Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Salyangoz yem olarak kullanılmalımıdır ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

se22mi

Bronz 2 Üye
Kaplumbağam için çöpe gidecek salyangozları alıp günlük yem olarak kullanmayı düşünüyorum.sizce doğru olur mu

Cvp: salyangoz ile beslenme

Akvaryum içindeki salyangozlardan mı bahsediyorsunuz?

Yok dedemin hergün bahçeden toplayıp çöpe atacağı salyangozlarla besliyorum.O toplayıp atmadan ben kalkıp toplayıp terasa çıkarıyorum :D

güzelce yıkayınki mikrop kapmasın ama yıkasanız bile kapabilir pis hayvanlar sonuçta.

Salyangozlar birçok hastalığın taşınmasında aracıdırlar, birçok bakteri ve parazitin çoğalmasında taşıyıcı rol oynarlar.
İstediğiniz kadar yıkayın, yıkama ile salyangozun sindirim sistemindeki onlarca paraziti ASLA yok edemezsiniz.
Salyangoz vermek zararlıdır ! Ayrıca onlarda acı çekiyor bunuda unutmayın.

Öncelikle salyangozlar pis hayvan değildir, krem yapımında kullanılıyor ve sizlerde yüzlerinize sürüyorsunuz.Benim salyangozlara büyük bir ilgim var genelde elimde gezdirmeyi severim.Şuana kadarda bana parazit bulaştığını görmedim.Bu konuda salyangoz besleyenlerin beni bilgilendirmesi daha iyi olur.Bu konuda zencefil ve diğer salyangoz besleyenlerin beni bilgilendirmesini rica ediyorum

Bende 3.5 senedir elma salyangozu besliyorum ve parazit taşıdığına dair bir belirti görmedim.Konuyu tartışmaya çevirmeyelim lütfen :) Ben konuyu cevap almak için açtım tartışmak için değil.
Doğayı kirleten bizken hayvanlara, böceklere pis demek bence doğru değil.Bu konuda salyangoz besleyen Zencefilin bana cevap vermesini rica ediyorum :)...

kaldı ki küçücük kaplumbağa ile sizin metobalizmanız aynı olamaz, size zararı olmayan şeylerin onlarada zararlı olmayacağını bilemezsiniz.

Bende dediğiniz şeyin cevabını istiyorum:
Kaplumbağamı günlük olarak salyangozla beslesem zararı olur mu??

mailto:/forum/Konu-salyangozlar-ve-parazitler.html?pid=77456#pid77456

Ben burada gerekli açıklamayı yaptım. Biraz önce Zencefil dediğiniz kişi Arzu ilede telefondan konuştum. Onunda bu konuyu desteklediğinden emin olabilirsiniz :)

Cvp: Salyangoz yem olarak kullanılmalımıdır ?

Sadece salyangozları ele almak bence çok yanlış.Parazitleri ele alırsak canlı yem olarak kullanabileceğimiz çok ama çok az sayıda canlı kalacağını onlarında şüpheli olacağını düşünüyorum

Cvp: Salyangoz yem olarak kullanılmalımıdır ?

Karada yaşayan salyangoz ile suda yaşayanlar ayrı tutulmalı.
Besin zincirinde bir üstteki canlının neyi tükettiği ve hangi bakteri ve zehirlere bağışıklığı olduğu değişir. Esas konu burada detaylanıyor.

Sudaki salyangozu kaplumbağaların yemesinde sakınca yok. Bir çok kişi isteyerek yada istemeyerek yedirdi. Bende çekincelerim olsada bilmiyordum ve Ecem' in yazısından kara salyangozuna uzak olmak gerektiğini anladım.

Esasında benim fikrim hazır yemler dışında sadece uygun deniz ürünleri ve birkaç sebze vermekten yana. Riski azaltmak adına.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri