Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

rafiş gözlerini açamıyor

Rafiş

Bronz 5 Üye
iyi günler herkese. Gerçekten çok çaresiz kaldım. yaklaşık 1 hafta önce komşumuz giderken su kaplumbağasını bana bıraktı. daha küçücük bir şey yaklaşık 4cm. Şu petshoplarda verilen kapın içinde besliyorlar ne bi filitresi ne bir ısıtıcısı var bana verirken sadece yemini verdi her hangi bir damlada kullanmamışlar. zaten bana geldiğinde suyun içi yosun doluydu ayrıca kaplumbağanın üstüde aynı şekilde. geldikten sonra farkettim ki rafiş hapşuruyor ve sudayken burnundan baloncuklar çıkıyor ve gözleride hafif şişti. hemen araştırdım akciğer enfeksiyonu belirtileri olduğunu gördüm. gece yarısı kalkıp nöbetçi eczane bulup genta ve monodox almaya çalıştım lakin antibiyotiği reçetesiz vermediklerini söyleyip gönderdiler. dolayısıyla rafiş 2 gün ilaçsız geçirdi. ama bu sırada su sıcaklığını kendi imkanlarımla sürekli 33 derecede tutmaya çalıştım. Bir masa lambasıyla ve suyuna sıcak su ekleyerek. bu sırada bir kaç veteriner ile görüştüm ve kaplımbağalarla ilgili hiç bir bilgileri olmadıklarını söylediler ve bende bir ptshop a gittim ve yapabileciğim bir şey var mı diye sordum bana su düzenleyici damla verdi ve nidazol adında bir ilaç önerdi. kendisininde bu ilacı akvaryumunda kullandığında ve iç dış parazitlere iyi geldiğini söyledi. 2 gün bu ilacı kullandım gözlerine biraz iyi geldi gibi oldu. sonra doktora gittim ve monodox ile genta yazdırmak istediğimi söyledim oda inatla genta yerine teramycn göz merhemi yazdı. Bu ikisini kullanmaya başladıktan sonra kapliş iyice kötü oldu artık hiç yüzmüyor ve gözleri tamamen kapandı hiç açamıyor. gerçekten çok korkuyorum ona bir şey olacak diye lütfen yardım edin gerekirse yeterli bakım şartları olan birine verebilirim. ben çok seviyorum ama çok yoğun olduğum için iyi bakabileceğime inamıyorum. tavsiyelerinizi bekliyorum

Su ısısı 28 kuru alan 32 derece olacak. Sadece genta damla alıp kullan diğerlerini kullanma. Gentanın damlası reçetesiz satılır. Bundan alıp gözlere sabah akşam 10 saniye arayla üçer damla ağzına da aynı şekilde üçer damla damlatılacak. Hayvan ağzını açmazsa yine 10 saniye arayla 5 kere ruj sürer gibi sürülecek. Bir miktarı ağzına girer.

Konulacak su kaptaki ile aynı ısıda olacak. Farklı ısılardaki su değişimi hayvanın hastalığını artırır. Pet şişe su alıp kullan düzenleyiciye gerek yok.

Diğer ilaçları kullanmayın. Doğru söylemek gerekirse ve dediğin veriler doğru ise hayvanın kurtulma ihtimali yok. Yine de birşeyler yapma anlamında tedavi edebilirsin. Max 1 hafta 10 gün yaşar.

Bu durum sizden kaynaklı değil. Bu konuda endişeniz, korkunuz olmasın. En az bir ay evvelinden enfeksiyon başlamış. Sorunun sebebi de bakım şartların belli. İnşallah yeni bir tane daha almazlar.

Cvp: RE: rafiş gözlerini açamıyor

cem' Alıntı:
Su ısısı 28 kuru alan 32 derece olacak. Sadece genta damla alıp kullan diğerlerini kullanma. Gentanın damlası reçetesiz satılır. Bundan alıp gözlere sabah akşam 10 saniye arayla üçer damla ağzına da aynı şekilde üçer damla damlatılacak. Hayvan ağzını açmazsa yine 10 saniye arayla 5 kere ruj sürer gibi sürülecek. Bir miktarı ağzına girer.

Konulacak su kaptaki ile aynı ısıda olacak. Farklı ısılardaki su değişimi hayvanın hastalığını artırır. Pet şişe su alıp kullan düzenleyiciye gerek yok.

Diğer ilaçları kullanmayın. Doğru söylemek gerekirse ve dediğin veriler doğru ise hayvanın kurtulma ihtimali yok. Yine de birşeyler yapma anlamında tedavi edebilirsin. Max 1 hafta 10 gün yaşar.

Bu durum sizden kaynaklı değil. Bu konuda endişeniz, korkunuz olmasın. En az bir ay evvelinden enfeksiyon başlamış.  Sorunun sebebi de bakım şartların belli. İnşallah yeni bir tane daha almazlar.
Dediğiniz gibi su ısısını birden değiştirmiyorum ve arıtılmış su koyuyorum. ilaçları kullanmayı bıraktım zaten durumu kötüye gidince. hemen gidip genta almıştım. dün akşam ve bu sabah damlattım dün akşam damlayı damlattıktan yaklaşık bir saat sonra gözleri azıcık açıldı ve baya yem yedi. Bu sabahta gayet hareketli dün ki gibi değil. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Ben bu insanları anlamıyorum bakamıycaksan alma yazık değil mi hayvana işgence resmen.

Yemi yedirebildiğiniz kadar yedirin. Bünye ne kadar güçlü olursa o kadar direnci artar. Öğünlere bağlı kalmayın arada da birkaç tane verebilirsiniz. Yem olarak ne kullanıyorsunuz ?

Tepkilerini kontrol edin. Fiziksel durumuna bakın yan yüzme vs var mı ya da söylediğiniz belirtilerde düzelme gibi. Bilgi verirsiniz.

cem' Alıntı:
Yemi yedirebildiğiniz kadar yedirin. Bünye ne kadar güçlü olursa o kadar direnci artar. Öğünlere bağlı kalmayın arada da birkaç tane verebilirsiniz. Yem olarak ne kullanıyorsunuz ?

Tepkilerini kontrol edin. Fiziksel durumuna bakın yan yüzme vs var mı ya da söylediğiniz belirtilerde düzelme gibi. Bilgi verirsiniz.

Her gün biraz zorlanarak yem yiyor. Ama gözleri hala tam açılmadı. Antibiyotik ve genta ya devam ediyorum. Bu arada sırtında mantar tarzı beyaz beyaz şeyler vardı bize geldiğinde , antibiyotik e başaldıktan sonra azaldı. Hala yan yüzüyor. ama istediği zaman suyun dibine batıyor. Bu arada bir şey danışmak istiyorum kabukları desenlerinin çizgileri kalınlaşıp sanki ayrılıyormuş gibi oluyor bazı kısımlarıda kabuk gibi kavlıyor. acaba büyüyor mu yoksa hastalıktan mı oluyor.

Hayvan büyürken ara çizgiler genişler alttan yeni plaka gelir. Üstteki mat renk alır. Bir kaç katman sonrası üstekiler atılır.

Hayvanın kabuğunu ıslak diş fırçasına tuz döküp yavaşça fırçalayın. Sonra akvaryum suyuna emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Akvaryuma koyun.

Beyazlık mantarda olabilir kireçte. Su içine girdiğinde kayboluyorsa kireçtir. Mantar gözükür ve kokar.

Sadece genta verin.

cem' Alıntı:
Hayvan büyürken ara çizgiler genişler alttan yeni plaka gelir. Üstteki mat renk alır. Bir kaç katman sonrası üstekiler atılır.

Hayvanın kabuğunu ıslak diş fırçasına tuz döküp yavaşça fırçalayın. Sonra akvaryum suyuna emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Akvaryuma koyun.

Beyazlık mantarda olabilir kireçte. Su içine girdiğinde kayboluyorsa kireçtir. Mantar gözükür ve kokar.

Sadece genta ver
İyi günler. 
Tekrar rahatsız ediyorum. Antibiyotik iyi geldi hastalık belirtileri biraz düzeldi artık yan yüzmüyor. Birde istediğinde suyun dibinde duruyor. Ama gözleri bir türlü açılmıyor. damlayı damlattığım zaman açılacak gibi oluyor ama sonra tekrar eski haline dönüyor. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?
Teşekkürler

Ağzına damlatmaya devam. Gözlerine üçer kez yapalım sabah akşam kuru yerde 5 dakika beklesin. Suyu şebeke yerine yada yarısını pet şişe su koyarsın. Su çok klorlu ise yakabilir.

Petshoptan metilen mavisi alacaksın. Contra-icthcyo ya da bio-icthcyo da olur. Suya her gün bir damla damlatırsın bu suda enfeksiyona sebep olan bakterileri öldürür. Fazla damlatmamaya dikkat et hayvanı sarhoş etmesin. Fazla olursa biraz su alıp temiz su ekleyip inceltirsin. Mavilik bir süre sonra kaybolur.

Hayvan kuru alanda dururken tepesinden de gözlerine damlatabilirsin. Bu normal zamanda dahi lamba ısısına bağlı göz kuruluğunda yapay gözyaşı gibi nemli kalmasını sağlar.

İyi günler. Tekrar rahatsız ediyorum. Kaplumbağa epey iyileşti gözleride artık açılıyor. Ama şimdi de yem yememeye başladı bir de kafasını sudan çıkarıp ağzını aralayıp duruyor. Bunu neden yapar?

Gentayı ağzına damlatmaya devam. Akciğer enfeksiyonu hala devam ediyor. Kuru alanda kalma süresi nasıl ? Lamba altına denk gelecek şekilde dursun.

Çok fazla kuru alanda durmuyor. yani öyle suya inmemezlik yapmıyo hatta bazı geceler suda uyuyor. Lambayı da söylediğiniz gibi tam kuru  alanın üstüne gelecek şekilde koydum

Daha ileri safhada değil. İleri safhada halsizlikten hayvan suya inemez. Her nefes alışında zorlanır esner gibi sürekli ağzını açar.

Kuru alananda kalma süresi normal siz dediğinizden beri gentayı damlatıyorum. Simdi de iki gündür ses çıkarmaya başladı. Ağzını açıp kuş gibi ses çıkarıyor. Daha önce böyle bir şey yapmıyordu. Hastalık yüzünden mi yapıyor yoksa başka bir şeyi mi var. Birde sahibini demesine göre yaklaşık iki yaşında ama 4 cm kabuk boyu var normal mi?

Gentayı bir damla daha artıralım ses çıkarması iyi değil. Hayvan ne yiyor ise öğünleri artırarak ver. Bünyesini kuvvetlendirmek için gıdayı bol alması lazım.

2 yaşında bir hayvan 12-14 cm aralığında olur. Hayvan çok kötü bir ortamda yaşamış.

Cvp: rafiş gözlerini açamıyor

Her şey için teşekkürler! Size, bize ilk geldiği haliyle şuan ki halinin resmini yolluyorum. Tavsiyeleriniz sayesinde epey toparladı

Resimler açılmıyor. İştahı nasıl fiziki belirtiler var mı hala ?

Cvp: rafiş gözlerini açamıyor

Eğer mail adresiniz alabilirsem resmi ordan atayım çünkü sizinde görmenizi isterim. İştahı gayet iyi sadece iki gündür pek hevesli yemiyor ama zanlımca yemi sevmiyor. Eğer resmi gönderebilirsem sizde bakarsınız.

Burada görünmesi konudan faydalanacak kişiler için iyi olur.

www.hizliresim.com üzerinden yükleyip forum yazan linki buraya kopyalayın. Yemlerden neler vardı. Damla vitamin var mıydı ?

cem' Alıntı:
Burada görünmesi konudan faydalanacak kişiler için iyi olur.

www.hizliresim.com üzerinden yükleyip forum yazan linki buraya kopyalayın. Yemlerden neler vardı. Damla vitamin var mıydı ?

mailto:/gWq3aL][img]https://i.hizliresim.com/gWq3aL.jpg[/url]*mailto:/0B1MMW][img]https://i.hizliresim.com/0B1MMW.jpg[/url]*mailto:/4MPBBQ][img]https://i.hizliresim.com/4MPBBQ.jpg[/url]*mailto:/JlaooB][img]https://i.hizliresim.com/JlaooB.jpg[/url]*
Sahibinin bana verdiği yem bu. Hiç bir damla yada vitamin vermedi ben arada yemine devit damlatıyorum. (İçimden bir ses bu kaplumbağa yemi değil balık yemi diyor ama bilemiyorum tabi.)
Bu arada kabukları iyice çatladı ve derisi soyulmaya başladı ve kızdığında artık tepki veriyor.

Geri