Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Pıtır'ımın karnında pembelik ve simetrik kahverengi lekeler var

serhanzr

Gümüş 3 Üye
Dün gece sigorta atmış ve su sıcaklığı sabah baktığımda 24 dereceye inmiş. Hemen ısıtıcıyı en son ayara getirip sıcak su ilave ettim. Isıtıcının en yüksek ayarı 31 derece ama biraz daha ilerliyor 31'den sonra, o yüzden sonuna kadar açtım. şimdi dereceyi gözlemliyorum ısı yükseliyor.
3 kaplumbağam da çok hareketli ve çok iştahlılar. Gözlerinde sorun da yok. Karın kabuklarına bakmasam her şeyin normal gittiğini, gayet sağlıklı olduklarını düşünürüm ki aslında hareketlilikleri ve iştahları, gözlerinde kapanma olmaması ve solunum yetersizliğine işaret olan ağız açıp kapamalar (esneme diyorum ben buna) hiç yok. Bu pembelik ve kahverengi lekeler normal midir?
Yoksa önlem amaçlı da olsa ilaç kullanmaya başlamalı mıyım?

lightbox

http://www.flickr.com/photos/72204373@N03/6519798167/in/photostream/

Cvp: Pıtır'ımın karnında pembelik ve simetrik kahverengi lekeler var

Kahverengi lekeler kabuk deseniyle alakalı, pembelikler de bu boydaki kapluşlarda büyüme nedenli oluyor. Söylediğiniz gibi iştahları yüzmeleri normalse ilaç kullanmaya hiç gerek yok çünkü kapluşlarınız gayet sağlıklı :)

off nasıl panik yaptım bilemezsiniz. Koca adamın düştüğü hale bak :S Yaw ben kapluşlarıma fena bağlanmışım. Çok rahatladım teşekkür ederiiiiiiim.

Rica ederim :) ama gözlemek lazım tabii çok hassas canlılar kolayca hasta olabiliyorlar. Bu arada yüzlerindeki o güzel ifadeleri görüp de bağlanmamak mümkün değil kendilerine :)

Benim çılgındada çok hafifte olsa biraz var ama hareketleri tamamen normal hatta kuru alana hiç çıkmıyor diyebilirim günde 1 2 kere belki hep yüzüyor küçük kapluşların neredeyse hepsinde oluyor bu pembelik.

Tuba hanımında dediği gibi büyüme belirtileri bunlar. Hareketli ve iştahlıysa içiniz rahat olsun endişelenicek bişey yok :)

Serhan Bey zaten bizim baktığımız kaplumbağalarımızın habitat sıcaklığı 24-30C derecedir. Isıtıcı devre dışı kaldığı zaman su yavaş yavaş soğuduğundan sorun olmaz. İyi koşullarda bakılan sağlıklı bir kaplumbağa bu yüzden kolay kolay hastalanmaz. Ancak bahsettiğiniz sıcaklığa birden girmesi gerekir hastalanması için.

bu karın bölgesindeki her pembelik akciğer enfeksiyonuna işaret değildir herhalde çünkü benim pıtırın evimize geldiği günden beri hep var yani 1.5 seneyi aşkın süredir.

Evet zaten youtubede videolarda resimlerde vs her küçük kaplumbağada azda olsa pembelik gördüm.

Arkadaşlar benim 5cm boyun da bir kaplumbağam var hemen hemen 2 aydan beri yemek yemiyor ve çok az hareket ediyor.Anca ben ona dokununca bide diğer kaplumbağam yanına gidince hareket ediyor.Gözleri sürekli kapalı açmaya çalışıyor ama bir tanesi hiç açılmıyor.Diğeri de yarım açılıyor.
Hiç yemek yediremedim.İlkten diğer büyük kaplumbağadan korkmuştur diye ayrı bir kaba koydum ama bir sonuç alamadım Gözlerinde şişme falan yok.Bazen diğer büyük kaplumbağanın üstüne çıkıyor her halde onu taş zannediyor.Isıtıcı falan yok .Ne yapmalıyım nesi var kaplumbağamın yardımcı olur musunuz...

Öncelikle galiba plastik kaplarda bakıyorsunuz ilk olarak akvaryum ısıtıcı filtre termometre gibi ekipmanları tamamlamalısınız hareketsizliği ve yem yememesi büyük ihtimal su soğukluğundandır kendini kış uykusuna hazırlıyor bunları aldıktan sonra düzelecektir düzelmez ise büyük ihtimal suyun soğukluğundan hasta olmuştur gözünün açılmaması için tedavi uygulamalısınız eğer yarısını açabiliyorsa 1 haftada iyileşir tahminen yem yemiyen kapluşa bakıp bu belirtilerden hangileri var söylermisiniz ?
yan yüzme,ağzını açıp kapama,sürekli kuru alanda kalma,alt kabukta pembelik,hapşurma,burundan veya ağızdan akıntı
bu belirtlier varmı yokmu bir gözlemleyin.

Geri