Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Shoft Shell güneşlenme

ecemkoten

Bordo Bereli
Arkadaşlar shoft shell kaplumbağam sürekli kuru alanda. Orada uyuyor suya koymama rağmen tekrar çıkıyor resmen kabuğu kupkuru oluyor. Bi rahatsızlığı mı var ? Engellemeli miyim ?

mailto:/img407/3347/img5787m.jpg
mailto:/img291/6599/img5790f.jpg

Cvp: Shoft Shell güneşlenme

Shoft shell ler genelde çok nadir karaya çıkarlar. Eğer kuru alanla su arasındaki ısı farkı 5 dereceyi geçiyorsa kaplumbağanız sudan çıktığında su soğuk geldiği için yeniden suya girdiklerinde üşüdüklerinden karada kalmayı tercih ediyor olabilir. Bir de hayal meyel hatırlıyorum ama 3-4 sene önce bir petshopta gördüğüm shoft shell lerin bir kısmı kuru alandaydı. Yani normal de olabilir. Size önerim hayvanı keyfine bırakmanız. Bir de su ısısı kaç derece ?

Su ısısı tam olarak 28 derece. kuru alan lambam baya ısıtıyo ama kuru alan ölçücü cihazım yok. Lambaya elimi dokunduramıyorum öyle anlatıyim :) ama fark yaratıcak kadar sıcak değil çok yakına koymuyorum aşırı sıcak olmasın diye. Orda uyuyo sürekli arada ıslanıp gene çıkıyo kuru alana

O zaman bir sorun olduğunu zannetmiyorum. Ne kadar süre kalıyor ortalama kuru alanda ?

Yaklaşık 3 saattir evdeyim ve üç saattir kuru alanda. Biraz önce bi kere ıslandı gene çıktı şuan uyuyo hatta kuru alanda. Dün gecede baya bi süre kuru alandaydı. Suya koyuyorum inatla çıkıyo kuru alana :)

Benim de soft shell lerle tecrübem olmadığı için okuyup araştırdığım bilgilerle cevap vermeye çalışıyorum size. O yüzden diyebileceğim fazla bir şey yok. Genelde kırmızı yanaklar günde 3-4 saat suyun dışında kalırlar ama soft shell ler kuru alanı nadir kullanan türler oluyor genelde. Hatta çoğu soft shell akvaryumuna kuru alan bile koymazlar. Ben bir anormallik sezdim ama bu konuya en iyi cevap verebilecek kişi soft shell de tecrübesi olacak kişidir :)

Geri