Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sağ bacakta şişme

aytekingoksoy

Platin 4 Üye
Evet arkadaşlar tuzun tek dostu ben kaldım şeker öldüğünden beri durgunlaştı zaten önceden elimde yem görünce çıldırırdı şimdi pek umursamıyor stresemi girdi diye düşünmeden edemiyorum. Bugün altına bi bakim dedim sağ bacağının orada şişme farkettim solda yoktu resim çektim.Ben yinede tebdir amaçlı veterinere götürmek istiyorum. İstanbul üniversitesinde profesör tanıdığım var veteriner fakültesi fizyoloji anabilim dalında getir bizim okulun kliniğine bakalım demişti. Sizin önerdiğiniz varsa onada götürebilirim. Nasıl ne şekilde götürcem söylerseniz iyi olur çünkü bilmiyorum. Kendi sığabilecek bi küçük kaba koysam kabın üstüne delikler açsam olurmu nasıl yapim arabam yok metrobüsle falan götürcem bizim buradada var merterde bilmiyorum ama nasıllar. Bide benimki arada hapşuruyor böyle ağzını açıp değişik sesler çıkarıyor yada ben bi baktırim belki normaldir fakat ama bilmiyorum su ısısı falan herşey normal şeker ölünce tuza bişey olmasın diye o kadar telaş ediyorumki en ufak ters bişeyde korkuyorum

mailto:/LPaWPj.jpg

mailto:/rLQoL7.jpg

mailto:/7mkrm5.jpg

mailto:/P3qZ39.jpg

mailto:/gl5Jl3.jpg

mailto:/9X4PXk.jpg

mailto:/qqYZq5.jpg

mailto:/MYE3YN.jpg

mailto:/QXAoXk.jpg

BUDA SÜLALEM RAHAT POZİSYONU

mailto:/vzEvzv.jpg[/url
]

Ağzını öyle açması sesler çıkarması hapsurmasi akciğer enfeksiyonunun belirtileri. Forumda araştır istersen belirtiler net uyuyormu.

15 cm boyunda falan bir kapaklı kaba koymadan önce zemine akvaryum suyunda ıslatılmış bulaşık süngeri koy yumuşak olanlardan kapağına bir kaç delik aç. Götürürken kabın altına sıcak su torbası koy o şekilde götür. Sarsmadan. Ben bacaklarda anormal bir durum göremedim. Deri fazlalığı olarak gözüküyor. Ancak ses çıkartması ağzıni açması hapsurmasi hayra alamet değil. Enfeksiyonunun muhtemelen 1. Asamasindadir ki hemen goturmelisiniz veteriner hekime

Bu belirtiler kuru alanda mi suda mi eline aldiginda mi oluyor ?
Bulasik sungeri olmaz da kuru bulasik bezi koyacaksiniz birdd sicak su torbasina gerek yok ve isi degisimleri fazla isinma ve fazla soguma konulari yuzunden riskli

Cvp: sağ bacakta şişme

Okulun fizyoloji kismina degil de cerrahide serhat hoca var o kaplumbagalar konusunda uzmandir ona goturmeni tavsiye ederim. Fizyolojidekiler pek anlamiyolar

ayaklarını yukarı çektiğinde kabuk içi deri şişkin görünür. ayaklar aşağı doğru sarkık olduğunda o bölge düz duruyorsa sorun yoktur.

yalnız sol ayakta ödem olduğu belli. şişlik var. tuzlu bir ürün verdin mi hiç. yara bere ezilme işaretleri veya tırnaklarda bir sorun var mı ? suyuna iki damla metilen damlat.

hekime götürürken küçük bir kutu veya ayakkabı kutusuna koy. kutunun içine kuru bir havlu veya temiz bir bez yerleştir. hava deliği olsun üst kısmından yandan delik açma. sonra kokmayan cinsinden temiz bir poşete koy. ağız kısmını elinle sık dışardayken rüzgar eserse içine girmesin. 10-15 dakikada bir poşetin ağzını açıp kapa. hava girsin. bu şekilde götürebilirsin.

cem abi hayır tuzlu birşey hiç vermedim yara ezilme işaretide yok

ayağında ödem oluşmuş. bir süre bekle durumuna bak. bu hafta kurutulmuş yem verme sticklerle götür. yeşillik yiyor ise iki günde bir ondan da ver, kabuğunun yarısı kadar. önümüzdeki hafta durumuna göre hekime gidip gitmeme durumuna bakarız.

Abi yeşillik vermiyorum versemde yemiyor

Abi bide benimki sadece uvb açık olduğunda çıkıyor hiç uvb sönükken çıkmadı kuru alana boş yere yanıyor ısıtma lambasını uvbye göre ayarlayimmi

Abi bide benimki sadece uvb açık olduğunda çıkıyor hiç uvb sönükken çıkmadı kuru alana boş yere yanıyor ısıtma lambasını uvbye göre ayarlayimmi

sen yokken çıkıyor olabilir. evet lambalar boş yere yanıyor ne yazıkki hatta bugün bendeki ecolitelerden biri telef oldu. ben bir de iki tane yakıyorum.

oo abi senin işin zormuşta neden 2 tane ykaıyosun ısı yetmiyorsa benim lambadan al ne kadar yaklaştırırsan o kadar ısıtır 50 dereceyi bile görürsün :D şaka bi yana şuan 40 cm mesafeden sıcaklık 31 derece falan. Abi yok ben yokkende cıkmıyor dikkat ediyorum sadece uvb yi görünce çıkıyor adım gibi eminim :D abi bide ısıtıcı kaya alimmi işine yararmı ? üstüne çıkıp ısınsın

bide abi ödem olduğunu nasıl anladın yanlış anlamada doğrudur zatende ben kaç dakikadır bakıyorum bişey göremedim :D ödem olunca şişlik falanmı oluyor gösterirmisin sana zahmet :D

haa şimdi farkettim abi helal olsun anlamışsın direk sol bacagı aşağı doğru sarkmış biraz

alan geniş ve hayvanlar büyük olunca geniş alanı ısıtmak için 2 tane ısıtıcı lamba gerekiyor emrede de sistem aynı. inşallah ikinci uv'ye gerek kalmaz.

ısıtıcı kaya işe yaramaz o kuru alan sürüngenleri için bunun altı kabuk. çıkmadan önce bulunduğu yeri lamba ısıtıyor. gereksiz masraf olur.

ödem genelde vücutta normalin üstünde tuz varsa vücut bunu dengelemek ve böbrekleri korumak için su tutar bu da şişkinlik yapar. bu şişkinlik aynı zamanda az oranda lezyona bağlı da oluşabilir. kılcal damar patlaması veya başka bir durum olursa. kılcal damar patlamasında orası kırmızı veya mora çalar. diğer türlü iltihap birikmesi olur. iltihap durumu olursa o bölgedeki iltihabı vücut sulandırarak vücuttan kan yoluyla atmaya çalışır.

bacaktaki şişlikten ziyade ayak bileğinde şişlik var.

abi ya ben sabahtan beri resme göre sola bakıyorum afedersin salak gibi :D şimdi dikkat ettim aynen abi baya şişmiş ya

estağfurullah. resimde sağ gerçekte sol ayak.

belkide kuru alandan hızlıca inerken burkmuş olabilir bu da ödem yapar. bir yere sıkıştırıp çekiştirince.

abi çok hızlı iniyor hatta hızlı inmek ne demek böyle uçar gibi atlıyor kayarak iniyor zaten hiç ben görmedim yavaş yavaş indiğini ne yapabilirim bilmiyorumki :D

yapacak bir şey yok hayvan büyüdükçe sana olan güveni artacaktır. bir süre sonra yanına yaklaştığında sallamayacaktır. işte o vakit sana tip tip bakar. benimkilerden birisi genelde yem verdiğimde hep kuru alandayken denk gelirim. kutuyu sallarım bu da o kadar gelmiş ineyim bari ayakları çeker. yavaş yavaş iner. o inene kadar yem vermem hepsi bir arada olsunlar diye.

Bende iki lamba kullaniyorum yeni duzenlemelerle 3 uvb 5 isitma kullanicam :)
BU hayvanin ayagi kotuymus bende bilgisayardan farettim bence dizde birsey yok ayak boslugunda durum cok kotu bir veterinere gotur derim aytekin
En iyisi: http://www.petospher.com/

cem abi yok zaten kuru alandayken yanına gidiyorum bana tip tip bakıyo o konuda sıkıntımız yok bana alışık kuru alandayen elimle bazen kumu düzeltiyorum hiç takmıyor bile görüyor beni izliyor. Normal suya inerkende hızlı iniyor korkuyla alakası yok yani ben odadayken uvb açıksa kuru alana çıkıyor zaten

benim 1 tane oldugundan 1 ısıtma 1 uvb yeter heralde :) tamam alisarp bakarım yerleri yakınsa götürürm

alisarp karşıda ta ya götürmem zor olur ben istanbul üniversitesine götürim orada umarım bakarlar

Bizde alan buyuk diye golgede usumesin
Yeni kuru alanlar 50*80 ve 60*80 (kumlu) olacak onlara iki adet yani toplamda 4 isitma kullanicam birine floresan digerine normal UV ampul tasli kuru alan 30*25 gibi olculerdeydi sanirim emin degilim ama ona 1 isitma 1 UV kullanicam aslinda simdiki akv. kuru alani 45*45 ondada 2 isitma lambasi kullaniyorum ama

tedaşa söylede sizin bahçeye özel trafo koysunlar mahallenin elektriğini sen çekeceksin. :smile:

Hhhahahahahahah birde bunun isiticisi var abicim emre beyin yolundayiz :D :D

Geri