Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Salmonella

minik

Yeni Üye
Konuyu nereye açacağımı bilemedim ama lütfen fikir ve bilgilerinize ihtiyacım var. Dün iki yavru kaplumbağa aldım,, bilgisizce :/ benimki çok cahilce bi hareketti ama hem satıcı bakımı kolay şöyle böyle deyince vede çok tatlı oldukları için aldım ama öğrendiğime göre Salmonella hastalığı kapabilirmişiz. Evde en küçükğü 3 yaşında olmak üzere kardeşlerim var ve onlar için bu hastalık daha da tehlike taşıdığını öğrendim. Babam ve annem hastalık konusunda oldukça üzerine duruyolar vede benim kaplumbağaları evden göndermem gerekecek sanırım. Hastalık riski olan kaplumbayı arkadaşlarıma vermek istemiyorum. Satıcıya o çok sevimli kaplumları geri vermeyi hiç ama hiç istemiyorum. Çünkü adam ona buna rahatca satıyo en azından bunlar o şekilde veya alanlar mahvolsun istemiyorum. Kesinlikle ama kesinlikle canlarınada kıyamam bebek bakışları ve ondanda öte bir canlı oldukları için...
Ben şimdi ne yapacağım lütfen fikirlerinize çok ihtiyacım var. Eğer KONYA'dan almak isteyen olursa yer ayarlayabilirsem vede hastalığı göze alınıyorsa ikisinide bedavaya vericeğim :/ Lütfen yardım edin ..

//Konu taşınmıştır.
Konu başlığı konu içeriğiyle alakalı olmalıdır furkan54ozan//

RE: Çok Acil Lütfen Yardım Edin

Lütfen konu açarken daha dikkatli olun!
Konuyu taşıyorum ;
Birdahakine kilitlerim.
Çözüm ;
Eğer kaplumbagayı sevmek için elinize almazsanız,bebek bakışlarına kanıp onu öpmezseniz,kardeşlerinizle temas etmezseniz ortada hastalık filan kalmaz...
Eğer elinize alırsanız aldıktan sonra bol sabunla yıkayın.

Hijyen kurallarına uyduktan sonra sorun olmayacaktır. kediler de toxoplazma taşır, aynı şekilde kedi köpek ısırığı hatta insan ısırığı bile hastalık etkeni taşır. Ancak çok endişeliyseniz sakınılan göze çöp batar hesabı, kaplumbağaları bakabilecek birine vermeniz daha doğru olur.

diğer arkadaşlara katılıyorum ellemezsen ve elledikten sonra sabun ve suyla yıkarsan bir şey olmaz cünkü bu bakteri solunumm yoluyla geçmiyor...

arkadaşlar aslında konuyu acan arkadaşıımızın dedigi gibi ciddi bir durum :( dikkat etmek istiyor bayağı bir...hatta 1970 yılından beri abd de 10 cm den küçük kaplumbagalarda satış yasagı bulunuyormuş..bu salmonella kaplumbagaların %85 inde bulunuyormuş :(

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

Bilmeden cahil cahil konuşmayın, sallamayın ya. Kaplumbağaların %85'inde bulunuyormuş. Bağa boyu 10 cm'den küçük olan her kaplumbağada vardır ve salmonella sayesinde sindirim yaparlar. Bizim bağırsaklarımızdaki villuslar, onlarda salmonella olarak bulunuyor.

Bu arada eğer tırsıyorsan yapman gereken kaplumbağaya hiç dokunmamak, dokunursan da elini yıkamak. Yemini verdikten sonra da elini yıka. Kardeşlerini uzak tut, dokunmasınlar vs. Solunum yoluyla geçen bir virüs asla değildir, temasla geçer.

Aslında kirli ellerimizle onlara dokunursak çok daha tehlikeli hastalıkların virüslerini onlara geçiririz ve onları öldürebiliriz. Yani kaplumbağaya gerekli olmadıkça dokunma, hem sen hem de kaplumbağa zarar görebilir. Temizlerken de lastik eldiven kullan.

Bu kadar...

öncelikle mod dan özür dilerim .. bilemedim..

vede yardımcı olan herkeze, bilgiler ve önerileriniz çok çok teşekkür ederim. =)

Geri