Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kuyruğundan çıkan şey

Evet hep öyle kenarlarından 2 ayağının arasındaki kısımdan tutuyoruz ama yine de çok çırpınıyor , tırnaklarıyla çiziyor. Neyse kaplumbağasını seven tırnağına katlanır :)
Annem olmadığını söylüyor ama ona göre hiçbir şey yok. Ben yanlarındayken de dikkatimi çekmişti ama bu kadar yoğun kırmızılık yoktu ve doğal olduğunu düşündüm. Şu ara sürekli fotoğraf istiyorum başka bir fotoğrafta daha dikkatimi çekti ışıktan kaynaklı da olabilir bu görünümü. Eğer gerçekten kızarma varsa ne olabilir diye araştırma yaptım ama pek bir sonuca varamadım. Akvaryumunda vantuzla tutturulmuş oklava vardı, onun altına gelip kabuğunu boynunu sürekli ona sürtüyordu. Kaşındığını düşündüm heralde derilerini atmaya çalışıyor diye pek dokunmadım. Birkaç gün sonra oklavayı çektim. Şuan acaba ondan olmuş olabilir mi diye de aklımda soru işareti var, öyleyse geçer diye umuyorum ama benim korkum hastalık, dolaşımla ilgili bir sorun vs olması.
Annem kabuğunu eliyle hafif okşayarak yıkıyordu aslında (bu da doğru bir yöntem mi diye ayrıca sormak istiyorum) ama son zamanlarda çok ilgilendik ele aldık yem yemesi için uğraştık vs hoşlanmıyor diye biraz rahat bıraktık ama haklısınız kabuğunu tekrar temizlememiz lazım. Fırça yıkamaktan daha mı iyi olur?

Kir varsa fırçalayın onun harici rahatsız etmeyin.

Sadece o bölgedeki kızarıklık hastalık belirtisi değildir arka bacaklarda şişlik ve kızarma ki bu ileri safhada tüm vücut ve altbağaya yayılan kızarıklıktır bu böbrek yetmezliği kaynaklıdır.

O bölgede ya kabuk sürtmesi ya lamba yakması yada ışık vurduğu için et dokunun gözükmesidir.

Oklavaya sürtünme eğer pürüzlü yüzeyi yoksa pek olası değil.

Hayvan akvaryumda suda iken anneniz parmaklarıyla üstbağasını kaşımayı denesin hoşuna giderse kıçını sallayıp eşlik eder. Yani twerk yapar. Sevmezse kaçar. Yalnız yaparken fazla bastırmasın hayvan hava almak için yüzeye çıkmak isteyebilir.

Kir varsa fırçalayın onun harici rahatsız etmeyin.

Sadece o bölgedeki kızarıklık hastalık belirtisi değildir arka bacaklarda şişlik ve kızarma ki bu ileri safhada tüm vücut ve altbağaya yayılan kızarıklıktır bu böbrek yetmezliği kaynaklıdır.

O bölgede ya kabuk sürtmesi ya lamba yakması yada ışık vurduğu için et dokunun gözükmesidir.

Oklavaya sürtünme eğer pürüzlü yüzeyi yoksa pek olası değil.

Hayvan akvaryumda suda iken anneniz parmaklarıyla üstbağasını kaşımayı denesin hoşuna giderse kıçını sallayıp eşlik eder. Yani twerk yapar. Sevmezse kaçar. Yalnız yaparken fazla bastırmasın hayvan hava almak için yüzeye çıkmak isteyebilir.
Böbrek yetmezliği beni korkuttu ama hiç öyle bacaklarda şişlik ve kızarma farketmedik.
Oklava düz kenarları da oval şekilde tıraşlanmış hiç pürüzü yok yani.
Annem ayaklarındaki o sarkan pamuk gibi derileri almak için suda dokunuyordu kabuğunu da okşuyordu öyle hem poposunu sallıyor hem çok çırpınıyor ben hoşlanmadığını düşünmüştüm belki de twerk yapıyordu o zaman :) yarın bir daha deneyelim, kendisi de ayaklarındaki sarkan derilerden kurtulmaya çalışıyor ama belki bizim sadece kabuğunu kaşımamız daha çok hoşuma gidiyordur

Hayvan kuru alanda lamba altında durduğunda ısı plakaları gerdirir bu kaşıntı yapar. Hayvan bir yerlere sürtünerek kaşınıp açılan plakaları atmaya çalışır. Bizim kaşımamızı her hayvan sevmez. Çoğu korkar ve kaçar.

İleri böbrek enfeksiyonu geçiren hayvanda durum budur. Sizin hayvan sağlıklı.

Screenshot_20230301_235309.jpg

Çok şükür. En son altbağasına baktığımda böyleydi benimki de . Üst kısmı burada değişik görünüyor ama temizleyince daha normal bi görünüm almıştı. Yalnız aralarındaki hafif pembelikler dikkatimi çekmişti ben mantar enfeksiyonu vs den korkmuştum başta ama normal midir sizce?

Ekli dosyalar

• 874BFCAD-A2DD-45C0-A8BB-16AAAA3DDFB1.png
    874BFCAD-A2DD-45C0-A8BB-16AAAA3DDFB1.png
    9.5 MB · Görüntüleme: 16
Bu büyümeye bağlı kolcal damarların genişlemesinde kaynaklı pembelik.

Sağ yanda kabarıklık mı var. Işık vurması mı?

Yanakları hafif kabarık ama anormal şekilde gelmedi bana. Farklı bir görüntü görüyor musunuz?

Tepeden düz açıda resmini çekip atın.

Yanakta C şeklinde ince bir çizgi vardır o kulağıdır. Orada şişlik varsa kulak enfeksiyonudur.

Yetişkinlerde kafa üstü arka yanlara doğru olan şişlik kas dokudur.

Şu şekilde. Şişlik yok anladığım kadarıyla :) Hatta bana zayıflamış bile geliyor :/ Hala yem yemiyor. Sürekli kıyma vermeyelim diye aç kaldığı günler oldu yem yemediği için. Aç olmasın diye arada kıyma vermeye devam ediyoruz ama başka ne verebilirim? Yada önereceğiniz iyi bir yem var mıdır tetra carnivor ve herbivor dan başka? :/

Ekli dosyalar

• IMG_6673.jpg
    IMG_6673.jpg
    277.4 KB · Görüntüleme: 8
Tetra reptomin ve dajana turtle sticks yemleri alın.

Aç bırakarak zorlama yollu yedireceğiz artık.

Vitamin damla veriyor muydunuz?

Kabuğunu fırçalayın. Kulakları sağlam.

Su ve lamba ısıları uygun mu? Kuru alana çıkması nasıl? Çok kalıyor mu suda mı sürekli?

Tetra reptomin de var, onu ikisi de pek yemiyor onun biraz sert geldiğini tahmin ediyorum. Dajana markasını ilk kez duydum şimdi baktım birkaç çeşidi var heralde gammarus, herbivore vs. Hangisini öneririrsiniz yada resmi var mı ona göre alayım?
Vitamin birkaç gün daha yem yoluyla denedik ama yemi yemediği için olmadı şimdi sizin dediğiniz gibi ele alıp ağzına damlatacağız mecburen. 15-20 dk kuru alanda bekletip öyle suya alalım diyoruz, doğru mudur sizce? Etkili olur mu ağzını açmasa da?
Uygun suda kalıyor aslında baya tırmanıyor yani hareketli baya. Böyle olması içimi rahatlatıyor ama eskiden çok iştahlıydı ne kadar yem versek o kadar isterdi şimdi atılan yeme bakıp yemeyince çok üzülüyorum.
Çizgili de ona bakıp yememeye başladı. Yada az yiyor. Bugünkü res için yem denemelerimizi aktarayım:
Sabah carnivor atmış annem yememiş. Akşam 1 carnivor u haşlanmış ete güzelce buladı çok azıcık et kırıntıları da gelecek şekilde. İlkin saldırmış yemi parçalamış ama sonra bırakmış. Bu yöntemle 2 kez daha carnivor denedik yemedi. Haşlanmış yumurta beyazı verdik, eskiden yiyordu res bu sefer yemedi çizgili yedi. Sonra res e ilk kez haşlanmış yumurtanın sarısını da verdik onu yedi. Yumurtanın sarısını vermekte sakınca var mıdır? Bir de annem bezelye deneyelim dedi emin olamadım, sizce verelim mi?
Aynı yemlerden sıkılmış olabileceğini düşündüm ama tüm gün aç olmasına rağmen atılan yemin birini bile tam yememiş olması acaba başka bir sorun mu var diye endişelendiriyor. Çünkü eskiden çok iştahlıydı. Şuanda sadece kıymayı yiyor fakat gut hastalığından vs de korkuyorum. Sizce nasıl bir yol izleyelim? Başka bir şey yediremezsek ne kadar süreyle kıyma verelim? Başka neler verebiliriz?

Yem bu, gammarusun stick formu.
Screenshot_20220223_161037_com.android.chrome.jpg

Vitamini damlattıktan sonra bir 10 dakika bekletin. Suda ağzını yıkamasın. Ruj gibi sürerseniz dik vaziyette tutun ağzını geç aralayabilir.

Bezelye vermeyin ısırmadan yutarsa boğazında kalabilir.

Yiyorsa kıyma verin. Mevsimsel geçişin etkisi olabilir. Havalar güzelleşsin. Aç bırakma yollu yeme döneriz.

Yumurta sarısı suda çabuk dağılan birşey. Akvaryumu mahveder.

Yem bu, gammarusun stick formu.
Ekli dosyayı görüntüle 4580
Vitamini damlattıktan sonra bir 10 dakika bekletin. Suda ağzını yıkamasın. Ruj gibi sürerseniz dik vaziyette tutun ağzını geç aralayabilir.

Bezelye vermeyin ısırmadan yutarsa boğazında kalabilir.

Yiyorsa kıyma verin. Mevsimsel geçişin etkisi olabilir. Havalar güzelleşsin. Aç bırakma yollu yeme döneriz.

Yumurta sarısı suda çabuk dağılan birşey. Akvaryumu mahveder.
Çok teşekkür ederim :) Şimdi bu yemi alacağım.
Yumurta sarısı gerçekten de suyu mahvetti. Ama yedi baya. O yüzden mutlu oldum. O zaman şimdi ufak ufak kıyma vermeye devam edelim. Her gün yada gün aşırı vermemizde sorun var mı, daha da seyreltmeli miyiz nasıl yapalım?

Kıymayı normal düzende günde bir öğün verin.

Sarı dağılmasa faydalı. Özellikle folik asit içerdiği için yumurtlama dönemindeki kaplumbağalarda.

Bir dönem bıldırcın yumurtası alıp veriyordum. Bu tavuk yumurtasına göre serttir. Ama 16 cm üstü kaplumbağalar rahat yiyebiliyor. Akvaryum suyundan bir miktar bir kaba alınıp orada verilebilir. Yedikten sonra akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile hayvan yıkanmalı sarı hayvanın üstüne bulaşıyor.

O zaman kıyma her gün kafası kadar olabilir değil mi?
Bizim yaptığımız yumurta kayısı kıvamındaydı çok dağıldı tam top kıvamında olursa daha iyi olabilir belki diye düşünüyorum yarın öyle deneyeceğiz olmazsa eski akvaryumu devreye sokacağız :)
Bıldırcın yumurtası hiç denemedim ama faydalıysa onu da alıp deneyebilirim. Belli ki bizimki hep aynı yiyeceklerden sıkılmış farklılık istiyor :) kabuğunu soyup ortadan ikiye kesersem daha kolay yiyebilir diye düşündüm

Sarı katı olacak ama yinede dağılır. Bir gün yumurta bir kıyma verin. Her sonraki gün sabah civarı önlerine bir tane reptomin atın. Dajana gelince onu. Verdikten sonra uzaklaşın. Yerse öğün zamanını bekleyip yemden devam edersiniz. Başında beklemeyin kıyma bekletisiyle inadına yemez. Yine de yemezse öğün zamanı yumurta ya da kıyma verirsiniz.

Tamamdır çok teşekkür ederim. Bir de bu sabah ağzına damlatmasını rica ettiğim halde annem yapamam diye düşünüp yumurta sarısına damlatmış vitamini. Yemiş res. Bu şekilde olabilir mi yoksa o da emmez mutlaka ağzına mı uygulayalım?

Bugün halsizleşmiş hep hareketliydi çırpınıyordu şimdi görüntülü aradım duruyor öyle ışığın altında. Uykuya meyilli gibi. Çok az bir yumurta sarısı yemiş sabah akşam yumurta da kıyma da yememiş. İlk kez kıyma yemedi. Şimdi gerçekten endişeleniyorum başka ne olabilir neden olabilir hangi ihtimal kaldı ve ne yapabilirim hiçbir şey yemiyor ve hareketsizleşti

Annem sanırım ondaki değişiklikleri benim kadar farketmiyor ben de görüntülü aramada görüntü kalitesinden net seçemiyordum fotoğraf istedim. Yanakları boğazı anormal bir görünüm almış şişmiş ama çok farklı gözlerini kapalı yakalatabildim gözleri de şişmiş. 1 haftayı geçkindir yem yemiyor kafasıyla ön elleri arasındaki yer omuz bölgesi sanırım içine çökmüş zayıfşamış normalde şişkindi orası. Çok kötü oldum ben şimdi annemden gözlerine genta damlatmasını istedim şiş olduğu için. Ama bu nedir kulak ile mi ilgişi göz enfeksiyonu mu akciğer düşünmeli miyiz? Ve ne yapmalıyız? Yem yemiyor. Hareketliydi bugün durağanlaştı. Boynunda yumru gibi
Bir şey olmuş. Çok korkuyorum

Ekli dosyalar

• 691B7294-71D8-4FF0-94FC-1771787C71AD.jpeg
    691B7294-71D8-4FF0-94FC-1771787C71AD.jpeg
    304.6 KB · Görüntüleme: 11
  • 2656CEDB-ED34-4076-A3C1-2E51AC8D6FE9.jpeg
    2656CEDB-ED34-4076-A3C1-2E51AC8D6FE9.jpeg
    380.5 KB · Görüntüleme: 10
  • 9BB22936-5A35-4C83-B5DB-36221354FA0F.jpeg
    9BB22936-5A35-4C83-B5DB-36221354FA0F.jpeg
    228.8 KB · Görüntüleme: 6
  • 761FD1F8-EA0A-4304-AB7A-955A5D1A0DD0.jpeg
    761FD1F8-EA0A-4304-AB7A-955A5D1A0DD0.jpeg
    303.8 KB · Görüntüleme: 7
  • 878CC990-CDB3-4A5C-BD1F-F6C57B1EF0FD.jpeg
    878CC990-CDB3-4A5C-BD1F-F6C57B1EF0FD.jpeg
    227.5 KB · Görüntüleme: 8
  • 94BFEBA6-6124-4D9F-B125-FEF291C2010F.jpeg
    94BFEBA6-6124-4D9F-B125-FEF291C2010F.jpeg
    301.2 KB · Görüntüleme: 9
  • D3984865-F0F4-424E-B43F-01ED7AFAEEDA.jpeg
    D3984865-F0F4-424E-B43F-01ED7AFAEEDA.jpeg
    228.8 KB · Görüntüleme: 10
  • 8D079BE0-7E04-4855-B7F6-399AA66013E4.jpeg
    8D079BE0-7E04-4855-B7F6-399AA66013E4.jpeg
    207.1 KB · Görüntüleme: 10
  • 25CE8BCE-CE6F-4A02-A348-1C8D1CBD119E.jpeg
    25CE8BCE-CE6F-4A02-A348-1C8D1CBD119E.jpeg
    280.9 KB · Görüntüleme: 11
Hayvanın kuru alanı ve ısıtma lambası yok mu hala ben mi göremiyorum.

Gentayı ağzına sabah akşam üçer damla damlatsın. Açmazsa ruj sürer gibi dörder damla.

Vitaminde bu şekilde uygulanacak günde bir 1 damla açmazsa 2 damla sürülecek. Yiyecek üstüne damlatma ile vitamin sağlıklı olmaz.

Sürüngenlerin çene altı oynar bu vücut ısısını dış ortama adapte etmek için radyatör görevi görür onda bir sıkıntı yok.

Gözlerinde birşey gözükmüyor ama günde bir defa 2 damla damlatıp kuru yerde bekletsin. 1 hafta uygulama yeterli.

Böyle ikinci elden bilgi ile biz bu işi çözüp netleştiremeyiz. Sıkıntımız burada.

Geri