Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

RES ve Yellow Belly Sliders

hareketli33

Gümüş 3 Üye
Arkadaşlar merak ettim bu 2 tür birleşirse nasıl bir tür ortaya çıkar? Ayrıca res lerin alt türleri nedir?

Res ve alt türler arasında çiftleşmeye yönelik koruyucu bir biyolojik bariyer vardır. Normal şartlar altında kendi bölgelerinde çiftleşmezler. Ama mix oluşumlarda tek tük görülüyor. Bunların büyük çoğunluğu çiftliklerde gensel oynamalarla yapılabiliyor. Çok nadiri ise izole ortamda yaşayanlarda görülebilir.

Red eared yellow belly mix diye google da arattır çıkar. Forumda bir yerlerde var ama bulamam şu an.

Ben bir forumda da bakim

Bir tane kaplumbagam var ondan şüpheleniyorum res 2 tane var ama o 2 sine benzemiyor :( kafam karman corman oldu

Cvp: res ve yellow belly sliders

Bi resimini yüklersen bizde bakalım. Farklı türse bilgilendirme yapılır :)

Üst kabuk hiç benzemiyor

Yanklari biraz benziyor

Alt kabuk zaten hiç

Hayvan res üst kabuklar 3 çeşit renkte olabiliyor. İlki yeşil tonda 2. Kahverengi hakimli 3. Hafif maviye çalan bir renktir.

Alt bağa desenli başlar büyüdükçe desenler kaybolup siyah renkler yerini alır.

diğerlerinde kayıp olmuyor alt kabuk deseni onun için acaba bu alt tür mü diye düşündüm

Ana tür ismi SLIDER. Alt kategorileri şöyle ayrıştırılır;
Red Eared Slider
Yellow Bellied Slider
Cumberland Slider
Rio Grande Slider

Bu arada hayvan Red Eared Slider.

Alt türler birbiri ile çiftleşmez. Muhtemelen çok nadir vakalar vardır. Melezlerin tamamına yakını genetik oynama diyebiliriz.

Kabuk boyu 11 cm ise dişi. Değil ise son anda sürpriz olmazsa gene dişi olacak.

Biraz daha bekle. Dediğim boya gelince kesin dişi deriz. Büyük ihtimal dişi.

En küçük olan erkek o zaman çünkü en büyük erkek ile ve bu kaplumbagam ile kur veya üstünlük hareketi yapıyor

10 cm altında iken cinsiyet belli olmaz. Daha doğrusu sadece kan testi ile kesinlik kazanır. Bu sebeple bundan daha küçük hayvanın cinsiyeti erkek diyemeyiz. El titretme hareketini iletişim için yapıyorlardır.

Ön ayak tırnakları uzun mu?
Kuyruk kalın ve uzun mu?
Bunlar erkeklerde en belirleyici fiziksel ayrım.

Evet az uzun gibi ama kuyruk dişi kuyruğu gibi

Alt bağadaki desenler mat veya belirgin olabilir. Büyüdüklerinde o bölgeler keçeli kalemle karalanmış gibi olur. Mat desenlilerde bu pigment azlığına bağlı biraz daha geç oluşur. Benimkilerden biri öyle. 13.5 cm boylarında dairesel çizgiler hafif gözüküyor. Diğerlerine kömür taşıtıyorum. Ondan siyah.

Geri