardan geçmiş olsun, üzücü bir durum :/

saolun Umut bey çok panik yaptım :/ şu anda kanama yok iştah, keyifte yerinde ama parça koptu ya ondan korkuyorum birşey olur mu diye. cinsel organını içeri çekti hemen. Çok kötü bir manzaraytdı çok kötü çok :(

Kanama olmaması iyi bir durum, şimdilik panik yapmayın zaten bir sorun gözükmüyor. Durumu kötüleşirse veterinere götürürsünüz.

:( böyle bişey nasıl oluyor ya anlam veremedim

Kaplumbağalar meraklı hayvanlar ve onun cinsel organ değilde yiyecek bir şey olduğunu düşünüyorlar, durum böyle olunca cinsel organını çıkaran kaplumbağa diğerleri tarafından ısırılıyor.

Ay kıyamam totosu gitti :( geçmiş olsun çiftleşemez birdaha dimi :(

su anda hal ve hareketlerinde bir gariplik yok kanama da yok ama parca kopmasi beni endiselendiriyor :\

su geceyi ve gunu atlatayim içim rahatlayacak :( kacinciya uykudan uyaniyorum. Su anda saat 4 ve ben kabus gordum resmen yine uyandim uyuyamiyorum pitira birsey olacak diye :(

Hande hanım sizin pıtıra olan sevgi ve alakanız herkese örnek oluşturacak türden, gerçekten onu çok seviyorsunuz.

Bence fazla üzmeyin kendinizi, şimdilik durumunda bir sıkıntı yok ve olmayacak gibi duruyor. Özellikle kanama olmamasına bağlıyorum bunu.

Yanlış hatırlamıyorsam, daha öncede pıtırın başına böyle bir şey gelmişti ve tekrar olmuş. Pıtırın cinsel organını çıkardığı zaman böyle bir vakanın tekrar gerçekleşeceği de kuvvetle muhtemel. Benim size önerim ikisini ayırmanız. Eğer başka bir akvaryum alabilme imkanınız yoksa diğer kaplumbağanızı iyi bir bakıcıya sahiplendirmeniz. İlerde daha vahim sonuçlar gerçekleşebilir.

Çok geçmiş olsun pıtıra çok üzüldüm ama kuyruğunda bir problem yok dimi eğer kuyruğunda bir sorun yoksa çok panik yapacak bişey yok ama siz genede izleyin. :(

Cvp: Cvp: pıtır sünnet oldu :(

kerberos' Alıntı:
Hande hanım sizin pıtıra olan sevgi ve alakanız herkese örnek oluşturacak türden, gerçekten onu çok seviyorsunuz.

Bence fazla üzmeyin kendinizi, şimdilik durumunda bir sıkıntı yok ve olmayacak gibi duruyor. Özellikle kanama olmamasına bağlıyorum bunu.

Yanlış hatırlamıyorsam, daha öncede pıtırın başına böyle bir şey gelmişti ve tekrar olmuş. Pıtırın cinsel organını çıkardığı zaman böyle bir vakanın tekrar gerçekleşeceği de kuvvetle muhtemel. Benim size önerim ikisini ayırmanız. Eğer başka bir akvaryum alabilme imkanınız yoksa diğer kaplumbağanızı iyi bir bakıcıya sahiplendirmeniz. İlerde daha vahim sonuçlar gerçekleşebilir.

Umut bey gerçekten çok seviyorum ben onu, şimdilik çok şükür bir sorun yok inşallahta olmaz.

daha önce olay bu şekilde mi gerçekleşti bilmiyorum veteriner kanamalı ishal demişti çok kanaması vardı ama büyük ihtimal yaralanmaydı o zamanda çünkü tamda cinsel ergenliğe başladığı zamandı hatta ne yaptığına anlam veremediğimden korkmuştum bacaklarıyla kuyruğunu saklayıp siyah birşey çıkarıyordu tekrar içeri kaçıyordu, bende kabız sanmıştım :)

köfteyi sahiplendirme konusuna gelince, benim elimde büyüdü o. Ne kadar yaramazlık yapsada kıyamam ki ben :( düşünmedim değil vermeyi ama işte içim el vermiyor.. zaten akvaryumları artık küçük geliyor ve yeni akvaryum yaptırcam kaçıp duruyorlar (bu sabah uyandığımda pıtır yerde geziyordu) ama büyük bir akvaryumu koyacak yer yok evde. yeni akvaryumu ya 2 bölmeli yaparım ya da köfteyi şimdiki akvaryuma koyarım şu anda yer olmadığı için keşilmiş su damacanasında, kaloriferin üzerinde duruyor başka yerim yok çünkü en yakın zamanda çaresine bakıcam artık..

antifbyigit' Alıntı:
Çok geçmiş olsun pıtıra çok üzüldüm ama kuyruğunda bir problem yok dimi eğer kuyruğunda bir sorun yoksa çok panik yapacak bişey yok ama siz genede izleyin. :(

saolun Yiğit bey kuyruğunda ve kendisinde hiç bir problem gözükmüyor şimdilik kanamada yok inşallah olmazda

Ayy ben kıyamam pıtıra :( yazık utanmıyormu o arkadaşı totosunu ısırmaya arkadaşının karides neyine yetmiyor :( geçmiş olsun tekrar hande hanım :'(

Benimkiler 15 cm 12 cm daha cinsiyetlerine dahir hiç birşey bilmiyorum malesef sizin pıtırcınıza bu saate kadar bişey olmadıysa bundan sonra olma riski çok az. :)

Çok geçmiş olsun... :dontgetit:

antifbyigit' Alıntı:
Benimkiler 15 cm 12 cm daha cinsiyetlerine dahir hiç birşey bilmiyorum malesef sizin pıtırcınıza bu saate kadar bişey olmadıysa bundan sonra olma riski çok az. :)

sizinkiler dişi o zaman yani bu zamana kadar cinsiyetinin belli olması gerekirdi peki kaç yaşındalar? erkek bir kaplumbağa mutlaka akvaryumda tek olmalı dişi olunca sıkıntı olmaz ne güzel :)

GCee' Alıntı:
Çok geçmiş olsun... :dontgetit:

teşekkür ederim

benim pıtırcık 5 gün sonra 2 yaşına giriyor :)

Geri