Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

pıtırımın garip hastalığı

pıtırım

Altın 3 Üye
meraba arkadaşlar yaklaşık 2 hafta önce bir sabah uyandığımda suyu kırmızı gördüm çok telaşlandım bir baktım pıtırım kanama geçiriyor dışkısı kanlı geliyor. ertasi gün veterinere götürdüm salmonella dedi ve iğne yaptı birde ilaç verdi 1 hafta kullandık ve sonuç olarak şimdi iyi çok şükür ama o zaman çok korkmuştum yemdende kesilmişti. burada yazan şeyler veterinerin dedğini tutmuyor ama salmonella kaplumbağaları hasta etmez yazmışsınız peki öyleyse benim pıtırım neden kanama geçirdi?? yardımcı olursanız sevinirim kabızlık sonucu zorlamayla olabilir mi? çünkü tuvaletini yapmaya çalışır gibi hareketler yapıyordu kanama oluşmadan önde. kuyruğunu içe kıvırıp bacaklarını içe geriyordu kocaman birşey çıkıyordu sonra geri giriyordu bir kaç defa gördüm :s

Cvp: pıtırımın garip hastalığı

Kabızlık sorunu sonucu kloaka ağzında ve ya bağırsaklarda zedelenme olabilir. Muhtemelen daha sonra iyileşti. Genelde çok tip beslenme ile sorun çözülür. Haftada 2-3 defa kıvırcık marul yaprağı verebilirsiniz. Sırf stick yemler kabızlık yapabiliyor. Böyle zamanlarda ılık su altında banyo da bağırsakları gevşetecektir.

Bu arada kaplumbağanız 10cm civarı ve erkekse o bahsettiğiniz cinsel organı da olabilir. Akvaryumda başka kaplumbağa varsa organını ısırmasıyla bir kanama olmuş olabilir. Bu da genelde yaşanan bir olay.

evet 10 cm civarında 1,5 yaşında dediğim hareketi şimdi de yapıyor telaşlanıyorum kuyruğunu kıvırıp bacaklarıyla saklaması ne olavilir birşey çıkarmaya çalışıyor görüyorum :(

Gördüğünüz siyah bişeyse muhtemelen organıdır başka kapluş varsa organını da ısırmış olabilir

Bahsettiğiniz olay ergenliğini tamamlamış kaplumbağalarda genelde 1-2 yaş ve 10cm civarında cinsel olgunluğa ermesiyle yaşanır. Zaman zaman cinsel organını çıkarır ve diğer kaplumbağalara yabancı gelen bu şeyi ısırmaya çalışırlar. Muhtemelen böyle bir yaralanma yaşandı. Akvaryumda bir süre kaplumbağalarınızı gözlemleyin, gerekirse ayırın.

evet siyah bişey ben dışkı sanıyordum tehlikesi var mı peki bu hareketinin? başka kaplışta var ama kanamanın onkla alakalı olduğunu snmıyorum isterseniz kanama fotoğraflarını atabilirim

Dediğim gibi bu hareketi yapması gayet normal. Cinsel kimliği oluşuyor. Diğer kaplumbağa yapmamış bile olsa bir şekilde yaralamış olabilir. Eğer kanama kesildiyse ve akvaryumun suyunda başka bir problem görmüyorsanız takipte kalın. Eğer cinsel organını çıkarırsa bir yaralanma var mı diye kontrol edin.

şu anda da gözlemliyorum aynı hareketi yaptı ve kahverengi kan pıhtısı gibi birşey çıkardı et gibi parça şeklinde yapışkan birşey peçeteye aldım hemen inceledim ne olabilir bu peki içerideki kanın geri kalanı falan olabilir mi

Sitemizde bu konuda daha tecrübeli bir kaç üye var muhtemelen yarın bu konuyu gördüklerinde yardımcı olacaklardır. Eğer yaralanma mevcut ise dediğiniz şey mümkün. Genelde dişinin erkek kaplumbağanın cinsel organını ısırdığı sıklıklı görülüyor.

Eğer yaşadığınız şehirde bir üniversite hastanesi var ise veterinerlik fakültesine götürmenizi tavsiye ediyorum. Orada kaplumbağa ve diğer sürüngenlerden anlayan hocalar oluyor. Durumu da burada yazdığınız gibi izah edebilirsiniz.

Ayrıca fotoğraf eklerseniz bu konuda tecrübeli üyeler yarın size mutlaka yardım edecektir.

yaptığı hareketin değilde kanama oluşurken çektiğim fotoğraflar var onları koybilirim. birde kanama olduğu günlerde 1 2 gün yemek yemedi canı yandığı için midir?yani bir hastalık değil diyorsunuz. çok teşekkürler şimdiden içim rahatladı

Hastalık değil; ancak bir yaralanma veya kanama varsa mutlaka dezenfekte edilmesi gerekir. Yoksa enfekte olabilir. Ne olur ne olmaz suya mavi damla denilen dezenfektandan uygun miktarda damlatın. Gerekirse batikon ve bepanthene krem kullanabilirsiniz. Ancak dediğim gibi iyi bir sürüngen veterineri veya veterinerlik fakültesine götürebilirsiniz.

mavi damla kullanıyorum bu arada suyu çok pis kokuyor her gün değiştirmeme rağmen 1 hafta kullandığımız ilaçtan olabilir mi? tavsiyeleriniz için teşekkürler :)

Kullandığınız ilacın adı neydi? Veteriner kanlı ishal düşünüp ona göre bir antibiyotik vermiş olabilir ama anlattıklarınızdan cinsel organı çıkmış ve dışardayken yaralanmış gibi görünüyor. Böyle bir kanamadan sonra pıhtı şeklinde kanların atılması normal. Kanama durmuş ve içerde kalan tıkaç da temizleniyor. İmkanınız varsa veterinerlik fakultesine götürebilirsiniz kontrol için.

veteriner kanlı ishal dedi iğne yaptı ve ilaç hazırladı ilacın ismi yok sanırım kendi hazırladı bir de mavi damla verdi dezenfektan için şidi kanama yok ama arada kahverengi kan pıhtısı gibi şeyler geliyor. kuyruunu kıvırıp bacaklarıyla saklıyor birşey çıkarmaya çalışıyor cinsel organıymış galiba. sağlık durumu şu anda çok iyi iştah süper maşallah beni takip ediyo resmen :) biraz şımarıktır benim ptırım :) yalnız o kanama zamanı yemde yemedi bana da çok tepki vermedi 1-2 gün ama sonuç olarak iyi sadece o yaptığı hareketten dolayı tedirgin oldum o yüzden burda paylaştım

Geri