Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Salmonella Diğer Hayvanlarıma Zarar Verir mi?

yes23

Platin 5 Üye
mailto:/galeri/2011/02/25/14146.jpg​
Merhaba, uzun süredir girmediğim için üzgünüm. Tabii, asıl söylemek istediğim bu değil, zaten bir şey söylemeyeceğim, soru soracağım.

Kaplumbağaların salmonella taşıdığını öğrendiğim ilk günden beri kafamı kurcalayan bir soru bu. Düşünüyorum, etkiliyor olabilir. Ama olmayabilir de. Ben de bunun üzerine Google ile bir araştırma yaptım ancak hiçbir sonuca ulaşamadım. Besili inek ilanlarıyla falan karşılaştım. Ben de madem bu sorumun yanıtını bir arama motoruyla bulamıyorum, bari insanlara sorayım dedim. Şimdi size soruyorum:

"Kaplumbağalarımın bağa boyu 10 cm'den küçük ve besinleri sindirmek için salmonella bakterisi üretiyorlar. Ürettikleri bu salmonella bakterisi balığım ve kuşlarım için sakıncalı olur mu?"

En kısa zamanda cevap verirseniz çok mutlu olurum, konuya baktığınız için teşekkürler...

Merhaba,
Sadece kaplumbagalarda değil birçok hayvanda salmonella bakterisi mevcuttur.Günümüzde en çok beslenen hayvanlardan biri olan köpekdede mevcuttur :) Şu an için bir zararı olacağını sanmıyorum ancak yinede önlem almalısınız.

Kaplumbağadaki salmonella bakterisini kuşunuza veya balığınıza bulaştırmamak için;

-Kaplumbağayla temas kurduktan hemen sonra ellerinizi bol sabunla yıkayın.Yıkadıktan sonra diğer hayvanlarınızla temas kurun.Şu an için aklıma başka birşey gelmiyor

İyi forumlar. :)

Kaplumbağa ile balık aynı akvaryumda yaşamadıgı için sıkıntı olmaz. Nefes aldıgı ortamdanda kuş salmonella bakterisi kapmaz.
Hayvanlardan çok insanlara bulaşması tehlikeli.
Hijyene dikkat etmelisiniz

Yok, kendim için dikkat ediyorum da balığı ya da kuşu alıp sabunla yıkayamıyorum pek tabii :)

Geri