Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Şirin akciğer enfeksiyonu

KillerPrince

SKF Delisi 5. Seviye
Sonunda Şirin günden güne dahada kötüleşiyor .Şimdi bir cik sesi duydum ilk defa sonra şirini incelemeye başladım kuru alanda ve ağzını açıp kapıyor sürekli değil esniyor sanki cik sesini ilk bugün duydum daha önce hiç duymamıştım ne yapacağım ben yardım edin kuru alanda fazlada durmaya başladı :((((( ölmesini istemiyorum :((((
cik sesini bugün sadece 1 kere duydum belki evdeki kuşta yapmış olabilir ama çok değişik bir cik sesiydi hapşuruk gibi şirini elime aldım biraz inceledim ağzını açmadı günde max 4 kere esnermiş gibi yapıyor herhalde ilk defa gördüm acaba biz grip oluyoruzya kapluşta öyle geçiçi birşey olmuş olabilirmi ? üşütmüş filan olabilirmi ?

Cvp: Şirin akciğer enfeksiyonu

Daha önce bahsettiğimiz gibi vitamin takviyesini haftada 2-3 kereye çıkarmanız ve akvaryumun üstünü kapamanız faydalı olacaktır. Bunun yanında tedbir amaçlı belki su sıcaklığı 1-2 derece yükseltilebilir. Eğer buna rağmen hala durum kötüleşiyor ise mutlaka veterinere gitmek gerekiyor. Özellikle üniversitelerin veterinerlik fakülteleri bu konuda oldukça iyi.

Ayrıca kaplumbağaların ara sıra esneme hareketi yapmaları normal. Kaplumbağanız yem yiyorsa ve yan yüzmüyorsa şimdilik ciddi bir şey yoktur ancak yine de şüpheleniyorsanız MUTLAKA veterinere danışın. Şu durumda antibiyotik tedavisi erken olacaktır.

Akvaryumu tammı kapayayım ? gece 4/3 ünü kapıyorum su 30 derece Yem yiyor
Belirtiler
-Yan yüzme(biraz düzeldi gibi)
-Alt kabukta hafif pembelik

Alt kabuktaki pembelik yanıltıcı olur. Zaten akciğer enfeksiyonunun son aşamasında çıkar. Eğer yem yiyor ve düzgün yüzüyorsa şu anki önlemlerinize bir süre daha devam edin.

Daha da kötüleşirse durum hiç beklemeden bir veterinere danışın.

Dünden daha iyi yüzüyor diyebilirim dün tam yan yüzüyordum şimdi çok az yan yüzmeye başladı ama düm düz yüzmüyor şirinde cumartesi bir gariplik vardı önceden hiç dibte gezinmeyen şirin hep dipte geziniyordu aralara giriyordu sıkışıyordu önceden hiç girmemişti sonra sıkışıklığa çözüm buldum galiba cumartesi hasta oldu şirin :( inşallah kısa sürede tehşis koymuşuzdur inşallah düzelir :((

Cik sesini 1 hafta önce duydum benimkinde 5 gün içinde ise bu ses kesildi umarım gelmez geri buradaki arkadaslar pempelik baslamadıysa cok korkulan birsey yoktur dediler suyu 30 derece ve sıksık vitamin takviyesi yaptım geceleri az bir aralı kalcak sekilde bez ile örttüm ve 5 gün icinde ses kesildi.

Geri