Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Plaudaryum Temizliği Hakkında [yardım]

Kaplumanyak

Altın 1 Üye
Arkadaşlar bir suallim olacaktı...
Her ne kadar görevini fazlasıyla yerine getiren,
sağlam bir iç filtrem olsada ayda 1 sefer tüm akvaryumun suyunu boşaltıp içindeki malzemeleri teker teker yıkamak zorundayım..
Akvaryumun içindeki kilden evler, çiçek vs. üstü vıcık vıcık kaygan yosunlaşmış gibi oluyor...
Bu yosunlarıda sadece deterjanla ovarak çıkarabiliyorum...
Akvaryumun tabanındaki minik çakıllara gelince onları yıkamak ayrı bir problem...
Hepsini bir leğene döküp çamaşır suyunda saat bekletip duruluyorum...
Tüm yıkama işlemi yaklaşık 2 saat süryor.
Bu uğraşı en aza indirmek ve temizliği kolaylaştırmak için neler yapılabilir.
Öner bekliyorum... Birde çamaşır suyu ve detarjan dışında akvaryum temizliği için kullanılabilen özel deterjanlar varmıdır? Yardımlarınızı beliyorum.

Ben çok fazla deterjan kullanımı taraftarı değilim. Hem gereksinimleri olduğu salmonella biraz olsun kalsın akvaryumda, hem de deterjan artıkları ishal vb. sorunlara yol açmasın diye. Onlara ayırdığım bir bulaşık süngeri var. O süngerle iyice ovuyorum akvaryumu ve akvaryumdaki filtre, taş, ısıtıcı gibi malzemeleri. O minik çakıllarınıda önce bir leğende bol suyla birkaç kez yıkıyorum. Sonra da tel süzgece boşaltıp birazda öyle çeşmenin altına tutuyorum. Sanırım benim de 1 - 2 saatimi alıyor temizlik. Kullanılabilir bir deterjan varmı akvaryumlar için bilmiyorum. Eğer bilen arkadaşlar varsa yazarlar nasılsa, biz de ona göre birşeyler yaparız.

Deterjan benim bildiğim yok.Rastlamadım hiç...
Birde dış filtre deneyebilirsiniz.Kesin çözüm olmayabilir ama denemekte fayda var.

Zaten akvaryumu değiştireceğim yakında. Bayramda beklediğim hasılatı yapamadığımdan yeni akvaryum alamadım:) İyi bir dış filtre düşünüyorum....

Kaplumanyak,büyük ihtimalle akvaryumun kirlilikten yosun tutmaya başlıyor.bu aklımdaki programı daha önce uygulamadım ama işe yarayacagından eminim.
Şimdi yapman gereken önce bir sürü(bir sürü lazım çok fazla)bakır bozuk para alman. Ama gerçekten çok al(tabi paludaryum boyuna ve yosunlara taşlara göre degişir hesaplarsın).Bakır paraları,taşları filtreyi ve yosunları iyice ve güzelce yıka. Sonra paludaryumun zeminine bakır paraları döşe. Sonra paludaryumunun taşlarını diz. Sonra taşların üstüne bir miktar bakır para diz. Sonrada taşların arasına.
Ondan sonra plastik yosunları koyup yaprakların diplerine ve de birazda ortalarına bakır para sıkıştır.
En sonunda aksesuarları diz. Ve de aksesuarlara düşmeyecek şekilde diz. filtre ısıtıcılarını koy.
Mümkünse 1 ya daq 2 yerden suya oksijen vermek için bir hava pompası kullan. Sadece oksijen vermen yeter. Ama fazla güçte hava verme. Çünkü kaplumbaganı korkutabilir. Bunu denemelisin. Bildigimiz gibi oksijen ve bakır paralar yosun çıkacak ortamı oluşmasını engelliyor. Bunu denemelisin. Mutlaka işe yarayacaktır. İşe yaramazsa bir şey kaybetmezsin. Hemde o vıcıklıgı tamamen gidermen bence gereksiz. Kaplumbagan için sorun yaratmaz. Tabi yosunlaşmasın. Ama çıkarcagın zaman deterjanla yıkamak yerine bir metal yumagıyla ve sungerle ovup kaynar suda bekletebilirsin.

Bildiğim kadarıyla sabun deterjan gibi şeyler balık ve kaplumbaga için ciddi problem yaratabilir. Kullanmasan kaplumbaganın sağlıgı için iyi olabilir. Birde piyasada satılan yosun damlaları işe yarıyor mu? Arkadaşlar ben faydasını görmüştüm daha önce.

EDİT PAYTAK:Lütfen imla kurallarına dikkat ediniz.

Detarjan yerine bulaşık süngerlerinin ön tarafıyla sürterek çıkarabilirsin.

Geri