Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Proganochelys

ömür

Platin 1 Üye
Arkadaşlar hepimiz kaplumbağa besliyoruz ve nereden geldiklerini bilmeden kayıtsız şartsız onları kabulleniyoruz.Hiç merak edip araştırdınızmı ilk kaplumbağa türlerini?Ben araştırdım ve tarihin en eski PANZER'ini buldum:)ve sizlerle paylaşmak istedim.

Bu güne kadar keşvedilen en eski kaplumbağa türlerinden biri.
Fosilleri sadece Almanya ve Tayland'da bulunmuştur ve dinazor ailesindendir.
210 milyon yıl öncesinde
Chelytherium(Kaplumbağa canavarı)
Psammochelys(Kum kaplumbağası)
Stegochelys(Çatı kaplumbağası)
ve
Triassochelys(Triyas kaplumbağası) ile birlikte aynı dönemi yaşadılar.

Bir çok açıdan modern kaplumbağaları andıran uzunluğunun tahmini ve genel görünümü yaklaşık 1 metre.
Dişleri yoktur ve onun yerine çoğu kaplumbağada olduğu gibi çene-ağız çıkıntıları vardır.
Ayriyetten ağız içinde denticles'leri vardır.
mailto:/t/s/22m5z.jpg
Diğer kaplumbağalarda olduğu gibi vücudun ve organaların ana kısımları ağır ve metalimsi sertliğe uygun bir kabuk yapıları vardır.
Kabuğunun yanlarındaki ek plakalar keskin ve bacaklarını koruması için uygundu.
Günümüzdeki kaplumbağalara göre daha uzun bir kuyruğu ve o kuyruğu koruyacak sivri tırnak şeklinde deri içinden çıkan kemik parçaları vardır.
Kafası kabuğunun altına hiçbir şekilde girmiyor ve onun boynuda küçük dikenler tarafından korunuyordur.

Kaynak : Palmer, D., ED (1999). Dinozorlar ve Prehistorik Hayvanlar Marshall Illustrated Ansiklopedisi. Londra: Marshall Editions. s. 66-67. ISBN 1-84028-152-9.

Orjinal fosil resmi :
mailto:/t/s/22m7t.gif

Esinlerek çizilen tahmini resimler :
mailto:/t/s/22m99.jpg
mailto:/t/s/22mb5.jpg
mailto:/t/s/22mbw.jpg

Cvp: Proganochelys

Kaplumbağalar kesin dinazor soyundan geliyor! (tırstım) :D

Cvp: Proganochelys

Sanırım bu korkunç görünümlü canavarcık dinazorlar eğitmiş mailto:/forum/images/s1/t65y.gif bu kapar götürür insanı

Geri