Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sadece karides yiyorlar??

gkyrn

Yeni Üye
arkadaşlar kaplumbağalarım sadece kurutulmuş karideslerden yiyorlar sanırım gammarus oluyor.ilk geldiklerinde bu yeme alıştılar daha sonra bikaç çeşit vitaminli yem aldım fakat hiç yüzüne bakmıyorlar sadece karides..tek taraflı beslenmelerini istemiyorum.ne yapmalıyım? umarım cevap verirsiniz.bir sürü sorum var diğer konulara da yazıyorum fakat cevap alamadım:(

Diğer konuda da yazmıştım ama tekrarlayayım; sadece karides yeterli değildir. Sera raffy p genelde kaplumbağaların reddetmedikleri bir yem, denemenizi öneririm. Hiçbir şekilde yediremezseniz, küçük bir parça haşlanmış tavuk göğsü verin elinizle, onu yedikten sonra yemesini istediğiniz yemi yine elinizle uzatarak verin. Hem yeme hemde elinizden yem yemeye daha hızlı alışırlar. Vitamini şimdilik sularına damlatın. Yeme alıştırdığınızda da yemlerine damlatarak verirsiniz.

çok teşekkür ederim yardımınız içinama haşlanmış kıymayla bunu yapmayı denemiştim yine yememişlerdi stick yemden:(bu konuda yanıtınızı görmemiştim diğer konuda tekrar sordum o yüzden tekrarlıyım veterinerin dediği gibi bikaç gün aç bıraksam yerler mi mi acaba diğer yemlerden?

aç bırakmak biraz zalimce olmaz mı :( tavuk etini deneyin bence siz yemesede çeşitli yemler verin alışmaları zaman alıyor olabilir.

Söylediğim gibi haşlanmış tavuk etini deneyin. Akvaryuma ve size alışması zaman alacak, üstelik bir de hastalık onu bunaltıyordur. Yavaş yavaş alışır yeme. Benim yaramazlar da aldığımda sadece karides kurdu yiyorlardı ama bir süre sonra alıştılar stick yeme. Şimdi bırakın yemleri, ben düşsem akvaryuma beni de yiyecekler :)

benimde böylebir sorun başıma gelmişti ve bu sorunun üstünden söyle geldim:bir vitamin aldım o vitamini karideslerin üzerine damlatıım böyle böyle 4-5 gün devam ettim sonra gögüs etinin üzerine damlatıp verdim ve en sonunda vermek istediğim yeme damlattım yediler...

teşekkür ederim herkese.acaba vitamin olarak ne kullanmalıyım ve ne miktarda?

Selam Gkyrn,

Bebek kaplumbağalarım için Biyo Tortvit vitamin kullanıyorum, ve haftada bir kez yemlerinin üzerine dolu dolu birer damla damlatarak veriyorum. Kaplumbağalar için önerilen bir vitamin, ufaklıklar için haftada bir kez verilmesi de sağlıkları açısıdan gerekli ve yeterli. Tavsiye ederim yani. :)

Ancak şu yem konusunda seninle aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Stick yemleri kuru kuru veriyorum yemiyorlar, gaga taşının toz haline getirilmişine buluyorum yemiyorlar, vitamin damlatıp veriyorum yemiyorlar, elimle tavuk eti veriyorum ve hemen arkasından stick yemi vereyim de yesinler diyorum, yine başarısız oluyorum, gammarus dolu kavanozun içine atıyorum, ve gammarus kokusu sinerse belki yerler diyorum; ama yok yok yok pff.. Varsa yoksa gammarus yiyorlar, aç bırakmaya da ben dayanamıyorum, e ama 2 aydır da bu şekilde, çok sağlıksız biliyorum ama ne yapabilirim hiç bir fikrim yok, kısacası arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. :(

Geri