Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam galiba akciğer enfeksiyonu

sinems

Bronz 5 Üye
Herkese selamlar. 3 ay önce hediye gelen iki kızıl yanaklı su kaplumbağamdan bir tanesi son 1 haftadır hıçkırır gibi ritmik hareketler yapıyor. Yan yüzme var sürekli kuru alanda kalmak istiyor yüzerken panikliyor. İki kere de su altında hapşururken gördüm cam silme sesi gibi ses çıkardı. 1 haftadır yem yemiyor bu arada raffy p temel yem kullanıyorum sera raffy ı lezzetli lokmalar da kullanıyorum. Raffy temel yemi 2 sabah 2 akşam alıyorlardı düzenli olarak aralarda da lezzetli lokmalarla destekliyorum. Küçük oldukları için başka bir yiyecek vermeyi denemedim. Evde devit damla vardı kabuklarını tuz ile fırçalayıp damlayı döküp 15 dk güneşlendirdim sonra peçete ile kurulayıp akvaryuma koydum 1 haftada 2 kere yaptım bunu. Kabukları yumuşak değil yer yer soyulmaları var o normalmiş büyüdüğü için. Forumda moderatörlerin yazdığı çoğu şeyi okudum ve 4 gün önce genta damla aldım. 3er damla ağzına ruj sürer gibi 1 er damla gözlerine damlatıyorum. Metilen mavisi de sularına kattım 2 3 damla kadar. Akvaryum kuru alan ve tetra 50w ısıtıcı mevcut fotoğraflarda göründüğü gibi. Kuru alan için lambam eksik onu da evdeki abajuru ayarlayıp 12 13 cm mesafeden tepelerine yakıyorum o alan ısınınca kendi kendine çıkıyorlar zaten. Diğer kaplumbağada sıkıntı yok ama ona da ağzını açarsa genta uyguluyorum aynı akvaryumdalar çünkü. Başka yapabileceğim birşey var mı? Kum az geldi onun da farkındayım en kısa zamanda kum ve lamba olayını halledicem. Su derecesi 28 civarında 50w olmasına rağmen şimdilik işimi görüyor. 1 haftadır yem yememesi çok endişelendirdi

Ekli dosyalar

• 87C4D55D-D6FD-4716-AA6F-ABCD0429D9C4.jpeg
    87C4D55D-D6FD-4716-AA6F-ABCD0429D9C4.jpeg
    2.9 MB · Görüntüleme: 40
  • DDFBC1BE-3168-4843-871B-36FA42470B66.jpeg
    DDFBC1BE-3168-4843-871B-36FA42470B66.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 38
  • ED8E26AB-1F84-4298-9CD6-299A664AAA18.jpeg
    ED8E26AB-1F84-4298-9CD6-299A664AAA18.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 39
  • C9D8ADD6-74A8-467B-B904-68F32AF59622.jpeg
    C9D8ADD6-74A8-467B-B904-68F32AF59622.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 57
  • C753723B-E038-408E-9E34-A335396DC8F4.jpeg
    C753723B-E038-408E-9E34-A335396DC8F4.jpeg
    2.4 MB · Görüntüleme: 55
Bu arada dış filtrem sunsun 602 o da mevcut kuruluydu ama dün düştü kapak kısmı kırıldı onu da bugün yarın halledeceğiz

Bu arada dış filtrem sunsun 602 o da mevcut kuruluydu ama dün düştü kapak kısmı kırıldı onu da bugün yarın halledeceğiz
Abajuru gündüz yakamasak da gece yakıyoruz abajur kuşamını çıkarıp kuru alan tepesine ampulü sarkıtıyoruz

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?
Deep fix reptivit vitamin damla alın. Vitamini günde bir damla ağzına damlatın. Açmazsa ruj sürer gibi 10-15 saniye arayla 2 damla sürün.(vitamini gentadan uzak bir saatte verin. sabah-akşam genta öğlenleri vitamin gibi)
Üst kapağı kaldırın . Gözlerde sıkıntı yoksa gözlere genta damlatmayın . Devite de gerek yok .

Isıtma lambası ile alakalı bu konuyu okuyun.

Son düzenleme:
Hayvan o hıçkırma dediğiniz hareketi sürekli mi yapıyor?

Son düzenleme:
Hayvana yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma vermeyi deneyin

O ses çıkarmayı sizi görünce mi yapıyor yoksa sürekli mi?

Sesi çıkarırken başını aşağı yukarı oynatarak ritmik hareketler mi yapıyor. Kastettiğiniz bu mu?

Bu ise peşi sıra mı yapıyor yoksa belli aralıklarla bir kez yapıp bırakıyor mu? Sonra tekrar mı yapıyor.

Suda yamuk durma derken bir yere tutunmadan mı yoksa tutunarak mı yamuk duruyor?

Su altında hapşurma dediğiniz başını ileri atıp tıksırır gibi yaptıktan sonra geri çekme mi? Bunu yaparken ağzını açıyor mu?

Devite ve fırçalamaya gerek yok. Diğeri sağlamsa ona devit ve gentada vermeyin.

Deep fix reptivit damlayı bir hafta boyunca önerilen şekilde her gün uygulayın.

Lamba gündüz 12 saat yanacak hayvan gecede kuru alanda duruyorsa gece de yanmalı.

Su içinde tutunacağı bir tünek iyi olur. Böylece su içindeyken üşüme riski olmaz. Gece lamba yakmaya gerek kalmaz.

Sesi çıkarırken başını aşağı yukarı oynatarak ritmik hareketler mi yapıyor. Kastettiğiniz bu mu?

Bu ise peşi sıra mı yapıyor yoksa belli aralıklarla bir kez yapıp bırakıyor mu? Sonra tekrar mı yapıyor.

Suda yamuk durma derken bir yere tutunmadan mı yoksa tutunarak mı yamuk duruyor?

Su altında hapşurma dediğiniz başını ileri atıp tıksırır gibi yaptıktan sonra geri çekme mi? Bunu yaparken ağzını açıyor mu?

Lamba gündüz 12 saat yanacak hayvan gecede kuru alanda duruyorsa gece de yanmalı.

Su içinde tutunacağı bir tünek iyi olur. Böylece su içindeyken üşüme riski olmaz. Gece lamba yakmaya gerek kalmaz.
Sürekli belli aralıklar dediğim 10 saniyede bir. Evet öne atıyor yutkunur gibi çene aktı bollaşıyor bu esnada arka ayaklarının birleşim yeri de büyüyüp küçülüyor. Hiç ara vermeden 10 saniyede bir. Bir yere tutunarak yamuk duruyor çok yüzmüyor zaten. Yüzse de hiç dibe batmıyor az bi suyun içine girip geri çıkıyor burnu hep dışarda. Bugün ağzını ne yaptıysam açamadım akşam gentayı damlatamadım kafasını içine çekip gözünü kapatmaya başladı artık. Akvaryumun kapağını kapalı tutmam gerekiyor mu nem kötü mü gelir kaplumbağaya?

Hapşırma olayı da saniyelik oldu zaten ağız ve burundan hafif şeffaf salya gibi birşey çıktı direk su yüzeyinde birikti ve cam silme sesi mi diyeyim gıcırdama mı öyle bir ses çıktı suyun altında bile duydum

Hayvanı gıcık tutmuş gibi görünüyor. Bu zamanla düzelir.

Hayvanda burun akıntısı varsa bronşit olmuştur. Genta bunu tedavi eder.

Yamuk yüzme yani bir tarafa yatık olarak hareket etme ile bir yere tutunarak durma farklı şeyler. Yatık yüzme hastalık belirtisi.

Hayvanın dik tutun kafasını içeri soksa bile boyun derisi çukur yapar. Gentayı 2 damla damlatıp bir süre öyle tutun ağzını araladığında girer. Hatta 3 damla damlatın göl olsun biraz.

Kapağı kapatmak iç ortam ısısını yumuşatır ama yoğun nem olmaması için hava boşluğu olsun nem çıksın.

Vitamin damlayı unutmayın. Bir hafta boyunca her gün bir damla.

Hayvanı gıcık tutmuş gibi görünüyor. Bu zamanla düzelir.

Hayvanda burun akıntısı varsa bronşit olmuştur. Genta bunu tedavi eder.

Yamuk yüzme yani bir tarafa yatık olarak hareket etme ile bir yere tutunarak durma farklı şeyler. Yatık yüzme hastalık belirtisi.

Hayvanın dik tutun kafasını içeri soksa bile boyun derisi çukur yapar. Gentayı 2 damla damlatıp bir süre öyle tutun ağzını araladığında girer. Hatta 3 damla damlatın göl olsun biraz.

Kapağı kapatmak iç ortam ısısını yumuşatır ama yoğun nem olmaması için hava boşluğu olsun nem çıksın.

Vitamin damlayı unutmayın. Bir hafta boyunca her gün bir damla.
tamamdır çok teşekkür ederim. lamba olayını çözemediğim için devit damlatıyordum onu da bırakayım o zaman. bu boydaki kaplumbağa en fazla kaç gün dayanabilir açlığa? kıymayı da yumurtayı da yemedi ayrı bir kapta aynı sıcaklıktaki suya küçük parçalar halinde attım yem desen oralı olmuyor

Isıtma lambanız olacak bu hayvanın metabolizmasını harekete geçirecek. Yukarıda arkadaşımız lamba ile ilgili linki atmış onu inceleyin o tarz lamba ve ampulü bir an önce alın. Hayvanın kendine gelmesindeki en büyük etken bu.

Devit sürekli damlatılması gereken birşey değil. Sağlıklı hayvan için aşırı alımı zararlı. Yemlerinden ihtiyacını karşılar.

10-15 gün yememesi sıkıntı yaratmaz.

50C6CE56-F29A-4859-9038-0502E65B0CE4.jpeg
lambayı da çözdük ve hıçkırma hareketi azaldı gibi 2.genta bitmek üzere 1 kutu daha alayım ağzını açsın diye yarısı boşa gidiyordu. Yazmayı da unutmuşum bu düzenli aralıklarla hıçkırma hareketini yaparken bir ses çıkarıyordu çıt diye sanki poşet sesi gibi o sesin şiddeti de azaldı akvaryum kapağı kapalıyken bile duyuluyordu şimdi kulağımı hayvana eğdiğim halde zor duyuyorum kurtarıcaz galiba iki moderatöre de çok teşekkür ederim 🙏

Geri