Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Silis Kum

Gelmir

Altın 2 Üye
Herkese selam,

Taban malzemesi olarak 97'li yıllarda renkli taşları kullanıyordum. Neyse ki çabuk kurtuldum onlardan. 2007 yılında da yaklaşık 3,5 yıl kumsaldan topladığım irili ufaklı doğal taşları kullandım ve memnun kaldım. Açıkçası görüntü son derece hoştu. Ama temizlik için pek kullanışlı değildi.

Şimdi Hayri ile aynı taşları kullanıyordum ama sayenizde (Emre, Cem) silis kumunu kullanmaya karar verdim.

2 hafta İstanbul Beşiktaş'da 2 akvaryumcuyu gezdim. Biri kiloluk paketine 7,5 TL (Yok artık!), diğeri de 3 TL fiyat çekti. Juen'de de stokta yok diye bildiğimden, stoğa düştüğünde alırım dedim. O akşam baktığımda stoğa düştüğünü gördüm ve 0.8 kg'lik paketlerden 8 tane aldım (Paket fiyatı 1.62 TL).

Hasta olduğumdan 1 hafta temizlik için el sürmedim. Olur da kaplumbağama bulaşır fln :) Cumartesi günü kumu yıkadım. Aynı zamanda paludaryumda da genel bir temizlik yaptım. Kumu sıcak su ile yaklaşık 10 kere yıkadım (Elim suyun sıcaklığına zor dayanıyordu). Sonunda paludaryuma koyup, su eklediğimde hiçbir bulanıklık ile karşılaşmadım.

Görüntü olarak biraz daha çöl görüntüsü oluşturdu :) Sanırım içine biraz taş koyup renklendirmem gerek. Tabi renkler ve zevkler tartışılmaz, sizin hoşunuza gidebilir. Bunun haricinde temizlik için son derece rahat bir ürün. Pisliklerin araya girmesi gibi bir dert yok. Hayri de sevdi sanırım. En azından aksini belli etmedi :)

Tecrübem bu şekilde oldu. Taban malzemesi olarak silis kumu kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Paludaryumun silis kumlu birkaç fotoğrafını yükledim. Aşağıdaki link'ten görebilirsiniz;

mailto:/forum/Konu-hayri-nin-minik-yuvasi.html?pid=97321#pid97321

bende iri çakıllar kullanıyorum ve hiç memnun değilim temizlik açısından çok zor oluyor inşallah bende kuma geçeceğim bir ara :)

Cvp: Silis Kum

Bu üründen çok memnun kalacaksın Soner. Kayalık bölgen olduğu için yapay ufak bir bitki daha iyi olur bence.

Geri