Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

sanırım akciğer enfeksiyonu

yagmurdf

Yeni Üye
Kaplumbağalarım alalı 3-4 ay olmuştur ama yaşları konusunda hiçbi fikrim yok.Daha öncede yazmıştım ölüm fanusunda kalıyolar ve sanırım biri akciğer enfeksiyonu oldu bugün baktım gözleri kapanmış.Bi de gündüz sürekli ters dönüyolarmış sebebini bilmiyorum.Veterinere sordum bugün gözünün tedavisi için ama yardımcı olamıyolarmış avcılarda bi veterinerin kaplumbağa konusunda yardımcı olabiliciğeni söyledi.Orası da çok uzak napıcam bilmiyorum.Şu anda kullanmam gereken vitaminleri ve gözünün iyileşmesini sağlıcak ilacın ismini verebilir misiniz ? Ayrıca akvaryuma geçersem minimum ne kadar olur ısıtıcaların falan ücreti? Hemen yardımcı olursanız sevinirim

gözü için teramicin ve vitamıne başla bence .. ama akciğer enfeksiyonu olmuşsa kafana göre tedavi yapamazsın tabi..en iyisi veterinere götürsen iyi olur.. :)

Alt kabuğunda bi pembeleşmeye rastlamadım ben sadece göz iltihabı olabilir.Yarın bahsettiğin ilacı alıcam vitamin olarak ne alıyım ve ne sıklıkla kullanıcam bunları ?

Sağa sola tırmanmaya çalışırken ters düşüyorlardır. Haliyle ölüm fanusunda su seviyesi az olduğu için tekrar düzelmeleri zor olabilir. Yemek yemesinde problem yoksa yani yalnızca gözlerinde şişme varsa teramisin kullanabilirsiniz. Diğer bir ilaç ise gentagut göz damlası. kullanım kolaylığı açısından gentagut damlayı öneririm ben. sabah akşan birer damla damlatabilirsiniz. Vitamin için çok çeşit var. petshoplardan kaplumbağa vitamini diyerek alabilirsiniz. Vitamini de yemine damlatarak verirsiniz. Çok pahalı değil küçük akvaryumların fiyatı. Isıtıcı ve filtre gibi malzemeler için internetten biraz araştırın petshopa gitmeden önce.

gentagut damlayı aldım nasıl uygulamam gerekiyo onu, sudan çıkarmama gerek var mı ya da bekletmeme ?

Evet sudan çıkarın kuru yerde damlatın 5-10 dk. beklese yeterli.

İki gözüne de ayrı ayrı ikişer damla damlatın.Yalnız gentagut sadece gözlerine etki eder. Eğer akciğer enf. olmuşsa kaplumbağanız ölüm fanusunda iyileşmesi çok zor. Biran önce ısıtıcılı bir akvaryuma geçmeniz gerekli.

Geri