Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Profesyonel Destek istiyorum..:(

burak02

Yeni Üye
Merhabalar formunuzda yaklaşık 3 saat boyunca gezindim fakat burada sorularıma cevap arıyorum.

Daha önce bir kaplumbağmı kaybettim aynı şeyi yaşamak istemiyorum. 2 tane kapluşim var.Sevilay ve fethiye adları..

Akvaryumda kuru bölgem var ısıtıcım da var fakat lamba adına hiçbirşeyim yok ayrıca verdiğim yemin markası
stick turtle. Sadece bununla besliyorum onları.Daha çok küçükler. Üstelik ısıtıcım çok ısıtıyo gibime geliyo su baya sıcak oluyo ayarlayamadığımı düşünüyorum.Ölen kaplumbağam kabuk yumuşamasından gitti galiba. Aynı şeyler olsun istemiyorum. Şimdi sorularım şu;

1-Nasıl ne kadar ve neyle beslemeliyim(henüz bebekler)
2-Güneş yok,kabuk sertliğini nasıl sağlamalıyım?
3-Normal kamlumbağa için ideal su sıcaklığı ele nasıl bi his verir,mesela yakar mı? yada ılık mı olmalıdır?
4-Kurutma lambası falan ne iştir?Neler edinmeliyim?
5-Bunun dıışında ne önerirsiniz?

Onları çok seviyorum zarar görsün istemiyorum.Yardımcı olacağınızdan şüphem yok,teşekkürler.

Aramıza hoşgeldiniz öncelikle, forumu gezdikçe sorduğunuz sorular hakkında da daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz, ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım size.

1) Günlük her bir kaplumbağa için toplam olarak kaplumbağanızın kafasının hacmi kadar yem vermeniz gerek. 3-4 çeşit farklı yem kullanmanız daha iyi olur. Özellikle sera ve tetranın yemlerini tercih edin. Sizin kullandığınız yem de sanyu marka, orta kaliteli bir yem ancak sera ve tetra kadar iyi değil. Ayrıca bebekler için daha çok protein ağırlıklı yemler kullanmalısınız. Şimdi eklediğim linkler size bu konuda daha detaylı bilgi verecektir.

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/piyasadaki-kaliteli-yemler-t-13.html

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/bazi-yemler-ve-icerikleri-t-1207.html

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/beslenme-programlarimiz-t-150.html

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/genel-beslenme-t-68.html

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/kaplumbagalarin-ihtiyac-duydugu-vitaminler-t-112.html

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/verilebilecek-ve-verilmeyecek-taze-yiyecekler-t-102.html

2) Kabuk sertleşmesi için yapabileceğiniz pek çok alternatif yol var. Bunların başında yazları her gün ya da haftada bir kaç gün düzenli güneşlendirmek ve uv lamba kullanmak gelir. Uv lamba alma imkanınız yoksa da verdiğim linkteki bilgiler size yardımcı olcaktır yapabilecekleriniz hakkında.

mailto:/forum/kabuk-sertlesmesi-icin-t-12.html

3) Su sıcaklığının doğru olup olmadığını asla elle anlayamazsınız. Sizin elinize soğuk gelen bir su başkasına sıcak gelebilir bu tamamen o anki durumunuza bağlı elleri daha soğuk olan biri için su gereğinden fazla sıcak, elleri zaten sıcak olan biri içinse su soğuk gelecektir. Bu nedenle akvaryumlar için satılan şerit termometrelerden almalısınız. Petshoplarda var kolaylıkla bulabilirsiniz. Şerit termometre bulamazsanız normal termometrelerden de alabilirsiniz ama civalı olanlardan almayın zaten satışları da yasaklandı diye biliyorum. Şerit termometre dediğim şey şu, gördüğünüzde tanımanız için fotoğrafını da ekliyorum.

mailto:/1520/AKVARYUM-CAMINA-YAPISAN-DIJITAL-DERECE__15203207_0.jpg

Bu termometreyi dışardan akvaryum camına yapıştırarak kullanıyorsunuz. Üzerine bir kaç kez parmağınızı sürtüp çektiğinizde en açık rengi alan değer suyun sıcaklığı olmuş oluyor.

Uygun su sıcaklığı ise bebekler için 28 derece, erişkinler içinse 26 derecedir. Bunu kontrol etmenin tek yolu da termometre kullanmaktır.

4) Isınma lambası kuru alanı ısıtmak için kullanılır. Kuru alan sudan daha sıcak olmalıdır ki kaplumbağanız sudan çıktığında üşümesin. Bu nedenle kuru alan en az 32-33 derece sıcaklığında olmalıdır. Isınma lambası olarak bildiğimiz ampülleri akvaryum kapağına monte ederek kullanabilirsiniz ya da masa lambası da kullanabilirsiniz. Kuru alan sıcaklığını da yine mutlaka bir termometre ile kontrol etmelisniz. Kuru alana elinizi uzattığınızda güneşten geliyormuş gibi bir ılıklık hissediyorsanız sıcaklık uygun demektir. Verdiğim linkler size kuru alan ve ısınma lambası hakkında bilgi verecektir.

mailto:/forum/kuru-alan-t-312.html

mailto:/forum/cesitli-kuru-alan-fotograflari-t-1188.html

5) Bunun dışında merak ettiğiniz ne varsa forumdan ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan başka sorular da olursa yine yardımcı olmaya çalışırız her zaman. Tekrar hoşgeldiniz, forumda güzel zaman geçirmeniz dileğiyle.

Ne kadar teşekkür etsem azdır. 2 gün içinde bunları halletmeye çalışacağım çok ama çok teşekkürler bir sorum olduğunda buradan size ulaşabilirim galiba. Var olun.;):)

Rica ederim ne demek :) Tabi ki forumdan ulaşabilirsiniz, her zaman yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince, kolay gelsin şimdiden size de.

Şuan güneşe çıkarmam mümkün değil çünkü güneş ışığı yok.
Uv lambasını 1 hafta sonra alabilirim.

Bugün yumurta suyu koydum,Gaga taşını akşam yemle birlikte yedircem ve bugün çarşıya çokıp karides ve sera marka yem alcam. Sanıyorum daha iyi olacaklar.Gerçi iyiler ama içim rahat etmiyor bir türlü.

Kolay gelsin, tüm bunlarla daha sağlıklı şartlara kavuşmuş olcaklar çabalarınızın sayesinde.

Ya kötü birşey oldu,ısıtıcılarını kırdım.Sipariş ettim haftasonu gelecek ama suları soğuk enerjilerini yitirdiler.Evimiz alttan ısıtmalı olduğu için kaloriferde yok.Su torbasını kullanıyorum oda 2 saat etkili.Sonra tekrar soğuyor. Soğuk olması daha mı iyi yoksa bi ısınsın bi soğusun mu?

Bide gaga taşı yediriyorum güneş olmadığı için herhalde iyi bir çözümdür, sanyu marka yem aldım iyi olduğunu düşünüyorum sizce nasıl?Üstelik fethiyem günde 8 tane yem yiyo,doymuyo bi sorun olur mu?

Çok mu üstlerine düşüyorum?:(

verdiğiniz yem iyi bir marka değil.sadece tek bir yeme bağlı kalmanız da doğru değil. sera raffy nin yemlerini kullanın bence.besin değerleri daha yüksek.turtle stickten.büyümelerine büyük katkı sağlıyor.ana yemin yanında karides de verebilirsiniz.ben bebek kaplumbağama 1 ana yem bir 1karides veriyorum.2 saatte bir besliyorum.ana yemin fazla olmasına özen göstermelisiniz.

gaga taşına devam edin.gaga taşı kalsiyum sağlar.güneşte vitaminler var.bu yüzden onun yerini tutmaz.yemlerine vitamin damlatın.daha iyi vitamin alırlar.

Stick turtle,sanyu ve karides kullanıyorum iyi değil mi?
Ayrıca Cihan Bey yorumlarınıza ihtiyacım var.

Yemleriniz yeterli sayılır ancak sera ve tetra bulma imkanınız varsa tetra reptomin, sera raffy-P gibi yemleri tavsiye ederim. Sanyuya göre çok daha kalitelidirler. Gaga taşı verebilirsiniz kalsiyum ihtiyacını karşılaması açısından iyi olur. Yem miktarını tane ile değilde hacim olarak hesaplamaya çalışın. Günlük kafası kadar yem yeterli gelecektir.Daha fazlası obeziteye neden olabilir uzun vadede. Suyu da elinizden geldiğince sıcak tutmaya çalışın hatta akvaryuma su soğudukça su ısıtıp ekleyebilirsiniz tabi aşırı sıcak olmamak kaydıyla.

Geri