Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem Miktarı

Kubra124

Bronz 5 Üye
Merhaba Cem Bey. Siz kaplumbağam için sabah stick akşam gammarus. Haftada aralıklı olmak üzere iki öğün yumurta demiştiniz. Yemi de kafa boyutuna göre atacaksınız bir kafa ölçüsünü sabah akşam olarak böleceksiniz demiştiniz kaplumbağamın kabuk boyu 6 cm değil henüz. Sabah bir buçuk stick akşam 5 tane gammarus yumurta vardığım öğünde de beş küçük parça beyazını atıyorum. Biraz fazla olurdan da küçük olduğu için sorun olmaz demiştiniz. Bu şekilde yapmam doğru mudur? 6 cm den itibaren ek yem önereceğim demiştiniz. Sayfa kapanınca endişe ettim 6 cm gelirse sayfa açılmama diyerek. Şimdiden 6 cmden sonra yiyeceği yemi söylerseniz çok sevinirim. Birde akvaryumumun ölçüleri 50x30x20 buna uygun bir filtre önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum

Sunucu saldırıya uğradığı için gitti. Başka bir sunucuya geçtik. Yakın dönem bütün kayıtlar gitti.

Stick yemin markası nedir?

Tropical biorept W yemi alacaksınız.

600-650 litre debisi olan ve hava kabarcığı veren bir model olsun. Yükseklik 20 cm bu kısa dolayısıyla yatay konumlandırmalı tip alın.

Benim üyeliğim silinmişti açtığım konular da öyle ondan yeni üyelik açtım.
Yemleri sizin dediğiniz marka almıştım. Ahm stick/ dajana gammarus
Kabuk boyu 6 cm olunca tropical biorept W yemini nasıl kullanacağım peki ve bu yemle birlikte stick ve gammarusa devam edecek miyim

Sunucu saldırıya uğradığı için gitti. Başka bir sunucuya geçtik. Yakın dönem bütün kayıtlar gitti.

Stick yemin markası nedir?

Tropical biorept W yemi alacaksınız.

600-650 litre debisi olan ve hava kabarcığı veren bir model olsun. Yükseklik 20 cm bu kısa dolayısıyla yatay konumlandırmalı tip alın.
https://ty.gl/qkg3b65b1z bu şekilde bir filtre mi ?

Bu linkini verdiğiniz filtreye şelale filtre denir. Bu suda sirkülasyon yapmaz. Kaplumbağalar için verimli değildir.

Screenshot_20230221_110427_com.dmall.mfandroid.jpg

Bu filtre var yalnız 700 litre çok gelir mi diye düşünüyorum. Arka camdan ön cama doğru şelale boru aparatının ön ucundaki tapa çıkarılarak şiddeti ön cama çarptırılarak azaltılır. Yeni nesil motoru var. Daha büyük akvaryumlarda da kullanılır. Ömürlük akvaryumda dış filtreye takviye sudaki derileri toplamaya yarar.

Akvaryum yüksekliği kısa olduğu için alternatif bulamıyoruz. Şirket satılmadıysa italyan malı diye biliyorum. Ürünleri kalitelidir.

Tropicali haftada 4 öğün vereceksiniz. 1 öğün stick yemden kısın, 3 öğün gammarustan toplam 4 öğün. Ona göre program yapın.

Bu attığınız filtreye bakayım. Kaplumbağamın kabuk boyu 4.5 25 Ocak’ta hayatıma girmişti Ona yumuşak diş fırçası aldım bugün ilk defa kabuğuna az miktarda sofra tuzu döküp hafifçe fırçaladım üzerine dinlenmiş su döküp akvaryumuna aldım. Fırçalamayı ne kadar süre de yapayım.
Şu an sabah 1.5 stick akşam 5 gammarus vermem uygun mu?
6 cm kabuk boyuna ulaşınca dediğiniz gibi tropical alıp yeme programını düzenlerim

Cem Bey birde aklıma takıldı lambasını sabah 7 den akşam 19 a kadar açık tutacağım demi. Günde 12 saat demiştiniz diye hatırlıyorum. Gece karanlıkta uyuyacak

Kabuğunu fırçalamaya gerek yok. Yosun bağlamamışsa, hayvan onun stresine girmesin bir de.

Hayvan ufak filtrenin aciliyeti yok. Fazla kirletmez. 20 litre üstü su varsa haftada bir suyu yenileyin. Kir olursa kısmi su değişimi yapın.

Yem ölçüsü uygun. Gammarus yeme durumuna bakın zorlanırsa 4, rahat yiyorsa 5 gammarus olsun.

Tropicali ucuz bulursanız şimdiden de alabilirsiniz. Skt 2025 yada 2026 olsun.

Gece suda uyumuyor mu? Sudaysa gece lambaya gerek yok. Suda tutunacağı tünek olsun.

Kabuğunda kayganlık vardı ondan fırçaladım. Suyu azaldıkça dinlenmiş arıtma suyu ekliyorum. Gammarusu rahat yiyor hatta daha da istiyor çırpınıyor suyun içinde. Gece suyun içinde uyuyor. Kuru alanının ucuna tutunuyor uyurken.

O halde şimdilik filtreye gerek yok. Ama bu süreçte fiyatları takip edin indirime girdiğinde link atın. Uygunluğuna bakalım.

O halde şimdilik filtreye gerek yok. Ama bu süreçte fiyatları takip edin indirime girdiğinde link atın. Uygunluğuna bakalım.
Şu an fiyatı bu Trendyolda ve 70/250 lt akvaryum için uygun diyor. Benim akvaryum en fazla 30 lt su alır sanırım.

Ekli dosyalar

• 0268B3D6-7206-4EA2-A3A3-83592AF98585.png
    0268B3D6-7206-4EA2-A3A3-83592AF98585.png
    314.4 KB · Görüntüleme: 25
Cem Bey birde suyunu değiştirdiğimde ısıtıcı suyunu ısıtana kadar tosbiğimin dışarda beklemesi mi daha iyi suyun içinde mi

Su 27 dereceye geldiğinde akvaryuma alın.

Temizlik öncesi bir miktar akvaryum suyu ile bir kaba alın kalorifere yakın koyun. Su belli bir ısıda olur.

Bu filtre dursun 700'lük debi beni de tatmin etmedi. Hayvanı uçurursa bir anlamı olmaz.

Bu filtre dursun 700'lük debi beni de tatmin etmedi. Hayvanı uçurursa bir anlamı olmaz.
0-50 lt için diyor ama kaplumbağaya uygun olur mu bilemedim Atakan pet shop satıcısı

Ekli dosyalar

• 0862FDC6-5233-4912-9173-F72A7E681F3F.png
    0862FDC6-5233-4912-9173-F72A7E681F3F.png
    226.9 KB · Görüntüleme: 8
Bu olmaz. Köşe filtre olduğu için dik konumlandırılması gerekir. Yükseklik yeterli değilse olmaz. İkinci sebep debisi düşük, sirkülasyon yeterli olmazsa tabandaki kir havalanmaz, havalanmadığı içinde filtre çekemez.

Bu veriler balıklara göre, su kaplumbağalarında biraz daha güçlü filtre olması gerekiyor. Dışkılamaları yoğundur. Balıklarda mukoza içinde hafif ve hava kabarcıklı olduğu için dışkı kolay uçar. Oysa kaplumbağa dışkısı yoğun ve ağırdır.

En azından 100 litrelik akvaryum filtresi bakın. Yani 550-600-650 lt/h debide.

Geri