Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Büyüme ve İştahsızlık

Volkan13

Bronz 5 Üye
Merhabalar,

Daha önce de yardımlarınızı almıştım 2 adet kaplumbağam var bir RES biri Yellow belly. Yellow belly olan hasta idi Genta kullanarak iyileştimiştik beraber yaşıyorlardı. Paludaryumda yaşıyorlardı. Şuan için büyük akvaryum imkanı olmadığından paludaryumu resimlerdeki gibi modifiye ettim yaklaşık 45Lt su alıyor şimdi kuru alanda seramik ısıtıcı var 32 derece ye sabitliyorum. Sunsun dış filtre ve ısıtıcı var su sıcaklığıda 28 derece.

İlk olarak büyümeleri ve genel durumları normal mi diye sormak istiyorum aşağıda 1 ay aralıklarla boy ölçümleri mevcut
23 Mart 2023:
RES - 3.7cm
YB - 3.5cm

23 Nisan 2023:
RES - 5cm
YB - 3.7cm

Son zamanlarda YB yem yememeye başladı Ahm Turtle Stick/ Gammarus/ Omega one/ Dajana Gammarus Stick var yediğini bir kaç gündür hiç birini yediğini göremedim. Genelde ısıtıcının altında yatıyor ve halsiz görnüyor. Bir kaç kere de eğimli yüzdüğünü gördüm. Bir hastalık veya başka bir durum olabilir mi?
YB'yi beslemeye çalıştıkça RES obezite sınırlarına yaklaştı/Yaklaşacak diye korkuyorum. Mart sonu Nisan başında RES ile beraber yemleri yer hatta mücadele ederdi ama son zamanlarda yemiyor. Ayrıca RES'sin obezite olma ihtimali nedir diye sormak istiyorum çünkü YB'yi yedirmeye çalışırken o biraz fazla beslendi sanırım. Yardım ederseniz sevinirim. Aşağıda elimden geldiği kadar detaylı çektiğim resimler var.

Düzeltme: YB az önce 3-4 tane gammarus yedi.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg

Son düzenleme:
Ayda 0.5 ila 1 cm normal büyüme sınırları. Yellow belly hastalıktan yeni çıktığı için onun yavaş seyretmesi normal.

Su ısısını ısıtıcıdan uzak köşede derece ile kontrol edin o net ısıyı verir.

Akvaryumun son hali son resimdeki ise güzel olmuş elinize sağlık. Yalnız su akışa vantuz takviyesi yapın tek vantuz kurtulursa düşüp bütün suyu yere verir.

Yellow belly de hastalık tekrar nüksetmiş olabilir. Genta alıp bir hafta kullanın. Bir de deep fix reptivit damla alıp her gün 1 damla verin. Bu da 1 hafta olsun.

Hayvan lamba altı yerine yanlarda duruyorsa ya da rampada üşümüş olabilir.

Öncelikle teşekkür ederim Cem Bey, Çok yardımcı oldunuz her zaman.

Gentagut bulabildim eczaneden Günde kaç damla vermem gerekiyor acaba?

Su ısısını ısıtıcıdan en uzaktaki köşede ölçtüm 28 derece civarı çıkıyor. Su akışta vantuz var ancak resimde çıkmamış yine de dikkat ederim.

Reptiviti ahm ye damlattım sanki ikisi de yemedi. Ahm bayatlamış olabilir mi SKT 2024 şubat.

Bir de sanki deri değiştiriyorlar bu mevsimde normal mi?

Gentayı sabah akşam birer damla yapalım. Enfeksiyon olma ihtimali kesin değil hayvanı yıpratmayalım.

Yem verirken elinizle set yapın res yaklaşmasın ve fazla yemesin. Belki o hayvanı ısırmış olabilir. Hayvan ondan çekindiği için yemiyor olabilir. Alfa belli oldu.

Deri değişiminde bir zaman aralığı yok. Hayvanlar büyüdükçe deri gerilir ve üstteki eski deriyi atarlar.

Resin büyümesini takip edin, milimde olsa boy uzama varsa hayvan hasta değildir.

Yemde ilacın ve vitaminin kokusunu aldılarsa yemezler. Onun için bu ilaçlı/vitaminli olanı ilk yem olarak veriyoruz ki açlık bu durumu bastırsın ve yesin. Ama yellow belly yemiyorsa ağzına damlatın yada ruj sürer gibi iki damla sürün.

Merhabalar Cem Bey,

Bir süredir yazamadım. Yellow belly için tedaviye bir süre devam ettim ancak pek bir değişiklik olmadı arada bir kaç gün gentagut veremedim.

Son bir kaç gündür RES de de iştahsızlık var bütün yemleri denedim eskiden elime koşardılar yem verirken şimdi hiç ilgilerini çekmiyor bir süre bırakıyorum yemleri ancak doğru düzgün yemiyor gibiler. Yellow belly ısıtıcı altında çok kalıyor ve halsiz. RES daha hareketli ancak o da eskisi gibi yemiyor.

Bu süreç paludaryumu düzenleme sürecine denk geldi soğuk almamalarına dikkat ettim ancak emin olamadım. Değişim süreciyle alakalı birşeyler olabilir mi?

Ne önerebilirsiniz? Yemeleri için ne yapabilirim.

İki kaplumbağaya da 2 gündür akşamları gentagut ve reptivit uyguluyorum.

Mevsimsel geçiş olabilir.

Üşütmüş olabilirler.

Lamba ve su ısısını derece ile netleştirin. Ayarları düşük olabilir.

Geri