Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

salmonella bakterisi tedavi edilebilir mi ? nasıl ? tedavi olan var mı?

kmr32

Yeni Üye
kızım ve eşim iyileşemiyorlar. sürekli ishal,baş ağrısı, solgun yüzlü, huysuzlar.
özellikle bebeğim 2.5 aylık ve 3 haftadır ishal. pazartesi gene doktora götüreceğim ama fikri olan tedavi olan var mı? çok korkuyorum

Cvp: salmonella bakterisi tedavi edilebilir mi ? nasıl ? tedavi olan var mı?

öncelikle geçmiş olsun umarım biran önce eşiniz ve çocuğunuz sağlığına kavuşur size önerim pazartesiyi beklemeden biran önce bir hastanenin acil servisine başvurup gerekli tahlilleri (hemogram , gaita vs.) yaptırmanız olacaktır
burada hekim dahi olsa bunu tavsiye edecektir size görmeden tahlil yapılmadan asıl nedenin ne olduğunu ve tedavi yöntemlerinin söylenmesinin çok doğru olacağını zannetmiyorum açıkçası tekrar geçmiş olsun

Geçmiş olsun. Arkadaşımız haklı acilen hastaneye gidip tahlilleri yaptırın. Bebekte durum daha önemli.

Geçmiş olsun kamer hanım. Salmonella tedavisinde monodoks kullanılıyor ama bu yetişkinler için. Tabi ilacı doktorun önermesi yerinde olacaktır. Hastaneye bir an önce gidin. Eşiniz için değil ama çocuğunuz için eğer sebep buysa risk yüksek. Doktor uygun tahliller sonucu uygun tedaviyi verecektir.

Salmonella tüm su kaplumbağalarinin taşıdığı bir hastalikmis. Bunu ilk aldigimizda tam bilmiyorduk oğlum suan on yaşında artık ona elletmiyoruz. Temizlik islemlerini de ben eldiven ile yapıyorum. Salonda duruyor.sizce bu sekilde de risk var mi? Ilk duydugumda korktum hatta bakirkoy de su kaplumbalarinin çok cok fazla oldugu park var oraya götürmeyi düşündüm.sonra oğlum istenedi bende kiyamadim ikisine de?bu konuda fikri olan var mi? Teşekkürler

Salmonella bütün baktığımız her hayvanda var. Kedi köpek vs. Ama bulaşma riski kaplumbağalarda daha yüksek.

Oğlunuz ölümcül risk grubu üstüne çıkmış. 7 yaş altı ile bünyesi zayıf yaşlılar için riskli. Dokunma akabinde elleri bol sabunla tercihen activex veya protex antibakteriyel sabunla yıkanırsa sorun olmaz. Öncesinde elleri yıkamakta hayvanın sağlığı için yalnız dikkat edilecek diğer nokta ağız civarından uzak durmak. Isırıkları kuvvetlidir yaralayabilir. Bu sebeple evde her daim baticon bulundurun.

Bu şekilde önlem alırsanız hiçbir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Akvaryum camının dış kısmını çok amaçlı temizleyici veya kokusu az bir cam temizleyici ile silin. İllaki bir şekilde dış cama akvaryum suyu teması olmuş olabilir. Bu da olurda çocuklu bir misafir gelmesi durumunda çocuğun cama temasındaki tehlikeyi ve mikrop kapmasını önler.

Salmonellanın ilk belirtisi ishaldir. Ateşlenme baş ağrısı ve halsizlik sonradan oluşur. Böyle bir durumda hastaneye gidip doktora salmonellayı belirterek tahlili ona göre yaptırmanızda fayda var. Bu belirtiler salmonella kaynaklı olmayabilir ama tahlilde bunu da göz önünde bulundurun.

Cvp: salmonella bakterisi tedavi edilebilir mi ? nasıl ? tedavi olan var mı?

Kaplumbagayi veya suyu pisse suyunu,diskisini elleyip yanlislikla agziniza goturmus iseniz,ustunuze veya havluya elinizi surdukten sonra,ayni havlu veya kiyafete elinizi surup sonra agziniza goturmusseniz,bulanti kusma ishal,bazen atesli,bazen kanli ve mukuslu ishal ile kendini gosteren salmonella enteriti gecirebilirsiniz.Dusuk ihtimaldir ama hayvanla cok icli disli olup el yikamama aliskanliginiz da varsa bu olabilir.Sahsen elini hic yikamayan ve surekli hayvanla hasir nesir olup salmonella enteriti geciren hastam oldu.Tedavisi kolaydir,korkulacak birsey yoktur.Korunmak icin elinizi sabunla yikamaniz yeterlidir.Hayvana dokunmak hasta etmez.Saydigim semptomlarin oldugunu dusunuyorsaniz,ishal kesici ilac almayin.Bol bol suyunuzu icin.Hastaneye basvurun.Serumunuzu takip,semptomlarin agirligina gore antibiyotiginizi baslayacaklardir.Sevgiler.

Geri