Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sadece kabuk pembeleşmesi var

KillerPrince

SKF Delisi 5. Seviye
Selam Arkadaşlar kaplumbağa almadan önce 15 gün tüm siteleri inceleyip bilgi sahibi oldum haziran sonu gibi 3 pet shop gezdim ilkinde sadece 3 kaplumbağa ve birinin üstünde mantar galiba beyaz beyaz lekeler ve hiç hareketli değiller tabi ordan kaplumbağa almadım ancak ordan bir filtre bir akvaryum aldım 25 tl idi tabi ölüm fanusun satmak için canını yırtmaya çalışıyordu ama kanmadım filtreyi bile zor sattı (sanki alan o) Akvaryum boyutları:29x15 sonra ise bir pet shopa girerek kaplumbağa bakıcaktım 50 tane kaplumbağa akvaryumda hepside canlı sağlıklı gördüm burdan alacaktım ondan once ısıtıcı almak için başka bir pet shopa girdim ancak adam ısıtıcı satmamak için uğraşıyordu yanımdaki (annemde doğru yazın ısıtıcı gerekmez pişircen hayvanları) bende zorlada olsa ikna oldum ancak sonra alacaktım eylul sonu gibi sonra kaplumbağaları alırken hepsi geri deydi akvaryumun yanınada yaklaşamıyoduk eşyalar vardı bide kalabalıktı sonra adam verdi 2 tane yüzenlerden (5 6 tanesi kuru alandaydı) bi poşete koydu su doldurmadı bende dedım su koymayacakmısınız su koyarsam boğulurlar dedi :) siz koyun arabayla gideceğiz dedim boğulurlarsa benden değil diyor :)) sonra tamam dedim aceleyle eve gidiyoruz yolun yarısında telaşa kapıldım arabada pet su vardı onu azcık koydum ayaklarını geçmiyecek şekilde sonra eve geldik akvaryumu kurdum kuru alanda yaptım herşey tamam bundan sonra alt kabuklarında çok az bir penbelik gördüm ama çok az 1 tanesınde belli olmuyor sonra araştırdım akciğer enfeksiyonu olduğunu gördüm çok üzüldüm :( neyse ona vitamin ve ısıtıcı aldım 2 gün sonra günrşede çıkarmaya başladım herşey iyi hiçbir belirti yok sadece alt kabuk penbeleşmesi yemini iştahla yiyor çok hareketliler uyuma yok şişmeyok hiçbirşey yok sadece alt kabuk penbeleşmesi çok az ve haftada bir kabarcık çıkarma var artık onuda görümyorum şimdi soruyorum size acaba sadece alt kabuk penbeleşmesi enfeksiyon kaptığının %100 garantisimidir ? veya önceden geçirip şimdi atlatmışmıdır ? atlatınca hemen penbelik gidiyormu ?

Cvp: Sadece Kabuk Pembeleşmesi?

Merhaba, tek başına alt kabukta pembeleşme akciğer enfeksiyonu belirtisi değildir. Düzensiz beslenme, kötü ortam şartları, büyüme dönemi veya geçirilmiş bir enfeksiyonda da kabukta bu şekilde renk değişimleri olabiliyor. İştahları yerinde ise içiniz rahat olsun diyebilirim.

herşeyi yerinde 10 tane atsam yer ben 2 sinede 3 tane atıyorum 1 kurutulmuş karides 2 yeşil normal yem poşette satılanlardan haftaya internetten sera raffy p ve sera raffy I alacağım teşekkürler yorumunuz için bu arada ben yanlarına gidince kuru alandan hemen suya atlıyorlar ? ve bana doğru yüzüyorlar :) elleriyle suya vuruyorlar bu normal bişeymi :) birde kuru alanda uyuyorlar ? şimdiden teşekkürler :)

Rica ederim :) Ana yemi kafa hacmi kadar verin. Sizden yem istiyorlar anladığım kadarıyla. Bu normal bir durum. Kuru alanda uyuyabilirler bazen. Gün içerisinde toplamda 3-4 saat kadar kuru alanda durabilirler.

3 tane ana yem verirsem karides vermeyeyimmi ? kafa hacmi 3 yem alıyor oyuzden ben 2 ana yem 1 karides veriyordum birde bana en iyi vitamin markasını önerebilirmisiniz ve haftada kaç kere yeme damlatmalıyım 1 ayda su değiştiriyorum değiştirdikten sonra vitamin damlatıyorum 5 damla haftada bir kere yemlerine damlatıp veriyorum su buharlaştığı için su takfiyesi yapıyorum su takfiyesi yapınca yine vitamin damlatmalımıyım ? üst kabuğun kuyruk kısmı çok yumuşak ama kenarları değil ve alt kabuk yumuşak bunun için kabuk sertleştiricisi kurllanmıyorum zararlıymış vitamin markam:mediko pet vitamin-6 ucuza aldım 3 tl ydi galiba pek kaliteli değil çok teşekkür ederim cevaplar için :)

Karides ek yemdir, günaşırı verirsiniz. Kafa hacmi kadar ana yem yanında da iki güne bir karides verin. Yavru kapluşlar için beslenmeyi sabah akşam gibi günde iki öğün şeklinde yapabilirsiniz. Vitamin olarak sera marka kaplumbağa vitamini iyidir ama elinizdeki vitamin için iyi ya da kötü diyemem. Haftada bir gün yemlerine damlatın 3-4 damla, o şekilde yesinler yemleri. Suya karışan vitamin için zaten yapacak pek birşey olmuyor. Önemli olan yemle birlikte alması. Sera raffy p nin içinde de vitamin var. Bu yemi alınca daha çabuk düzelir kabuğundaki yumuşaklıklar.

Tamam çok teşekkür ederim yalnız 3 ana yeme ayrı ayrı 1 damla olarakmı damlatayım yoksa 3unu bir araya tolayıp 3 damlamı damlatayım ben ayrı ayrı her birisine 1 damla damlatıyordum ? birde sera raffy p alacağım ama sera raffy I nedir içinde kurutulmuş karidesmi var yoksa ana yem gibi birşeymi ve onuda almalımıyım ? maddi sıkıntım yok kaplumbağalarıma herşeyi yaparım

Karides kaplumbağalar için abur cubur gibi bakılarak verilemli. Elbette önemli bir yem ancak fazla kaçırmamalısınız. Haftada iki gün verin karidesi. Karides verdiğiniz günler öğünler sadece karidesten oluşsun. Vitamin olaraksa Sera(biraz pahalıdır) veya ondan daha ucuz olan Deep Fix(5-10 TL arası) öneririm. Vitamini haftada bir kere yemlerine 5-10 damla damlatarak verin bunun yanında gaga taşı (mürekkep balığı kemiği) takviyesi de yapın. Suyu tamamen değiştirmeyin. İki haftada bir suyun %25 ini değiştirin. Sağlıklı kaplumbağalar dilerim :)

Çok farketmez istediğiniz gibi damlatabilirsiniz. Önemli olan yem vitamini emsin iyice. Raffy ı nın içinde karides var. Elinizde karides varsa bitince alırsınız :)

Peki ozaman şimdilik sera raffy p ve sera vitamin alıyorum karides yarısı var daha o bitince alırım karidesi 2 günde bir veriyorum ozaman teşekkür ederim yardımlarınız için :)

Tekrar selam sera vitamine baktımda çok pahalı 15ml si 20 tl ! forumu araştırdım deep fix vitamin tavsiye ediliyor ancak yine ben sorayım max 7 tl ye en kaliteli vitamin önerisi alabilirmiyim ? bu arada jue* petten alacağım ürünleri.

Sera nın kalitesi tartışılmaz bir konu.Eğer imkanınız varsa sera nın kini alın.Yoksa bio tortvit alın.En son tercihiniz deep fix olsun.

Peki teşekkür ederim biliyorum seranın çok iyi olduğunu ancak bir vitamin yem fiyatında ve 15ml olunca fazla geldi zaten sera raffy p ve sera raffy I alacağım vitaminide bio tortvi alacağım hem 30 ml miş 4 tl teşekkür ederim cevap için

Jue* de 250 ml si 7,5 TL diye hatırlıyorum.

emronyus' Alıntı:
Jue* de 250 ml si 7,5 TL diye hatırlıyorum.

Öyle birşey göremedim ? pm den link atarmısın rica etsem ? serayı diyorsan 20 tl jue* de biyo tortvit se 4.31 tl 30cc olanı 250 ml yok sen yemler karıştırıyo olmayasın ?
Birde sorum olacak ben kuru alanda ışık kullanmıyorum 10 yıldır akvaryumda 7 tane kaplumbağa besleyen bir arkadaşıma sordum gerek yok dedi sadece yatarken tepedeki ışığı yak dedi sabah kapat dedi 32 derece olmalıymış ama herkes oyle diyor ve şuanda evde masa lambası yok nette satılan kaplumbağalar için yapılmış veya normal bir masa lambası link alabilirmiyim pm den veya akvaryuma yapıştırmalı olursa süper olur :)

Güncel

Arşadaşlar yardım edecek kişi yokmu ?

Kaplumbağalar akciğer solunumu yaptıkları için suya dalarken bazen baloncuk çıkarabiliyorlar burunlarından, bu sizi endişelendirmesin. Zaman zaman kuru alanda dinlenir zaman zaman yüzerler, bazen filtreye asılı kalır beklerler, normal hareketleri bunlar. Günde 3-4 saatten fazla kuru alanda bekliyorsa bu iyiye işaret değil. Siz iştahını kontrol edin, bir kapluşun hasta olup olmaması en kolay iştahından anlaşılıyor.

iştahı gayet iyi iştahında sorun olsa zaten akciğer enfeksiyonu diyecem ve tediviye başlıyacağım ama iştahı yerinde 3-4 saat hiç tepki vermeden kuru alanda durmuyor arada suya atlıyor yüzüyor filtrenin üstüne çıkıp tekrar kuru alana çıkıyor bugün 40 watt kuru alan lambasıda aldım inşallah enfeksiyon kapmamıştır :( kapmışsada çok hafif olabilir bunun iyi bakımla geçmesi mümkünmüdür ?

Özelden de söyledim buradan da söylüyorum: kaplumbağalarınız sağlıklı ! O pembelikler büyüme pembeliği. Siz normal bakımlarını yapın ve boş yere tedaviye sokup hayvanı yormayın. Hala içiniz rahat değilse su sıcaklığını 29 dereceye çıkarın.

Geri