Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Silis kumu bulanıklık

Kacaktospik

Altın 5 Üye
Silis kumunu kaç kez yıkamama rağmen akvaryumda bulanıklık yaptı. Filtreyi çalıştırmalı mıyım? Ne zaman ve nasıl düzelir?

bir sure kaplusu koymadim suya ama daha sonra koydum, zarar verir mi bulaniklik cikartayim mi

Cvp: Silis kumu bulanıklık

Kacaktospik' Alıntı:
Silis kumunu kaç kez yıkamama rağmen akvaryumda bulanıklık yaptı. Filtreyi çalıştırmalı mıyım? Ne zaman ve nasıl düzelir?

bir sure kaplusu koymadim suya ama daha sonra koydum, zarar verir mi bulaniklik cikartayim mi

Kumu koyduktan sonra keşke akvaryumun içine bir maşrapa veya plastik bir kap koyarak doldursaydınız. Suyu bu kapların içine gelecek şekilde doldurduğunuz zaman kum bulanmaz.

Filtreyi açmak tıkanmasına sebep olabilir. Kumun içindeki mikroskopik parçaçıklar dibe çökünce ertesi gün su normal haline dönecektir.

Ne kadar yıkansada tozuma olacaktır. Su bulanıklığı devam ediyor ise bulanık suyu maşrapa ile kovaya boşaltıp emsal sıcaklıktaki suyu yine maşrapa ile yavaşça dök bu süreyi kısaltır.

Filtre iç mi dış filtre mi ?

İç filtre. Bir süre açık bıraktım sonra kapattığımda kapalı şekilde daha iyi çöktü bulanıklık

İç filtreyi çalıştır yarım saat sonra maşrapayı altına geçirip fişi çekerek çıkar. Süngeri yıka. Yine çalıştır ve 1 saat sonra yine çıkarıp yıka. Gece yatarken bir kez daha bak ertesi güne kadar çalışsın. Son bir kez daha temizle sonrasında normal temizleme vakti geldiğinde temizlersin.

Tozun bir kısmı çekilirken bir kısmı tabana oturur. Bunu da her su değişim zamanı geldiğinde kumu karıştırıp havalandırdıktan sonra suyu çekerek alırsın. Bir iki temizlik sonrası bu tozlarda gider ve kum şekle girer. Daha tozuma olmaz.

Ne kadar sürede normal duruma gelir ve kumları değiştirdiğimde yeniden toz oluşur mu?

En fazla iki günde toparlar. Bulanıklığın derecesine bağlı sabaha da düzelebilir. Kum değiştirme derken yeniden alacaksan aynı şeyler olur. Kısmi ya da tam su değişimlerini kastediyorsan evvela kumu elinle karıştırıp tozları havalandır sonra suyu çekersin.

Bu kum ömürlük mü anlamadım taşlar gibi yenilenmesi gerekmiyor mu

Kumu düzenli olarak temizlik sırasında karıştırırsan kalitesini korur. Kumu sadece mantar ve parazit olması durumunda yenileriz.

Yok yedekte dursun. Ömürlüğe geçtiğinde kullanırsın. Eksilme olursa eklersin.

Geri