Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sarı Prensesler (YBS)(Dj_ReX & blackface50)

Dj_ReX

Gümüş 5 Üye
Uzun zamandır aradığımız sarı karınlılar bugün ücretsiz olarak(!) :) elimize geçti. Üst kabuklarında hafif de olsa mantar belirtileri var.Biz de tedaviyi uygulamaya başladık, uygularken de biraz fotoğraflayalım istedik. Dişi olduklarını tahmin ettiğimiz kaplumbağaların kabuk boyları 6cm(Kaan) ve 8cm(örsan).
Örsan'ın kaplumbağası yine klasik "C" harfinden kendine bir isim buldu. Cilvenaz
Kaan'ın kaplumbağası ise yine bir Galatasaray klasiği Sanctis:).

Tedavi aşamaları için uygulanacaklar;

1)Günde 2 kere Batikon ile pansuman ettikten sonra kuru alanda 45 dk bekletme.
2)Lekelerin olduğu yere bolca Silverdin sürülecek ve az miktarda mantar spreyi olan Laminox (%1 Sprey)sıkılacak.
3)Yine kuru alanda günde ortalama 18-21 saat arası kalacak.
4)Bir sonraki gün batikondan az miktarda dökülüp fırça ile hastalık bölgesi fırçalanacak.
5)Günde 1-1.5 saat temiz,içine bir miktar kaya tuzu konulmuş (5L ye 1 tatlı kaşığı) 26 derece suda yemlemesi ve sıvı ihtiyaçlarını gidermesi için bekletilecek. Suyu her gün değiştirilecek. Bu da tedavi de önemli bir basamağı oluşturuyor.

6) Bu uygulamalar her gün yapılacak.Tahminen 10-15 günlük bir periyot. Son 4-5 gün tedavini dozu azaltılacak. Günde 1 kez pansuman uygulanacak. 15 gün sonunda düzelmeye göre yeni akvaryumlarına merhaba diyecekler.

Tedaviyi gün gün çekip foruma koymayı düşünüyorum. Birçok insana yardımcı olabilir.

Sizleri fotoğraflarla başbaşa bırakıyoruz. İyi seyirler.

mailto:/img13/5590/fotoraf0132d.jpg

Batikon tedavisi(Kaan)

mailto:/img13/8192/fotoraf0133.jpg

Batikon tedavisi

mailto:/img7/7161/fotoraf0134j.jpg

Tedaviden sonra

mailto:/img13/3509/fotoraf0135.jpg
mailto:/img12/7075/fotoraf0136.jpg
mailto:/img10/8092/fotoraf0133q.jpg

fotoraf0134.jpg

mailto:/img10/7641/fotoraf0132o.jpg

mailto:/img24/3285/fotoraf0135h.jpg
mailto:/img23/1411/fotoraf0136w.jpg

Örsan

mailto:/img13/9769/fotoraf0137g.jpg

teşekkürler paylaşım için ve kolay gelsin kısa zamanda durumları düzelir umarım.. aşama aşama yeni fotoğrafları da bekliyoruz..

Bu sari karinlilarda kabuk alti pembelik normalmis ya, simdi fark ettim sizinkilerde de var bende bosuna stress yapmisim :D Hayirli olsun.

Her gün iyilesmelerini görmek hoş olcak :) Umarım en kısa sürede düzelirler:)

MissSevda' Alıntı:
Bu sari karinlilarda kabuk alti pembelik normalmis ya, simdi fark ettim sizinkilerde de var bende bosuna stress yapmisim :D Hayirli olsun.

Ben sana demiştim ama niyeyse inanmak istemedin:p

RE: Sarı Prensesler (YBS)(Dj_ReX & blackface50)

Dj_ReX' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:

Ben sana demiÅŸtim ama niyeyse inanmak istemedin:p
buradaki sari karinlilarinki hep sari o yuzden dedim acaba benmi birseyleri yanlis yapiyorum.

mailto:/img12/9489/grnt001hwr.jpg

Batikon tedavisinden önce yıkanıp fırçalanıp kurulanmış kabuk.

mailto:/img11/420/grnt002kcz.jpg

Alt kabuk batikon uygulandıktan sonra

mailto:/img11/8687/grnt003gbz.jpg

Üst kabuk batikon uygulanırken

mailto:/img12/9703/grnt004sun.jpg

Kurumaya bırakılan güzel kız :)

mailto:/img11/2175/grnt005e.jpg

Sarı karınlı bulmanız çok güzel olmuş. Ankara'da nerede buldunuz onları. Paylaşım için teşekkürler tedavilerinin başarılı olacağına inanıyorum.

Satılmıyor malesef belirli bir yerde biraz araştırma diyelim ;)

mailto:/img24/5046/grnt000tof.jpg

Mantar Kremi uygulanırken.

ya benimkide mantar oldu ya ben bir ilaç aldım sürdüm 1 saat bekledi sonra suya koyduk kabuğu hala beyaz oldu neyse benim kide hiç yemek yemiyordu ya mantardanmış sizinki yemek yiyormu

kapluşlarınız nasıl oldu?çok sevimli duruyorlar buradan.bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Geri